fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 76 hlasů
film / válečný, Životopisný, drama, Kanada/Velká Británie/USA, , 120 min.
Varian's War

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:31Drama podle skutečných událostí odhalující překvapivá fakta z období holocaustu.
Píše se rok 1939 a většina Američanů nemá chuť "plést se" do války v Evropě. V té době ale jeden z nich, nenápadný redaktor Varian Fry, vymyslí plán, jak pomoci židovským umělcům a intelektuálům utéct z okupované Francie. Netuší, že tato mise bude neuvěřitelně riskantní i pro něho samotného.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Varianova válka

obrazek
V listopadu 1938 je americký redaktor Varian Fry v Berlíně svědkem brutálního pouličního řádění nacistických vandalů, které je předzvěstí nepředstavitelné světové tragédie. Ani v srpnu 1939 nemá ještě většina Američanů ponětí, co se doopravdy na starém kontinentě děje, a na Hitlerovu rozpínavost nevěří. Tehdy začne Varian organizovat akci na záchranu židovských umělců a intelektuálů, na které mají nacisté zvlášť spadeno. Hodlá je dostat do Států z dosud neokupované zóny na jihu Francie. Současné poměry v Evropě jsou ale daleko horší, než tušil. Denně jsou vydávány protižidovské zákony a Marseille je nabitá lidmi, které Němci už dlouho hledají. Sbírkový fond na jejich záchranu nestačí, je potřeba přesvědčit ministerstvo, aby pronásledovaným vystavilo doklady, a pak je dostat nenápadně ze země.
<>Obrázek nenalezen<> Do neklidné Francie se přes oceán nikomu moc nechce, navíc je nyní k cestě do Evropy potřeba zvláštní pasová doložka ministerstva. Nebezpečné mise se nakonec ujímá sám Varian Fry - už proto, že umí francouzsky a německy. Obyčejný člověk, který až dosud příliš neuvažoval o vlastnostech, jako jsou odvaha a statečnost...


O filmu

Skutečný příběh muže, díky jemuž bylo lidstvo obohaceno díly těch, které zachránil, natočil v roce 2000 s Williamem Hurtem (Polibek pavoučí ženy, Bohem zapomenuté děti, Ztraceni ve vesmíru), Julií Ormondovou (První rytíř, Legenda o vášni, Stalin), Alanem Arkinem (Srdce je osamělý lovec, Čekej do tmy, Hlava 22, Havana), Mattem Cravenem, Lynn Redgraveovou, Joelem Millerem a dalšími režisér Lionel Chetwynd. Mimořádnou neohroženost Variana Frye, po mnohé roky neuznávanou, ocenil až v roce 1991 Památník holocaustu Spojených států udělením Eisenhowerovy medaile. Fry zemřel opuštěn v Connecticutu v roce 1967. Se svými společníky zachránil přes 2000 více či méně známých umělců - spisovatelů, vědců, intelektuálů. Byli mezi nimi i malíř Marc Chagall, básník a spisovatel André Breton, malíř Max Ernst, sochař Jacques Lipchitz, filozofka a socioložka Hannah Arendtová či nositel Nobelovy ceny lékař a biochemik Otto Meyerhof.

Podobné filmy

Skrytá vada
(Inherent Vice) Píše se rok 1970 a kalifornský soukromý detektiv Larry "Doc" Sportello se ...
dnes 23.10
Nova Cinema
Odvrácená tvář Paříže (7)
Záhada na Sorbonně Píše se rok 1884. Když je zavražděn profesor ze Sorbonny, pustí se do ...
zítra 12.20
Prima
Katie Fforde: Láska na druhý pokus
(Katie Fforde: Zimmer mit Meerblick) Chtěli si koupit nový dům na pobřeží. Jenže přítel zm...
zítra 13.00
Barrandov
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 30. 7. 2021 Svátek má Bořivoj
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz