fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

66% 3045 hlasů
film / science fiction, thriller, USA, , 117 min., od 15 let
War of the Worlds
Kinopremiéra v ČR 30.6.2005, DVD od 1.12.2005 MagicBox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:46Poslední válku na Zemi nezačnou lidé.
obrazek
Současný přepis klasického sci-fi thrilleru H.G. Wellse předvádí dramatický boj pozemšťanů za budoucnost lidstva tak, jak ji vidí členové jedné rodiny.

Tom Cruise hraje Raye Ferriera, rozvedeného pracovníka v docích, který je současně málo úspěšným otcem. Brzy poté, co jeho bývalá manželka a její nový manžel mu přivezou syna Robina a mladší dceru Rachel na jednu z řídkých návštěv, strhne se mohutná bouře, provázená blesky.

O chvíli později je Ray, nedaleko svého domu, svědkem zvláštní události, která navždy změní životy jich všech. Jakýsi ohromný, válečný stroj na třech nohách, se vynoří z hloubi země, a dříve, než kdokoli stačí zareagovat, začne spalovat všechno ve svém dosahu. Normální den se náhle změní v nejhrůznější zážitek jejich života. Jde o první úder katastrofického útoku mimozemšťanů na naši planetu. Ať se snažíte utéci kamkoli, není místa, kdy by bylo možno najít bezpečný úkryt, kam by bylo možno se uchýlit. Existuje jen Rayovo nezvratné rozhodnutí, za každou cenu ochránit své děti před zkázou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Steven Spielberg tenhle film natočil až přehnaně. Hlavní herecký výkon Toma Cruise se mi nelíbil připadal mi hodně křečující. Ve filmu je příliš násilí a příliš trikových scén. Tenhle film mi připadá jako nejhorší Spielbergův film.
Všechny komentáře k filmu 119+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Slavná sci-fi H. G. Wellse se dočkala mnoha podob, mimo jiné slavné rozhlasové hry, které na první poslech nevypadala jako rozhlasová hra, ale jako skutečný přenos z invaze marťanů (což je, jak uznáte, něco zcela jiného a úplně jinak to působí), nebo uznávaného amerického filmu z padesátých let. Nyní do kin přichází Steven Spielberg se svojí představou tohoto famózního tématu a budiž mu ke cti, že se úplně vykašlal jak na za ty roky nastřádaná klišé, tak na mizerný scénář. Ten kromě jasných logických nesmyslů (mnohem vyspělejší mimozemšťané se milióny let připravují na ivanzi, aby pak podlehli pozemským mikrobům) dává zpátečku v mnoha dalších věcech (kromě údajně Cruisova nápadu vedlejší zápletky špatný otec je nucen postarat se o své děti v době krize, hlavně v neustálém náhodném unikání hlavních hrdinů typu celá ulice je zabita paprskem, jen Cruise ne, nebo uprostřed paniky se z podzemí objeví chlapík a nechá Cruise vlézt do bunkru, zatímco ostatní masově umírají), ale naštěstí scén... Celá recenze
Archinek, 7 z 10

Popis filmu Válka světů

Když mimozemšťané přistáli na planetě Zemi ve filmu Stevena Spielberga naposledy, vznikl film, který jen ve Spojených státech vydělal 435 miliónů dolarů a stal se čtvrtým nejúspěšnějším snímkem filmové historie. Řeč je samozřejmě o E. T. Mimozemšťanovi. Teď nám slavný režisér připravil další blízká setkání třetího druhu, navíc s největší filmovou hvězdou současnosti v hlavní roli. Tom Cruise je ale jen jeden z mnoha důvodů, proč Válka světů patří mezi nejočekávanější příspěvky letošní filmové sezóny.

Scenárista David Koepp "adaptoval" stejnojmenný slavný román H. G. Wellse, jehož tématem je invaze Marťanů na planetu Zemi, a jeho příběh přesunul z konce devatenáctého století do žhavé současnosti. Dělníka Raye Ferriera (Tom Cruise) trápí problémy v rodině, jejíž členové si přestávají rozumět. Na planetu Zemi se ovšem řítí nebezpečí nepředstavitelného rozsahu. Má podobu mimozemských predátorů, kteří se rozhodli naši civilizaci zlikvidovat, a jsou na to technologicky skvěle vybaveni. Osobní potíže ustupují do pozadí. Lidé, včetně Rayovy rodiny, se musí semknout, pokud mají mít alespoň minimální šanci na svou záchranu.

"Náš svět prošel v poslední době těžkostmi, které nutně změnily naše vnímání reality. Proto je podle mě vhodná doba vyslat do světa Válku světů, aby v uších lidem pořádně zahřměla", říká režisér. "Tohle nebude jeden z mých filmů, v němž civilizaci navštíví přátelští a dobrotiví mimozemšťané." Podle toho bude také velkolepá sci-fi vypadat. Existenční zápas o budoucnost lidstva slibuje překonání všeho, co jsme doposud mohli na filmovém plátně spatřit. A po Minority report jde o v pořadí druhou spolupráci dvou ikon filmového průmyslu. "V momentě, kdy jsem dočetl scénář, mi bylo jasné, že v tomhle filmu chci hrát. Není to jen film o mimozemšťanech, ale také komorní příběh o zoufalém tátovi, který se svou rodinou bojuje o přežití," dodává Tom Cruise.


O filmu

obrazek
Válka světů byla poprvé publikována v r. 1898, jako významný příběh o mimozemské civilizaci a stala se klasickým literárním dílem. Děsivá vize toho, jak je obsazena naše Země bytostmi z jiné planety, neztratila svou působivost ani po sto letech. "Myslím, že nastal právě ten správný čas, abychom toto téma nechali mohutně zaznít," říká režisér, známý publiku filmem E.T., který pohlíží na mimozemšťany mnohem přátelštěji, ve skutečnosti však toužil podívat se na tento problém z opačné stránky. "Toto není nic sladkého, žádná líbivá historka o mimozemšťanech," říká.
"Tito E.T. jsou zlí," dodává Tom Cruise. "Není radno pokoušet se s nimi diskutovat."

Válka světů je druhou spoluprací režiséra Stevena Spielberga s Tomem Cruisem po filmu Minority report. "Známe se už dlouho, ale tento film přináší nové vztahy do našeho přátelství," říká Spielberg. "Tom je inteligentní a kreativní partner a přichází s vynikajícími nápady, které nás inspirují. Rád s ním spolupracuji."
obrazek
Producentka a dlouholetá Spielbergova spolupracovnice Kathleen Kennedyová říká, že Válka světů znamená pro Spielberga ideální příležitost, zaobírat se odvrácenou stránkou možnosti existence mimozemšťanů. "Když začal pracovat na E.T. byl to mnohem temnější a dramatičtější příběh, který se teprve postupně proměňoval a vyvinul do mírumilovné roviny. A myslím, že tu temnou myšlenku v sobě Spielberg stále nosil a nyní má možnost ji vyprávět."

"Je to obrácený příběh, než ten, na kterém jsme pracovali před 20 lety," dodává výtvarník Rick Carter. "Byli jsme konfrontování s podobou mimozemšťanů, kteří byli dobří a naše obavy se ukázaly jako neodůvodněné. Dítě v nás se s tím spokojilo. Ale pro dospělého muže, kterým je Spielberg nyní - a také vlivem doby, ve které žijeme - se představa o mimozemšťanech podstatně změnila."

"Předpokládal jsem, že by mohlo být zábavné, natočit opravdu děsivý příběh se skutečně hrozivými bytostmi mimozemšťanů, jaký jsem ještě nikdy nenatočil," říká Spielberg. "Je to jednoduchá historka, v níž jde o přežití. Je o otci, který se snaží dostat své děti do bezpečí. Jde o zcela základní pocity člověka, který se nečekaně ocitl v nebezpečné situaci," vysvětluje Spielberg.
obrazek
Cruise poznamenává, že Spielberg mu od začátku líčil téma filmu z velice subjektivního hlediska. "Celý svět je ohrožen útokem mimozemské civilizace, ale my všechno pozorujeme jen očima Raye Ferriera," říká Cruise. "Úžasně citlivě vnímá lidské chování. Uvědomuje si jednotlivé okamžiky i detaily, Steven to zachycuje ve filmu a tím vám zprostředkuje intimní pohled na hrdiny a události, které prožívají. Prožíváte je pak s nimi a děsíte se toho, co je potkalo. Máte pocit, že jste stejně postiženi."

"Chtěl jsem, aby Ray byl jako většina lidí," říká Spielberg. "Je naším zástupcem, má stejné obavy a stejné možnosti a prostředky přežít, jaké bychom v takové situaci měli my všichni."

Superhvězda Tom Cruise - třikrát nominovaný na Oscara, vnáší do role Raye Ferriera úžasnou energii. "Jakoby všechno rozzářil," říká Spielberg. "Má výjimečnou schopnost upoutávat pozornost. Dokáže své postavě opravdu dodat jas a charisma."

"Cruisovo zaujetí a nadšení je nakažlivé," dodává Tim Robbins. "Není v tom žádná faleš nebo předstírání. Je navíc velký profesionál. Jakmile stojí před kamerou, je svou postavou naprosto zaujat a skvěle ji dokáže zobrazit."
obrazek
"Ray Ferier je svým charakterem velmi vzdálený od démonických postav, jaké Cruise obvykle ztělesňoval. Když jsme začínali tuto práci, řekl jsem mu: tvůj charakter není žádný hrdina. Jeho jediným cílem je zachránit svou rodinu, dostat děti do bezpečí. Toma to nadchlo. Pochopil, že pro něj existuje jen jedna válka - bojovat o život svých dětí," říká Spielberg.

Osobní příběh v centru této epické odyssey se soustřeďuje okolo tohoto nehrdinského hrdiny. "Na začátku filmu je Ray jako otec skutečně neschopný," vysvětluje Koepp. "Taky ho otcovství nijak zvlášť nezajímá, možná proto, že se na to necítí. Prostě v tomto ohledu selhal. Děti ho rády nemají a nejsou nijak šťastné, když ho musí navštívit."
"Jsem velmi odlišný od postavy Raye," říká Cruise. "On vlastně dětem vůbec nerozumí, má zájem jen sám o sebe. A když ho překvapí zlá situace, je on víc dítětem, než ony."
"Odmítá totiž vzít na sebe odpovědnost jako dospělý," dodává Kennedyová. "A nyní musí podstoupit tuto proměnu, pochopil, že nese odpovědnost za životy svých dětí, a že jejich osud je nejdůležitější věc, jakou mu život vložil do rukou." Proto je také osud Raye a jeho dětí, kteří jsou obklíčeni smrtí a zkázou těžištěm celého příběhu.
obrazek
"Tento žánr už by zpracován v mnoha filmech, ale právě v tom osobním pohledu se od nich Válka světů podstatně liší. Je založena na kresbě charakterů, na specifické dynamice jedné rodiny a jejího přežití," říká Kennedyová.

Na začátku příběhu existuje velká propast mezi otcem a dětmi. Rachel a Robbie přicházejí na víkendovou návštěvu do otcova domu velmi neochotně. Avšak problémy, jimiž Ray čelí tváří v tvář nevrlému teenagerovi a zamlklé dívce, rychle blednou v konfrontaci s tím, co se děje okolo nich.

Nedlouho poté, co odjela bývalá Rayova manželka se svým novým partnerem, je on podroben nejtěžší "otcovské" zkoušce, jíž podle slov Spielberga je "ochránit své nejbližší a bude-li to nutné, uprchnout s nimi a zachovat jim život."
Když Trojnožka zaútočí, nezbývá toho mnoho, krom snahy zachránit si holý život. "Samozřejmě budeme přemýšlet, jak zastavit nepřítele," říká starší supervizor vizuálních efektů Dennis Muren. "Můžeme se snažit všemi silami a s veškerým zbrojním vybavením s ním bojovat, ale nedokážeme ho porazit. To je nejhorší noční můra, které jsme najednou postaveni tváří v tvář. Nejhorší situace, která by ale mohla potkat každého Američana. A jak se doslova hroutí svět, rodinné vztahy mezi Rayem a dětmi se upevňují. Svět se během jedné minuty změnil a Ray se musí vpravit do role, jíž se až dosud vyhýbal. Jinak jeho děti zemřou."
obrazek
"Od začátku, kdy jsem se rozhodl natočit Válku světů, jsem myslel na Dakotu. Nikdo v jejím věku není tak dobrý, jako ona. Někdy mám pocit, jakoby měla zkušenosti z několika životů, které už kdysi prožila. Její neodmyslitelná moudrost je velmi užitečná za situace, kdy je v některých případech moudřejší, než její otec, a to dělá celou situaci ještě zvláštnější," vysvětluje režisér. Fanningová, jejímiž partnery byli např. Denzel Washington a Robert DeNiro, má výjimečný talent. "Když jsem ji poprvé viděl při natáčení, pomyslel jsem si: bože, té dívce snad musí být aspoň 35 let. Je tak soustředěná, pohotová a citově zainteresovaná. Je neuvěřitelně vyzrálá na svůj věk," vzpomíná Tim Robbins.

A Dakota Fanningová říká: "Byl to pro mne sen, spolupracovat se Stevenem Spielbergem a Tomem Cruisem. Tolik mě toho naučili! A přitom jsme si to opravdu užili."
Pro roli Robbieho byl vybrán skoro debutant Justin Chatwin. Tvůrci filmu ho viděli ve filmu Chumscrubber a jak říká Kathy Kennedyová, "byl velmi přesvědčivý. Robbie je v obtížném pubertálním věku, kdy dítě touží být nezávislé a respektované. A to je v tomto případě ještě složitější vzhledem k propasti, která existuje mezi dětmi a otcem."
obrazek
"Justin jako představitel své generace svému typu odpovídal i neodpovídal," říká Spielberg. Jako všechny děti v jeho věku je proti všemu, co rodiče dělají, nebo říkají. Robbie dokonce vyjadřuje svůj odpor proti otci i barvou svého oblečení. Oproti otcově yankeejské modři je v ostrém kontrastu jeho čepice Red Socks." I když ve filmu je jejich vztah plný rozporů, ve skutečnosti byl Cruise pro mladého herce velkou oporou. Sám Chatwin prohlásil, že je báječné spolupracovat s tak významným hercem, který mu byl vždy nápomocný.

Svazek bratra a sestry je ve filmu o to pevnější, oč je problematičtější jejich vztah s otcem, rozpad rodiny a nový svazek matky. "Je to i příběh o současné krizi rodiny," vysvětluje Chatwin. "Protože ani jedno dítě nemá silný vztah k otci, jsou sourozenci o to víc odkázáni jeden na druhého." Tento fakt zřejmě ovlivnil i přátelství, které během natáčení vzniklo mezi Dakotou a Justinem. "Justin je pro mne opravdu jako bratr. Byli jsme spolu tak dlouho! V New Yorku, ve Virginii i Kalifornii. A užili jsme si i hodně legrace." Říká Dakota.

Pro Chatwina byl Dakota velmi inspirativní. Je to krásné dítě. Je úžasná. Nevím kde získala takové herecké zkušenosti, ale učím se od ní každý den," říká o Dakotě Chatwin.
obrazek
Australanku Mirandu Ottovou zastihl vzkaz ze Spielbergovy produkce během její krátké návštěvy v Los Angeles. "Asi to není ta správná chvíle," odpověděla, "protože jsem těhotná." Spielberg ale právě v jejím těhotenství spatřoval komplexnost této postavy ve vztahu bývalých manželů.

Kennedyová vysvětluje: "Nejde tu o to, že by se tito bývalí manželé neměli rádi, stále mají zájem jeden o druhého a o své děti, ale jejich vztah prostě nefungoval. A právě těhotenství, které film zdůrazňuje, pomáhá k pochopení vstupu Mary Ann do nového života."
"Zde je ta propast mezi Rayem a Mary Ann," říká Spielberg, který měl o tomto páru představu, že to jsou lidé, kteří se brali příliš mladí a nebyli schopni překročit svůj sociální původ. "On je dělník, který vykládá ohromné kontejnery v docích a v srdci zůstal velkým dítětem. Vzal si dívku z aristokratické rodiny v Connecticutu. Vyrůstala v absolutním dostatku všeho. Zamilovali se do sebe a měli dvě děti. On byl přitažlivý muž - konečně je to Tom Cruise - tak ji nevadilo, že vyrostl v jiných sociálních podmínkách. Mezi jejich výchovou však existovala ohromná propast a proto se nedokázali dívat na problémy stejným pohledem. Rozdíl mezi nimi byl příliš velký, než aby manželství mohlo vydržet."
obrazek
Role Mary Ann ve filmu není nijak rozsáhlá, ale tato postava je určujícím činitelem pro jistou část příběhu. David Koepp vysvětluje: "Rayova první myšlenka je, dopravit děti zpět k matce, protože na rozdíl od něho, ona už si bude vědět rady."
Režisér, který velmi obdivuje klasickou filmovou verzi Války světů z roku 1953 George Pala a Byrona Haskina, pozval tehdejší hlavní představitele filmu Gene Barryho a Ann Robinsonovou, aby si zahráli v této verzi epizodní role. Spielberg kdysi, na začátku své kariéry, režíroval Gene Barryho ve sci-fi epizodě televizního seriálu The Name of the game. A Barry byl šťastný, že se může po 53 letech znova podílet na natáčení nové verze tohoto díla. "Je to pro mne velký okamžik, Jakoby se můj život opakoval." A Ann Robinsonová dodává: "Je to úžasné být zase při tom a to s nejslavnějším světovým režisérem a nejpopulárnějším hercem Tomem Cruisem."

Také Spielberga těšilo, že získal ke spolupráci oba herce z původní verze Války světů. "Byl jsem velkým obdivovatelem Barryho, když jsem s ním tehdy před lety spolupracoval. Byla to má druhá nebo třetí profesionální režie. A když jsem teď zavolal Barrymu a zeptal se: ,Mohli byste si spolu s Ann zahrát epizodu v mém filmu,´ cítil jsem, jak je příjemně překvapen. V tomto filmu často vzdávám hold té původní verzi podle Wellsova románu a tak jsme já i oni byli šťastni, že máme příležitost opět spolupracovat."
obrazek
V příběhu je jedna postava, která nepatří do Ryanovy rodiny. Ve skutečnosti je nositelkou odlišné hrůzy. V nejdramatičtější chvíli totiž hledá Ray s dcerou azyl na osamělém statku. Zatímco bitva lidí s mimozemšťany vrcholí, otec s dcerou sledují cizince do sklepa starého domu a za sebou nechávají válečnou vřavu. Příběh se najednou ocitá v jiné dramatické rovině a napětí se stupňuje, když se ukáže, že mimozemšťané nejsou jediní, koho je třeba se obávat.
Cizinec, který vyvedl otce s dcerou z válečné vřavy je narušený muž jménem Ogilvy a hraje ho oscarový herec Tim Robbins.
"Ogilvy, jako mnoho dalších, ztratil celou svou rodinu. Ukryl se v tomto sklepě a sledoval určitý plán, jenže ten ztroskotal. Odpustíte mu jeho vyšinutost, vzhledem k tomu, jak velkou ztrátu utrpěl a jeho mysl je tím narušena, ale stane se pro Raye a Rachel větším nebezpečím, než sami mimozemšťané."

"Uprostřed dobrodružného akčního příběhu přejdeme prudkým zvratem do intenzivního dramatu psychologického, do nebezpečné situace vyvolané tímto mužem a jeho psychózou," říká Robbins. "Není to jen určitý druh vyšinutosti, ale nebezpečná psychóza, kterou lze pochopit jen v souvislosti a ve světle stávajících událostí."
obrazek
"Myslím, že to byl od Stevena velmi odvážný krok, jít do toho sklepa a dostat se do prudkého konfliktu s Ogilvym," říká Kennedyová. "Je to riskantní kousek v kontextu celého filmu, ale je to právě to, co tento snímek povyšuje nad všechny ostatní, které se zabývaly podobnými tématy. Jde o to, že tady je veškerý děj opravdu nesený hlavními charaktery, jednou rodinou, která bojuje o přežití. Tim Robbins jako představitel Ogilvyho, byl od začátku jasnou volbou. S hloubkou a šíří svých hereckých schopností byl zárukou, že i na tak malém prostoru vytvoří postavu s rozhodujícím vlivem na děj filmu a nebude zastíněn ostatními událostmi."

"Ogilvy je jednou z postav Wellsova románu, kterou by asi čtenář knihy ve filmu nerad postrádal. Je to velmi nepříjemný motiv v celé knize a chtěl jsem, aby stejně působil i ve filmu," říká Spielberg.

Děj postupuje z městských křižovatek po dálnicích a řekách s narůstajícím množstvím uprchlíků, kteří se rozptylují po krajině, až se zastaví v malém, temném sklepení.
"Cesta vede prázdnou krajinou, kde je celý život zredukovaný jen na základní prvky: sledovat cestu nebo řeku, což jsou nejjednodušší ukazatele, jak se někam dostat," říká výtvarník Rick Carter. "A pak konečně dospějeme někam, kde si připadáme jako na začátku, protože tu není nic jiného než dům na vysokém kopci. A za tím kopcem zuří válka."

"S mimozemšťany bojují ti nejlepší co máme, celá armáda. A my se ocitáme v tomto malém, klaustrofobním prostoru. Místo abychom se cítili jako v útočišti, je všechno ještě mnohem horší. Je to odyssea,." říká Spielberg, "Putování na základě dobrého instinktu. Začíná v New Jersey a končí v Bostonu. Není to vlastně velké rozpětí, porovnáme-li to se vzdáleností, jakou museli urazit mimozemšťané během cesty na naši planetu. Ale současně je to cesta navždy, bez návratu."


obrazek
Vizuální efekty
"Když jsem se rozhodl pro Válku světů, byl Dennis Muren jeden z prvních, komu jsem volal," říká Spielberg. Muren je nositelem osmi Oscarů za zvláštní efekty, z nichž tři získal právě za spolupráci se Spielbergem.
"Vždycky se snažím přijít s něčím novým a když nějaký film dokončím, už mi připadá zastaralý," říká Muren. "Válka světů byla pěkně náročná. Museli jsme podle studia knihy vytvořit novou realitu, m.j. i získat představu o válečných strojích, které popisuje."

Spielberg, Muren a Kaminski museli velmi úzce spolupracovat, aby spojili dohromady a sesynchronizovali veškeré elementy, z nichž se film skládá.
Spielberg: "Natočíš nějaké detaily, pak akci proti neutrálnímu, modrozelenému pozadí, pak skutečný záběr - akci na pozadí přívozní lodi, která je upoutaná v přístavu a nehýbá se. Pak ale natáčíš dál davy lidí, a to už je loď na vodě a pluje. Pak to znova děláš v miniatuře. A je tu také digitální složka obrazu. Jsem zvyklý takhle točit už ze zkušeností z Blízkých setkání a Jurského parku. Je to jako připravovat mísu salátu. Se všemi přísadami se musíš zabývat jednotlivě, ale každé věnovat stejnou péči a lásku. Pak všechny složky zkombinovat a dát na to chutný dressing. A jestliže jsi zvolil správnou kombinaci, tak si na salátu opravdu pochutnáš."

Ještě je tu válečný stroj mimozemšťanů, který budí takovou hrůzu. "Trojnožku" vytvořil supervizor animace Randy M. Dutra a jeho tým z ILM.


Nakonec je třeba zrekapitulovat natáčení. Trvalo 72 dní, probíhalo na dvou tuctech lokalit s několika tisíci komparsistů na obou amerických pobřežích a v losangeleských ateliérech.

O natáčení

obrazek
Deník natáčení filmu Válka světů
Neděle 7. listopadu 2004
Jak to začalo
Předpokládám, že obyvatelé Newarku ještě nikdy nezažili něco podobného, jako když dnes jejich město okupovala hollywoodská mašinérie. Tucty produkčních vozů zaplnily ulice ocelářské čtvrti Iron Bound v New Jersey, zatímco několik stovek členů produkčního štábu a komparsistů nastupovalo k práci na dvaadvacátém filmu režiséra Stevena Spielberga, velkolepém dobrodružství Válka světů.

V 7.00 začíná už štáb pracovat, zatímco hejno paparazziů si teprve razí cestu na plac a mísí se s davem dětí, jdoucích do školy, doprovázených matkami v natáčkách a majiteli obchodů, kráčejících do práce. Mezitím ale už "hvězdný" dav začíná zaplňovat prostor zdejšího obvodu. Kostýmní návrhářka Joanna Johnstonová se stará o detaily oblečení herců a pořádková služba dbá, aby se komparsisté, oblečení pro filmování, nepomíchali s okukujícím davem.

Je zbytečné připomínat, že zavládne velké vzrušení poté, co na plac dorazil Tom Cruise v kostýmu hlavní postavy, Raye Ferriera. Je oblečený do džínsů, mikiny s kapucí a kožené bundy. Spielbergova hvězda okamžitě splyne s davem ocelářských dělníků.

Tom Cruise se opět setkává s režisérem Spielbergem od spolupráce na filmu Minority report. Spielberg to komentuje slovy: "Oba jsem jako ve svém vlastním "rozjetém voze. A opět nás dal dohromady film. Tehdy jsme si při natáčení užili skvělou spolupráci, doufejme, že to bude pokračovat"
obrazek
Tom a Steven se podle producentky Kathleen Kennedyové ve svých názorech na filmovou práci vzácně shodují. "Naprosto si důvěřují a proto rádi spolupracují. Vše vychází z jejich tvůrčích zkušeností. Tom má úžasné nápady. Vzájemně se v práci inspirují a tím dokáží zvýšit úroveň každého záběru. Je úžasné sledovat, jak se při práci doplňují."

Hned další věc, kterou si člověk uvědomí: první scéna Války světů už je natočena. Je dlouhou tradicí při Spielbergově filmování, že za oběť při oslavě první klapky padne vždy několik beden šampaňského. "Ať se nadále všechny bitvy odehrávají jen ve filmu a na televizní obrazovce," zní přípitek Stevena Spielberga. "A ať je to ku prospěchu všem dospívajícím klukům i děvčatům na světě."

"Na zdraví," odpovídá štáb. Pro málokterého z nich je to první přípitek se Spielbergem. Pracuje totiž už po dvě desetiletí se stále stejnou skupinou osvědčených spolupracovníků.

Na konci natáčecího dne Tom i Steven projdou okolo celé lokality, v níž se filmovalo, aby si potřásli rukama a vyfotografovali se s fanoušky, kteří tu obětavě postávali celý den ve snaze shlédnout alespoň část toho, co se natáčí v jejich sousedství. Objetí, stisky rukou a někteří jim přinesli i květiny. Na jednom místě dá někdo fascinovanému Tomovi do ruky dokonce mobilní telefon a on teď mluví s rodinou ze Sao Paula, zatímco Steven pózuje paparazziům pro pamětní snímek.

Po skončení natáčení se Tom vrací k davu, aby rozdal své podpisy - to dělá vlastně vždy pro davy fanoušků po celém Východním pobřeží.
obrazek
Úterý 10. listopadu
Toho dne jsem zjistila, že ocelářský čtvrť je největším územím portugalsky mluvících obyvatel. A skutečně se sem mnoho lidí z Manhattanu vypravuje přes řeku Hudson za lákavou a chutnou portugalskou kuchyní. Zdejší komunita je velmi úzce propojená: vedle sebe tu existují malé obchůdky s průmyslovým zbožím, kavárny a jídelny vedle obchodů s hudebními nosiči. Tato čtvrť, která nese jméno Iron Bound je ze všech čtyřech stran ohraničena železniční dráhou. A v ní je území, které obsadil náš štáb. Jjmenuje se "Five Corners" a u kostela St. Stephen Lutheran se sbíhají ulice Ferry Street, Merchant a Wilson Street. Je to místo, kde by si člověk určitě nepřál být, kdyby se opravdu objevili nebezpeční nepřátelé.

Dnes navštívil natáčení Newyorčan, scenárista David Koepp. Je to on, kdo pro film adaptoval román H.G. Wellse do současné Ameriky a napsal scénu, na které se právě pracuje zde v ocelářské čtvrti. K tomu, aby si vybral právě tuto lokalitu přispěla následující historka. Jeho přítelkyně, žurnalistka napsala příběh o pracovnících v brooklynských docích a on se jí proto zeptal, jakou oblast považují tito lidé za svůj domov. Řekla mu: "Většina jich žije v Newarku. A tak jsem toho prostě využil a je to perfektní."

Zatímco Tom se teprve seznamoval s projektem Války světů, David Koepp již předem věděl, kdo bude hrát hlavní postavu filmu, k němuž psal scénář. Těšilo ho, že může vytvořit charakter Toma, rozvedeného otce dvou dětí, jako kontrast k obvyklým dělnickým hrdinům. "Ray - Cruise - je jako jedna z postav ze Springsteenových songů. Příliš brzy se oženil, nastoupil do práce, kterou nenávidí a zasekl se v ní i v životě, který nikam nevede a to vše ho ničí. Prostě jsem si řekl, že to bude výjimečná okolnost, která nám umožní natáčet v zajímavém prostředí."

Středa 11. listopadu
Dnes máme možnost spatřit Rayovu rodinu. Desetiletá Dakota Fanningová přijíždí na plac přímo z kostýmní zkoušky. Zatím, až do příštího týdne, ještě nebude stát před kamerou, ale přijela, aby se pozdravila se Stevenem a celým štábem a také předvedla svou duhově zbarvenou garderóbu, do které bude jako Rachel Ferrierová oblečená. Je neuvěřitelně přirozená a přátelská. Dakota je zvláštní osobnost. Nedávno dokončila film Dreamer (ve společnosti DreamWorks), kde byl jejím partnerem Kurt Russel. A zdá se, že není ani vyčerpaná z předchozí práce ani rozechvělá z dalšího filmu, takového, který by se měl stát největším hitem nadcházející letní sezóny. Pro ni je to zcela přirozená práce.
obrazek
Pátek 12. listopadu
Dnes tedy prší. Předpověď počasí to předvídala už několik dní a teprve dnes se vyplnila. Ať už je rozhodnutí, dodržet za všech okolností natáčecí plán pošetilé, nebo zatvrzelé, herci i štáb pracovali i v dešti a kupodivu: týdenní předpokládané penzum natočených scén bylo podle plánu splněno.

Termín premiéry je pevně určen na 29. června, a tak není mnoho času na nějaké zpoždění. Po 10 týdnech přípravných prací je předpokládaná doba natáčení 72 dní a má se končit v březnu roku 2005. Spelberg to přesto komentuje, jako: "můj nejdelší natáčecí plán po 12 letech. A tak si vzhledem k tomu dáváme na čas."

"Když Steven točí film, neexistuje žádný překotný spěch. Prostě se pracuje," říká Tom Cruise, který poznamenává, že žádný jiný režisér by tuto sekvenci nenatočil dříve než za tři týdny. "Prostě točí v tempu, které dovoluje zachovat plánovaný příběh i charaktery postav. Jestliže s tím počítáte a jste schopni na místě reagovat tvůrčím způsobem, příběh se ještě víc prohloubí a neustále oživuje. Je to také mnohem zábavnější práce pro herce, a pro mne tím spíš, že se se Stevenem známe tolik let."

Poté, co skončila práce v Newarku, Steven zašel do každého obchodu v této oblasti, kde se pracovalo, aby poděkoval majitelům za spolupráci při natáčení.
obrazek
Pondělí 15. listopadu
Divný den, vidíte-li celý štáb i s herci jak pracují celý den se žlutými helmami na hlavě a v oranžových reflexních vestách pod masivními kontejnery, které ve výšce nad jejich hlavami přenášejí mohutné jeřábi v brooklynských docích Red Hock.

Pokud jde o Rayovu filmovou profesi, scenárista Koepp říká: "Udělal jsem z něho dělníka v docích, abychom pak mohli v tomto industriálním prostředí skončit - v této zarezivělé lokalitě Ameriky, která bude svou primitivností kontrastovat s úžasným technologickým pokrokem dobyvatelů."

Na dnešní natáčení je plánováno několik nočních scén, takže máme možnost spatřit západ slunce, které rozlévá teplé světlo po obloze nad Manhattanem, když pomalu mizí za řekou. Při té příležitosti je skoro nemožné nevšimnout si prázdného prostoru, který tu zbyl po věžích Světového obchodního centra. A není také náhoda, že kontext děsivé reality terorismu a možné invaze nepřátel zvenčí dělá Válku světů po více než sto letech od jejího prvního vydání aktuální nejen pro současnost, ale i budoucnost. Pro H.G. Wellse to byl britský imperialismus, pro Orsona Wellse nacisté, pro Georga Pála komunismus. A pro Stevena je to současný kontext, plynoucí ze světa po 11. září.

"Náš svět prošel těžkostmi a problémy, které změnily naše vnímání světa.Proto je myslím vhodná doba, vyslat Válku světa, aby zahřměla v uších všech lidí," připouští režisér, který až dosud líčil setkání s mimozemšťany s nadšením a porozuměním i vřelým vztahem k těmto bytostem. Bylo tomu tak v Blízkých setkáních třetího druhu v E.T. "Toto není jeden z mých filmů, kdy civilizaci navštíví přátelští a dobrotiví mimozemšťané ..."
obrazek
Úterý 16. listopadu
Jsme zpět v New Jersey. Přesunuli jsme se jihovýchodně do Bayonne, malého města, proslulého svou rafinérií, která v současné době ožívá rozvíjejícím se filmovým průmyslem, který se usadil blízko terminálu vojenské Military Ocean. Ten patří armádě Spojených států od roku 1995. Ve skutečnosti je to místo, které by poskytlo filmovému štábu přístřeší v případě nepříznivého počasí, ale není to naštěstí zapotřebí, protože v tomto devátém natáčecím dni svítí slunce.

Lyn Pinezich, manažér lokalit, nalezl místo, které bude domovem hlavní postavy, Raye Ferriera v domě, situovaném v malém bloku řadových domků ve stínu mostu Bayonne Bridge na First Street a Kennedyho bulváru. Hrdým majitelem domku je Henry Sanchez. Prožil jedno z největších překvapení svého života, když zhruba před měsícem u něj zaklepal režisér Spielberg, který obhlížel lokality, vybrané pro natáčení. Sdělil tehdy Sanchezovi, že jeho domek vybrali jako domov hlavní postavy filmu Válka světů.

"Jedním z důvodů, proč jsme jako místo děje zvolili Východní pobřeží, je jeho ponurost," říká producent Colin Wilson. "Steven byl umanutý, že chce točit v takovém prostředí, které vzbudí ty správné pocity pro vnímání atmosféry filmu, pokud se do tohoto světa ponoříte a necháte se jím unášet.

Toto prostředí dýchá dělnickou atmosférou. Nemůžete přehlédnout americké vlajky, které zdobí všechny verandy tohoto bloku, ačkoli s natáčením filmu nemají nic společného. A toto je také místo, kde Ray žije. Dnes v Bayonne natáčíme scénu, kdy se Ray setká se svou rodinou.
obrazek
Spolu s Dakotou je Justin Chatwin, který hraje teenagera, Rayova syna Robbieho. Až doposud byl Justin jako herec, celkem neznámý. Samozřejmě se to po uvedení tohoto filmu zcela jistě změní.

A konečně je zde i Maryanna, Rayova exmanželka, kterou představuje Miranda Ottová (známá z filmu Pán prstenů). Když sleduji to první rodinné setkání všech čtyř postav, jsem překvapená jak úžasně na mě působí jejich skutečně existující vzájemné vztahy.

Středa 18. listopadu
Harringtonův servis, existující opravna a čerpací stanice v Bayonne, je do posledního hřebíčku vytvořena o několik bloků dále na baseballovém stadionu Little League u základů mostu.Vnitřek s veškerým nářadím a fotografiemi vozů, které zdobí stěny, je úzkostlivě přesnou kopií opravdového servisu. Všechno je tak realistické, že se sem dokonce pokoušelo vjet několik vozů, aby načerpaly benzin a pořádková služba filmového štábu je musela posílat pryč.

Z tohoto servisu Ray a jeho děti ukradnou Dodge Caravan, vůz vybavený dřevěnou výztuhou, aby unikli před nebezpečím, které jim hrozí ze strany nepřátel. V této souvislosti mě napadá otázka: kdy naposledy hrdina v akčním snímku řídil pouhý minivan, takový tradiční rodinný vůz?

Děj filmu
Ray Ferrier (Tom Cruise) je obyčejný skládač beden v přístavu. Je rozvedený. Jako většina Američanů bydlí v levné čtvrti v obyčejném řadovém domku. Marry Ann (Miranda Ottová), jeho bývalá žena, mu svěří na chvilku jeho děti a spolu s přítelem Timem odjedou do Bostonu za matkou. Prvním z dětí je Robbie. Robbie je asi 16-ti letý puberťák, kterého nezajímá nic jiného než hudba a auta. Druhým dítětem je malá Rachel, která trpí klaustrofobií.

Jednoho dne se náhle v New Yorku strhne bouře. Vlastně to není ani pořádná bouře, jen se zatáhne a uprostřed mraků se utvoří obrovská světelná výheň. Po silném větru, i když se říká, že blesk neuhodí nikam dvakrát, uhodí na jedno místo blesk dokonce dvacetkrát. Vše v New Yorku se zastaví od elektřiny až po obyčejně náramkové hodinky. Ze země, kam praštil dvacetkrát blesk a kde se utvořila veliká díra se vynoří nečekaně tripody, čili obrovské mimozemské stroje kráčející po třech nohou, které svými světelnými paprsky rozkládají lidi na prach. Rayovi se podaří jedno auto zmobilizovat a se svými dětmi utéct před jistou smrtí. Jejich cesta vede do Bostonu a není zrovna lehká.

Když dorazí do Bostonu, zjistí, že rodiče Rachel a Robbieho ještě nedorazili. Přes noc však dorazí někdo jiný - mimozemšťané. Ray, Rachel a Robbie opět jen o vlásek uniknou smrtelným paprskům a vydávají se na další alternativní úkryt rodičů.

Ray nechce jet po dálnici, tak to vezmou přes okresní silnice. Kousek před přívozem je však z auta doslova "vyhodí" jiní lidé. Lidé posedlí davovým šílenstvím se i vraždí, jen pro to, aby auto za každou cenu dostali. Ray s dětmi mezitím utečou, ale dostnou se tak akorát na bitevní pole: "Vojáci vs. Mimozemšťani". Robbie uteče Rayovi a vše nasvědčuje tomu, že byl zabit. Ray se mezitím s Rachel schová ve sklepě domku potrhlého "saniťáka" . Nakonec ho musí Ray sám zabít, protože je velmi nebezpečný svou touhou po odplatě mimozemšťanům. Rachel zajme jeden tripod, ale jak se ukáže nezabíjí lidi hned, schovává si je do klecí, odkud se jimi poté živí. Ray se nechá kvůli malé Rachel také zajmout a do trávicího ústrojí tripoda se mu podaří umístit odjištěné granáty, čímž zachrání nejen Rachel, ale i ostatní uvězněné lidi.

Jednoho dne dorazí do městečka. Vojáci zde bojují velmi poklidně s tripodem, který však vypadá, jako když umírá sám, což se nakonec ukáže jako pravda. Tripody a všechny mimozemšťany, tedy nejvyspělejší obyvatelstvo, nakonec zabijí obyčejné organismy. Lidstvo je tedy zachráněno. I Ray s Rachel se dočkají šťastného konce, ukáže se, že Robbie našel cestu k Marry Ann a Timovi a tak to všichni šťastně přežili.

Tento Spielbergův film mě opravdu překvapil. A doufám, že mě jeho další filmy stejně příjemně ještě překvapí.
Napsala Lucie Marková

Podobné filmy

Traffic - Nadvláda gangů
(Traffic) Na drogové dálnici je dnes obzvlášť hustý provoz. Americký kriminální film, ocen...
dnes 22.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Krvavá sklizeň
(The Reaping) Hilary Swank ztratila víru v Boha poté, co její rodina za tragických událost...
zítra 00.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Nevědomí
(Oblivion) Osamocený strážce Tom Cruise dostal za úkol získat zbývající zemské zdroje na p...
st. 2.12. 00.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 30. 11. 2020 Svátek má Ondřej
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz