fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 76 hlasů
film / komedie, drama, Československo, , 77 min.
DVD od 26.11.2007 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:43Čerství průmyslováci se zapojují do pracovního procesu a získávají zkušenosti, které jim škola nedala.
Dva kamarádi Ondřej a Cyril, zvaný Cinda, nastoupí po skončení průmyslovky do velkého strojírenského podniku. Své první zaměstnání berou jen jako dočasné, protože mají vlastní velké plány. Ostatně - spousta věcí je v práci nemile zaskočí: drobné krádeže kolegů, nesmyslné schůze, pracovní soboty… Oba mladíci přesto prožívají své každodenní starosti s nadhledem. Živou vodou je pro každého z nich představa o svobodě: Cyril touží odjet do Francie, Ondřej na moře. To všechno však trvá jen do chvíle, kdy do života mladíků zasáhne tragédie
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Z nostalgického hlediska se jedná o filmový počin, který nastartoval víc, než by si kdo uvědomoval? Pro režiséra Jaroslava Soukupa to znamenalo start filmů pro mládež, i když další film po tomto byl ještě historický. První film Sagvana Tofiho, první film dvojice Tofi - Vaculík, a co víc, v podstatě i první film trojice Tofi - Vaculík - Augusta. Scénář se prý držel osobních zážitků Soukupa z plzeňské Škodovky, tak dejme tomu. Námětově se jedná o film o mládeži cílený samozřejmě pro mládež s typickou výrobní tématikou. Ano, hlavní dvojice má po škole a začíná pracovat ve strojírenství. Mladistvá nerozvážnost se však postará o nejeden humorný zážitek v rámci lumpáren a srandiček. Na dnešní dobu tak ukazuje věci takřka neuvěřitelné. Stranická propaganda tu nijak znatelná není, ale vymožeností doby ano. Hlasování dělníků o mimořádné pracovní sobotě? A co když někdo bude proti? A co ta živá hudba u vrátnice na přivítanou dělníků? Je to tak. Dnes již neuvěřitelná doba a nic víc. Zmíněná mladistvá nerozvážnost v touze prosadit svůj názor v době nesvobody je svým způsobem hnacím motorem životní cesty mladých. Živá a veselá atmosféra však nestárne a kupodivu svým způsobem dává snímku punc nesmrtelnosti. Pro generace tuto dobu nezažijící celá etuda přijde neuvěřitelná, avšak těm starším naopak vyvolává vzpomínky a to nejen na dobu socialismu a ponurost šedi. Na snímek je již třeba se dívat okem shovívavým, neb je to přeci jen snímek své doby o své době. Pokud se tento fakt nebude plně vnímat, zůstane skutečně jinak povedený film, který svým odlehčeným humorem ještě stále dokáže přivodit dobrý filmový zážitek.
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Vítr v kapse

Nerozluční kamarádi Ondřej a Cyril, přezdívaný Cinda, prožívají první rok po úspěšné maturitě na průmyslové škole. Ondřej touží po práci na lodi, Cinda chce navštívit Paříž, kam jej pozvala teta. Oba se však musí vypořádat nejen s praxí, tolik odlišnou od školních představ, ale zejména s řadou soukromých problémů. To první zvládnou snadno a brzy po nástupu do velkého závodu se naučí využívat velkou část pracovní doby k rošťárnám, ulejvání a řešení soukromých problémů. To další už však tak snadné není. Ať už jde o Ondřejův citový vztah k prodavačce Heleně nebo Cindovy problémy s modrou knížkou. Teprve tragická smrt jednoho z nich znamená pro druhého definitivní konec mladické bezstarostnosti a lehkomyslného přístupu k životu.


Podobné filmy

Beethoven
O chlupatém štěňátku, které přerostlo pánovi přes hlavu, a proradném veterináři, kterého s...
dnes 16.20
Nova Cinema
Kdo chce zabít Jessii?
Zhmotnělé sny mohu být krásné, ale také proklatě nebezpečné. Česká komedie (1966). Hrají: ...
dnes 16.55
Prima
Šílená matka
(The Meddler) Marine je osamělá vdova, které po manželovi zbylo tučné bankovní konto, a ta...
dnes 17.55
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 4. 2. 2023 Svátek má Jarmila
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz