fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

59%
film / dobrodružný, akční, thriller, USA/Německo, , 124 min., od 11 let
DVD od 16.4.2007 Sony Pictures

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:08K2 - druhá nejvyšší hora světa je tou nejvražednější. Chris O'Donnell vede k jejímu vrcholu riskantní záchrannou misi.
Chris O´Donnell s horolezectvím skoncoval, zato jeho sestra Robin Tunney se chystá na náročný výstup s výpravou milionáře Billa Paxtona. Ona ale netuší, že její život bude viset na vlásku. Zachránit ji může jedině bratr..
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Bezduchá a hloupá akční podívaná, která je tak leda výsměchem všem těm, kteří se z pouti za překonáním sebe sama nevrátili. Pokud se vám první polovina zdá celkem dobrá, počkejte na manželku Scotta Glenna, to vás definitivně uzemní. A ještě k tomu to trvá dvě hodiny, šmarjápano. Já nevím, jestli je to tím Chrisem O'Donnelem, ale víc než 20% by mi přišlo hloupější než tvrdit, že Schumacher je lepší než Senna.
Všechny komentáře k filmu 20+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Vertical Limit

V základním táboře pod K2, druhou nejvyšší horou světa, která si vyžádala nejvíc lidských životů, se chystá k výstupu výprava financovaná miliardářem Elliotem Vaughnem. Ten chce akci využít k reklamní kampani na svou leteckou společnost. Do tábora přichází Peter Garrett, který pracuje pro časopis National Geographic a fotografoval nedaleko sněžné leopardy. Ke svému překvapení se v táboře setká se svou sestrou Annie, která sice patří k nejuznávanějším horolezkyním, s bratrem však už tři roky nemluví. Nedokáže mu totiž odpustit, že poslechl otcův rozkaz a odřízl ho z lana, na němž viseli po nehodě dvou horolezců. Další den se Annie vydá s Vaughnem a zkušeným horolezcem Tomem McLarenem k vrcholu. Během cesty se začne zhoršovat počasí a horský vůdce Skip Taylor žádá Vaughna, aby sestoupili zpět do tábora. Ten však odmítne. Počasí ho nakonec přinutí výstup přerušit. Během sestupu strhne prudká bouře lavinu, která srazí část výpravy. Přežije pouze Vaughn, Annie a zraněný Tom, kteří se zřítí do ledové jeskyně, kde je lavina uvězní. Peter okamžitě zorganizuje záchrannou výpravu. Ví, že má pouhých šestatřicet hodin, jinak sestra i ostatní zahynou na vysokohorskou nemoc.


O natáčení

Na pozadí extrémně nebezpečné záchranné horské výpravy zkoumá snímek Vertical Limit narušený, přesto stále vřelý vztah mezi bratrem a sestrou. Touze člověka přežít dává razanci mrazivě mohutná K2, druhý nejvyšší a nejtěžší vrchol světa. Režisér Martin Campbell nás ujišťuje, že to není film o horách nebo o horolezectví - je to film o vztazích mezi lidmi. "Zapomeňte na hory, zapomeňte na sníh, zapomeňte na podmínky - Vertical Limit je drama, které by se mohlo odehrávat i v nížině, a pořád by to byl nádherný film o lásce, rodině a odvaze," tvrdí Campbell.
Přesto si herci nemohli vynachválit, že se jim dostalo šance slézat hory a stát se přes noc jejich znalci. "I když jsme místo výšky přes osm tisíc metrů byli jenom ve třech tisících metrech, bylo to náročné. Byl to hodně extrémní způsob, jak točit film," říká herečka Robin Tunneyová. Pestrou směsici herců doplnil skutečný americký horolezec Ed Viesturs, který si zahrál sám sebe a vedle toho působil u filmu jako odborný poradce. Viesturs je jediný Američan, který slezl dvanáct ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa. Na adresu K2 Viesturs podotýká: "K2 má pověst jedné z nejnebezpečnějších hor jednoduše proto, že u ní není snadná cesta vzhůru. Je ze všech stran strmá a počasí tam má velice nevyzpytatelnou povahu. To z ní dělá obrovské lákadlo; kvůli jejímu zdolání je řada horolezců ochotna překročit jistou mez zdravého rozumu. Což vede k tomu, že se často dostávají do potíží. Slézt tu horu a dostat se živý zpátky je těžké."
Snímek se natáčel na Novém Zélandu, v hornatých krajích kolem Cookovy hory a Queenstownu. Předtím tvůrci zvažovali exteriéry v Kanadě a Evropě, ale jak vysvětluje režisér Campbell: "Na Cookovu horu v novozélandských Jižních Alpách jsme jeli prostě proto, že kopíruje Himaláje. Je to jedno z mála míst na světě, kde se hory tyčí vedle sebe tak jako v okolí K2. Naším potřebám odpovídala dokonale." Ed Viesturs souhlasí: "Terén v oblasti Cookovy hory se Himalájím hodně podobá. Ledovce jsou stejně velké, rozsedliny stejně hluboké, terén stejně příkrý, počasí stejně špatné a scenérie stejně nádherná." Navzdory nádhernému výhledu byl terén nebezpečný. "Jako předvoj jsme vyslali naši horskou výbavu a bezpečnostní tým, který terén připravil," popisuje producent Lloyd Phillips. A pokračuje: "Vrtulníkem jsme na horu vytáhli kamerový jeřáb a koleje. Pak jsme tam vynesli herce a ti udělali fantastickou práci. Sebevíc počítačových vizuálních efektů nemůže nikdy vystihnou ten pocit, když jste skutečně na hoře v takto riskantní poloze."
obrazek
Natáčení v extrémních podmínkách si ovšem vyžadovalo výjimečná bezpečnostní opatření a rady odborníků. Bezpečnostní struktura se skládala ze čtyř sekcí: Lidé z horské výbavy připravili horské exteriéry tak, aby se maximalizovalo možné umístění a pohyby kamer; horská služba sledovala a předpovídala počasí a zajišťovala bezpečný průběh natáčení; letecká sekce zodpovídala za práci helikoptér a bezpečnost umělců se starala o herce - připravovala je, trénovala, radila a upozorňovala na možná rizika (typu padajících kamenů nebo zejících propastí). Herci se dozvěděli, že když člověk stoupá příliš rychle, nestačí se jeho tělo přizpůsobit a aklimatizovat, což vede k řadě symptomů známých jako výšková nemoc. Ta se projevuje nepřetržitým suchým kašlem, krácením dechu, závratí, bolením hlavy, pomatením či vyčerpáním. Může dojít k otokům plic a dokonce i mozku s následkem zástavy srdce a smrti. Z filmu se dozvíme, že otoky mají v horách na svědomí více životů než pády. Na filmu se celkově podílelo padesát horolezců, včetně těch, kteří herce trénovali a zaskakovali za ně. Herci horolezectví propadli. "Lezení po ledu," říká herec Scott Glenn," je nádherný, transcendentní zážitek. Minulost a budoucnost se úplně vytratí, protože když lezete, dokážete myslet jenom na současnost."
Jelikož všechny scény na hoře točit nešlo a v okolí nebyly k dispozici žádné filmové ateliéry, postavili si filmaři nedaleko Queenstownu svůj vlastní provizorní ateliér - chlazený, o rozloze devatenácti akrů. Strmé a nepřístupné kulisy velehor se stavěly z pěnového materiálu, tvarovaného na ocelových rámech a krychlích vyřezaných z polystyrenu. Kulisy se nastříkaly voskem, který vytvořil základ připomínající led, a pak se pokryly zmraženou sněhovou pěnou, vyráběnou pro potřeby zvláštních efektů. Kvůli nejnáročnějším a nejúžasnějším scénám vytvořili filmaři několik takových kulis. K tomu využívali nejrůznějších trikových technik, včetně miniatur, počítačové grafiky a záběrů opravdových exteriérů. Laviny se natáčely v exteriérech a následně se upravovaly na počítačích. Na place se o ně starali lavinoví specialisté, kteří nejprve našli vhodné místo (dostatečně "pohledné", s dostatkem sněhu, s minimálním dopadem na přírodu) a pak lavinu s pomocí nálože spustili.
Co vůbec žene horolezce nahoru? "Pro mě," odpovídá Ed Viesters," je to povzbuzující, náročný úkol, něco, na co se můžu připravovat a těšit. Pro některé je to trofej, egoistická záležitost. Pro jiné zase povýšenost z dobytí hory. Ale většinou jde o ryzí krásu toho, jak jste v tomhle úžasném prostředí a pokoušíte svoje tělo a psychiku."

O hercích

Chris O'Donnel
Patří k předním zástupcům generace hollywoodských čerstvých třicátníků. Jeho záběr sahá od romancí a dramat až po komedie a dobrodružné podívané. Nejznámější rolí je zřejmě Robin, Batmanova pubertální "pravá ruka" z posledních dvou pokračování veleúspěšné série, nazvaných Batman navždy a Batman a Robin. Známe ho rovněž jeho pečovatele slepého Ala Pacina z dramatu Vůně ženy či šermujícího D'Artagnana z nejnovější hollywoodské adaptace Tří mušketýrů.
Rodák z Chicaga a někdejší student marketingu na Boston College debutoval na plátně jako rebelský syn Jessicy Langeové ve snímku Paula Brickmana Chlapi neutíkají. Posléze se krátce leč výrazně mihnul v ženském dramatu Smažená zelená rajčata. Z jeho dalších filmů uveďme romanci se Sandrou Bullockovou Láska a válka, právnické drama podle Johna Grishama Cela či jednu z posledních komedií Roberta Altmana Cookie's Fortune. O'Donnellův předposlední film, romantickou komedii The Bachelor, vyrobila jeho vlastní produkční společnost George Street Pictures.
O'Donnell žije se svou manželkou a holčičkou Lily

Bill Paxton
Je sice nenápadný, přesto velice ceněný a vyhledávaný herec především vedlejších rolí. Kritici si cení jeho rolí v nezávislých projektech (především v mrazivém thrilleru Sama Raimiho A Simple Plan), diváci si ho pamatují z několika největších hitů posledních dvou dekád. Paxton je kmenovým hercem Jamese Camerona (vedlejší role ve snímcích Terminátor, Vetřelci, Pravdivé lži a Titanic), k tomu asistoval Tomu Hanksovi a Kevinu Baconovi na palubě Apolla 13 a společně s Helen Huntovou čelil vražednému tornádu v hitu Twister.
Rodák z Texasu začínal v Hollywoodu jako dekoratér scény ve snímku Rogera Cormana Big Bad Mama. Jako člen uměleckého štábu se podílel na několika dalších projektech; potom se rozhodnul, že přesídlí do New Yorku a bude tam studovat herectví. Po návratu do Los Angeles melouchařil v roce 1980 jako jeden z dekoratérů Jamese Camerona u nízkorozpočtové sci-fi Galaxy of Terror, což byl počátek jejich dlouholetého přátelství. Nato se Paxton začal objevovat v nejrůznějších filmech...
Po řadě vedlejších rolí se v nezávislém filmu Jeden chybný krok osvědčil i jako herec hlavních rolí; za roli v televizním filmu společnosti HBO "A Bright Shining Lie" byl nominován na Zlatý glóbus. Z dalších Paxtonových filmů jmenujme: Near Dark, Lotři, Tombstone či Babí léto. Naposledy jsme ho mohli vidět jako kapitána ponorky v podmořském hitu Ponorka U-571.

Robin Tunneyová
Díky svému talentu a půvabu to velice rychle dopracovala na ústřední ženskou roli ve velkorozpočtovém snímku Konec světa, kde ji bránil před Satanem samotný Arnold Schwarzenegger.
Rodačka z Chicaga studovala v rodném městě herectví a objevovala se v tamějších divadelních představeních. V osmnácti se přestěhovala do Los Angeles a od té doby se objevila v četných filmových i televizních rolích. My jsem ji mohli vidět v dívčím horroru Čarodějky, za který společně s kolegyní Fairuzou Balkovou získala filmovou cenu MTV. Vedle Brendana Frasera, respektive Christiana Slatera, hrála ve filmech Encino Man a Julian Po. Za roli v ceněném nezávislém filmu Boba Gosse Niagra, Niagra obdržela Tunneyová v roce 1997 cenu na filmovém festivalu v Benátkách a posléze byla nominována na Independent Spirit Award. Objevila se rovněž v televizních filmech "JFK: Reckless Youth" a "Riders of the Purple Sage".

O tvůrci

Martin Campbell
Rodák z Nového Zélandu se v polovině 60. let přistěhoval do Londýna. Začínal tam jako televizní kameraman, podílel se na výrobě kontroverzního britského filmu Scum a produkoval snímek Black Joy, který se ve své době zúčastnil soutěže na festivalu v Cannes. Jako režisér debutoval epizodou nám dobře známého seriálu "Profesionálové"; následovala práce na seriálech "Shoestring" a "Minder". V roce 1988 odjel na čas do Spojených států, aby tam natočil svůj první studiový film Trestní zákon.
Mezitím se zařadil mezi přední britské tvůrce. Chválu kritiky sklidil za televizní film "Reilly: Ace of Spies" a hodně se diskutovalo o jeho pětihodinovém seriálu "Edge of Darkness", popisujícím nukleární zamoření Británie. Kritický i divácký ohlas seriálu mu zajistil kariéru v Hollywoodu. Po snímcích Defenceless a Útěk z Absolonu se Campbell podepsal pod dva inteligentní divácké hity: debut nového Jamese Bonda Pierce Brosnana nazvaný Zlaté oko a dobrodružnou podívanou Zorro: Tajemná tvář, která prospěla kariérám Antonia Banderase a Catheriny Zety-Jonesové.

Podobné filmy

Hancock
Nevšední superhrdina Will Smith se bezhlavě vrhá do akce proti zločincům, jeho "zásahy" vš...
dnes 08.35
Nova Cinema
Dvojí hra
(Duplicity) Dva sexy průmysloví špioni Julia Roberts a Clive Owen se pokouší provést jednu...
dnes 17.35
Nova Cinema
Fantastická zvířata a kde je najít
(Fantastic Beasts and Where to Find Them) Mlok Scamander s kufrem plným kouzelných tvorů s...
dnes 20.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 4. 3. 2024 Svátek má Stela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz