fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

80% 76 hlasů
film / drama, Dánsko/Norsko/Švédsko, , 138 min., od 15 let
Ser du månen, Daniel
Kinopremiéra v ČR 27.2.2020 v SK 30.1.2020

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 23.1. Film Europe + 22.00
Film Europe + 22.00
Ukázka398 dní ve spárech ISIS.
Příběh dánského fotografa Daniela Rye, kterého v roce 2013 zajal ISIS v Sýrii a držel jako rukojmí 398 dní.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Vidíš měsíc, Danieli

V roce 2013 došlo k jednomu z nejhorších únosů poslední doby. Dánský fotoreportér Daniel Rye byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí 398 dnů, spolu s několika dalšími rukojmími včetně amerického novináře Jamese Foleyho. Film sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, jeho přátelství s Jamesem, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu. Klíčovou osobou celé události je vyjednávač Arthur, který sehrál zásadní roli při zajišťování Danielova propuštění.


O filmu

obrazek
„Vidíš měsíc?“

Název filmu je odkazem na úryvek z deníku Danielovy matky. Během jeho zajetí se uklidňovala pohledem na noční oblohu s vědomím, že její syn se nachází kdesi pod stejným nebem, jako ona. Během těchto úvah si zapsala myšlenku: „Doufám, že vidíš měsíc, Danieli.“

„S teroristy nevyjednáváme.“

Postoj USA, ale i Dánského království a dalších zemí je jasný - za žádnou cenu se nesnížit k tomu, aby s teroristy vedli oficiální dialog. Ani když se jedná o život rukojmích. Jde totiž o přímou podporu teroristických praktik a přistoupení na jejich hru, která ohrožuje celý civilizovaný svět. Co zní racionálně v globálním a obecném měřítku je ale jen těžké přijmout, když je v sázce život milované osoby.

Danielův příběh ilustruje ambivalenci tohoto postoje. Chladně racionální přístup za účelem většího dobra stojí v kontrastu s Danielovou lidskou touhou přežít a přáním jeho rodiny Daniela zachránit. Divák se musí rozhodnout, do jaké míry bylo Danielovo rozhodnutí vydat se na cestu zodpovědné. Na závěr též zůstává otázkou, jestli se Daniel dovede vůbec vrátit zpět do normálního života.

„Nepoddám se jejich nenávisti“

„Co mě na tom celém příběhu nejvíce fascinovalo, bylo to, jak oba - Daniel i James - necítili vůbec žádnou zášť vůči svým věznitelům“, říká režisér Oplev. „To bylo hlavním motivem, který jsem chtěl ve filmu zdůraznit. Nenávist je dnes tak všudypřítomná.“

Scénář filmu vychází z knihy novináře Puka Damsgarda. „Slyšel jsem rozhovor s Pukem a vycítil, o jak silný příběh víry a naděje se jedná - protože jím hrdinové prochází absolutně bez nenávisti,“ dodává Anders W. Berthelsen, který ve filmu ztvárnil roli vyjednavače Artura a podílel se i na režii.

Esbena Smeda v hlavní roli fascinoval především fakt, že Daniel do Sýrie nejel se záměrem dokumentovat válku. Zajímalo ho pouze, jak žijí obyčejní lidé. Chtěl poznat jejich příběhy. „V průběhu natáčení jsme byli s Danielem ve velmi úzkém kontaktu - přece jen, když máte hrát někoho, kdo je ještě naživu, máte celkem velké obavy, jestli ho zahrajete věrně.“

„Na Jamesovi bylo krásné to, s jakou lehkostí a klidem vnímal věci kolem sebe. K celé situaci přistupoval pozitivně, s ostatními hrál hry, říkal vtipy a díky tomu neupadali do beznaděje. A tento přístup jim nikdo nemohl vzít. Kdyby v sobě nechali vzklíčit nenávist a zlobu, jejich věznitelé by nad nimi vyhráli. Toto Danielovi zachránilo život,“ říká herec Toby Kebbell o roli amerického novináře Jamese Foleyho, kterou rovněž s Danielem důkladně konzultoval.

Ve špatný čas na ještě horším místě

Dánsko je klidnou zemí a pro dramatické příběhy obvykle musí sáhnout až do období druhé světové války. Blízkovýchodní situování příběhu tedy pro adaptaci Danielova příběhu byla velkou výzvou.

Natáčení v Sýrii nepřicházelo v úvahu. Od roku 2013, kdy se film odehrává, se sice tamní situace poměrně stabilizovala, nicméně podmínky v zemi přesto nepřipouštěly tvůrčí práci. Po natočení scén v Dánsku a Švédsku se tedy štáb přesunul do Jordánska. Pro produkční tým se jednalo o vůbec první natáčení na Středním východě. Původní plán bylo natáčení v Maroku, filmaři se ale nakonec rozhodli pro Jordánsko, jelikož jeho barevná paleta více odpovídá zobrazované Sýrii. Pro Jordánsko to bylo v roce 2018 již třetí velké mezinárodní natáčení - po devátých Star Wars a seriálu Jinn.

Podobné filmy

Stříbrný smrček
Jak vyřeší vzájemné problémy tři generace, když každá z nich vychází z jiných životních zk...
dnes 09.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Zaříkávač koní
(The Horse Whisperer) Robert Redford - žije sám na ranči uprostřed nádherné přírody, když ...
dnes 16.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Skrytá vada
(Inherent Vice) Píše se rok 1970 a kalifornský soukromý detektiv Larry "Doc" Sportello se ...
dnes 22.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 20. 1. 2021 Svátek má Ilona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz