fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

70% 1445 hlasů
film / drama, romantický, USA, , 121 min., od 15 let
Water for Elephants
Kinopremiéra v ČR a SK 12.5.2011, DVD od 5.10.2011 Bontonfilm, Blu-Ray od 3.2.2021 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize út. 1.2. HBO 04.00, pá. 28.1. HBO3 22.40, so. 29.1. HBO3 (hr) 04.00
HBO3 22.40
HBO3 (hr) 04.00
Ukázka
01:55Život je ta nejúžasnější show.
Výpravná romance z cirkusového prostředí 30. let minulého století o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí, vznikla podle celosvětového knižního bestselleru Sary Gruenové. Hlavní role ztvárnili držitelka Oscara Reese Witherspoon a hvězda ságy Stmívání Robert Pattinson. Jacob Jankowski skládal závěrečné zkoušky na veterině, když se dozvěděl, že oba jeho rodiče zemřeli při autonehodě. Bez rodiny a bez peněz Jacob netušil jak dál, ale osud ho zavál do vlaku světového cirkusu Benzini. Hospodářská krize právě vrcholila a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamenal spásu, ačkoliv to byl svět s úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Jako téměř dostudovaný veterinář dostal Jacob na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny. Marlenu k cirkusu přivedla láska k nesprávnému muži, charismatickému, ale zvrhlému a násilnickému řediteli cirkusu. S Jacobem ji od začátku pojila nejen láska ke zvířatům, ale také vztah ke slonici Rosie, která se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit před úpadkem. Jak ale s Rosie číslo nacvičit, když nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy? Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí postupně vzniklo, bylo založeno na důvěře a lásce a nakonec se pro všechny tři stalo jedinou nadějí na přežití.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Je to příjemný a pohodový film na který se dá koukat.
Všechny komentáře k filmu 40+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Voda pro slony

Jacob Jankowski skládá závěrečné zkoušky na veterině, když se dozví, že oba jeho rodiče zemřeli při autonehodě. Bez rodiny a bez peněz Jacob netuší jak dál, ale osud ho zavane do vlaku světového cirkusu Benzini. Hospodářská krize právě vrcholí a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamená spásu, ačkoliv to je svět s úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Jako téměř dostudovaný veterinář dostane Jacob na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny. Marlenu k cirkusu přivedla láska k nesprávnému muži, charismatickému, ale zvrhlému a násilnickému řediteli cirkusu. S Jacobem ji od začátku pojí nejen láska ke zvířatům, ale také vztah ke slonici Rosie, která se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které má cirkus zachránit před úpadkem. Jak ale s Rosie číslo nacvičit, když není schopná poslechnout ani jednoduché příkazy? Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí postupně vzniká, je založeno na důvěře a lásce a nakonec se pro všechny tři stane jedinou nadějí na přežití... Výpravná romance z cirkusového prostředí 30. let minulého století o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí, vznikla podle celosvětového knižního bestselleru Sary Gruenové. Hlavní role ztvárnili držitelka Oscara Reese Witherspoonová a hvězda ságy Stmívání Robert Pattinson.


O filmu

obrazek
Na námět knižního románu Voda pro slony vznikl stejnojmenný film, epické vyprávění o zakázané lásce, která se zrodila na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí.

Student veteriny pocházející z chudých poměrů se zamiluje do cirkusové tanečnice, hvězdy manéže Marleny. Dohromady je svede láska a náklonnost k výjimečnému cirkusovému slonu. Navzdory všem překážkám, včetně nelítostné zlosti Marlenina charismatického, ale nebezpečného manžela Augusta, se Jacobovi podaří Marlenu vysvobodit z nešťastného života a ukázat jí osudovou lásku na celý život.

Kniha Sary Gruen se po vydání v roce 2006 držela 12 týdnů v žebříčku bestsellerů (podle novin New York Times). Čtenáři se dodnes ztotožňují s hlavními postavami, jejich nadšením, chutí do života a druhou šancí, kterou chytí a nepustí. “Voda pro slony je o lásce ve všech formách - o lásce mezi mužem a ženou, uvnitř rodiny i mezi lidmi a zvířaty,” říká spisovatelka Sara Gruen. “Je to o způsobech, jak se k sobě chováme, někdy hezky, někdy méně.”

Představitelka hlavní role Reese Witherspoon patří k velkým fanynkám této knihy. “Je to krásný příběh o lásce, naději, spáse, druhých šancích a nalezení opravdového štěstí,” říká držitelka Oscara.

Marlena je hlavní atrakcí upadajícího cirkusu. Zářící oči a vlasy, porcelánová pleť, blýskající se kostýmy a blízkost se zvířaty z ní dělají okouzlující, vznešenou umělkyni. Její osobní život je ale v ostrém kontrastu s radostí, která z ní čiší v šapitó. Je uvězněná ve složitém manželství s principálem cirkusu Augustem, který dokáže stejnou silou okouzlit, oklamat i ublížit.

Hvězda ságy Twilight Robert Pattinson hraje mladého studenta Jacoba, který se po osobní tragédii vydá na cestu bez konkrétního cíle, díky čemuž nasedne na vlak, jenž, jak se později ukáže, převáží cirkus rodiny Benzini. Osudová jízda přivede Jacoba k Marleně a k lásce, o které se ani jednomu nesnilo.

obrazek
Nedlouho po uvedení knihy se začala rýsovat cesta oblíbených postav z knihy na filmové plátno. Na konci roku 2008 oslovil producent Gil Netter režiséra Francise Lawrence jestli se s ním nechce pokusit o adaptaci zmiňované knihy. “Tu knížku jsem přečetl na jeden zátah,” vzpomíná. “Je to skvělý, bohatý příběh s výbornými postavami a vykreslením jejich emocí.”

Lawrence se zaměřil na vztah Marleny a Jacoba a na vylíčení magického světa cirkusu. “Jacob se do Marleny zamiluje okamžitě - do její krásy, kouzla, síly a sebejistoty. Zato Marlena je opatrná, moc lidem nevěří. Jacobovi se pomalu daří bourat zeď mezi nimi a stává se z něj někdo poměrně nečekaný v Marlenině životě. Myslím, že Marlena se zamiluje do jeho ctnosti a mravních zásad.”

Scénář napsal uznávaný scénárista Richard LaGravenese. Jeho hlavním úkolem při adaptaci bylo “udělat tři hlavní postavy více aktivní a rozpracovat Marlenin a Augustův příběh v pozadí”. “Chtěli jsme, aby každá postava byla srozumitelná, a co se morálky a zásad týče, aby byly více komplexní. Nikdo přeci není na sto procent nevinný.”

Reese Witherspoon popisuje svoji postavu: “Marlena byla sirotek, která pracovala jako švadlena v krejčovství, kde ji objevil August, když jeho cirkus navštívil její město. Úplně se do ní pobláznil, nabídl jí, aby se připojila k cirkusu a začala trénovat jízdu na koni.” Marlena vyměnila život v chudobě za glamour a slávu, s tím ale samozřejmě souvisely určité okolnosti. Ani August neměl rodinu, život si postavil na ozdravení a oživení upadající cirkusové show.

Další změnou oproti knize bylo spojení dvou postav - Augusta, který byl v románu hlavním trenérem zvířat a strýce Ala - násilného a útočného majitele cirkusu. “Toto spojení z Augusta udělalo ještě nebezpečnější postavu, což je pro film vždy dobré,” poznamenává LaGravenese.

Reese Witherspoon byla první z herců, kdo se k projektu připojili. Hned od začátku byla aktivním členem štábu, přicházela s nápady i připomínkami. Na rozdíl od Marleny, Jakob vyrostl ve světě chráněném milujícími rodiči. Bohužel zrovna když je kousek od ukončení studií na veterině, jeho rodiče zemřou při dopravní nehodě. Kvůli nedostatku peněz je Jacob donucen školu opustit. Vydá se na cestu bez konkrétního cíle, přičemž nastoupí do projíždějícího vlaku cirkusové společnosti Benzini Bros Circus. O sedm dekád později se zestárlý Jacob ptá, ” zda si vlak vybral on nebo on jeho?”

obrazek
Bez jakýchkoliv vyhlídek a ambicí se k cirkusu připojí, i když dostane tu nejhorší a nejpodřadnější práci. Když se August dozví, že Jakob studoval na veterině, povýší ho a pověří ho lékařskou péčí o zvířata. Jeho okouzlení Marlenou je okamžité, její krásu a charisma zaregistruje hned. Dalším společným poutem je jejich láska ke zvířatům.

Francis Lawrence byl přesvědčen, že Pattinson byl pro roli ten pravý. “Bylo těžké najít mladého muže ve věku 23 nebo 24 let, který by nevypadal moc mladý. Rob je už muž. Je pečlivý, chytrý, empatický, statečný a sebejistý.” “Jacob je tichý a tajemný; je to pozorovatel,” říká o své postavě herec. “Pozoruje lidi, má intuitivní vztah se zvířaty a hluboké porozumění pro lidskou povahu.”

Všechny tyto vlastnosti se ukážou důležité, když se Jacob seznámí s Marlenou. Nejprve to vypadá, že Marlena má pramálo chuti bavit se s nováčkem, ale když Jacob pomůže jejímu trpícímu koni, spojí je neotřesitelný moment intimity a něžnosti. Bohužel mezi nimi stojí mocná, téměř násilná, realita: August, kterého jeho zaměstnanci s dávkou strachu a respektu oslovují “Mistře a vladaři známého i neznámého vesmíru”. Tento uchvacující a charismatický vůdce vede cirkus někdy jako tyran a někdy jako starostlivý patriarcha. Podobně jeho láska k Marleně se v záblescích projevuje jako urážky, vztek a nevyzpytatelná temnota. Poté, co je Jacob svědkem této Augustovy temné stránky, rozhodne se udělat vše, co je v jeho silách, aby Marlenu z tyranského obětí jednou provždy osvobodil.

Reese Witherspoon chválí Christopha Waltze, jak skvěle Augustovu temnotu zahrál. Waltz sám o interpretaci své postavy nechce moc prozradit, místo toho doufá, že diváci si udělají na Augusta svůj názor. Poté ale, co ztvárnil principála a trenéra zvířat, obdivuje všechny, co se živí prací s čtyřnohými kamarády.

V kouzelném světě cirkusu byla hlavní hvězdou Rosie, více ne 2,5 metrů vysoká a 4 tuny vážící slonice. August ji koupí od krachujícího cirkusu jako poslední šanci zachránit jeho podnik. Kdyby jen tušil, že mu nová zvířecí hvězda přinese nejen peníze, ale stane se katalyzátorem, který spojí Marlenu a Jacoba.

Rosie hraje Tai, 42 stará herecká veteránka, která žije se svým trenérem v Kalifonii. Reese Witherspoon, jež má se slonicí nejvíce scén, se začala s Tai učit pracovat a komunikovat 3 měsíce před natáčením. Herečka se směje, že i nejjednoudušší kontakt byl obtížný. “Nejsem moc veliká a Tai není moc malá.”

Filmaři ke slonici přistupovali s mimořádnou péčí hlavně ve scénách, kdy se August nechová hezky k Rosie. Tým vizuálních efektů a zvířecí trenér Gary Johnson vymysleli postupy, aby to vypadalo, jako že August slona bije, a že Rosie na tyto troky reaguje. Ve skutečnosti ale slona nikdy nikdo během natáčení neuhodil. “Nepoužívali jsme žádné donucovací prostředky. Ani hák.” Scény, ve kterých se objevují zvířata, monitorovala asociace pro jejich ochranu.

obrazek
Pod plachtou šapitó

Režisér Lawrence ve své představě cirkusového života během Velké krize spojil pocity autentičnosti a romantiky. “Všem, kteří na filmu pracovali, se éra, ve které se děj odehrává, moc líbila. Chtěli jsme, aby Voda pro slony působila opravdově a autenticky, zároveň jsme chtěli, aby to byl romantický film s atmosférou třicátých let minulého století.”

Natáčelo se především v jižní Kalifornii. Místo bylo zvoleno s ohledem na dostupnost k exotickým zvířatům. Vlakové scény se natočily v okolí města Chattanooga v Tennessee.

Scénu a výpravu filmu připravil architekt Jack Fisk, za kameru se postavil Rodrigo Prieto a o kostými se postarala výtvarnice Jacqueline West. Jejím úkolem bylo dosáhnout dichotomie mezi pozlátkem života u cirkusu a těžkým životem způsobeným ekonomickou krizí 30. let.

Podobné filmy

Láska na hlídání
(First Daughter) Samantha je dívka, jejímž jediným snem je chodit do normální školy a vyhn...
dnes 09.30
Nova
Panství Downton
(Downton Abbey) Píše se rok 1927 a sir Robert dostává dopis z Buckinghamského paláce. V rá...
dnes 13.00
Nova Cinema
Rocky III
Rocky již poněkolikáté obhájil mistrovský titul a plánuje konec kariéry. Když ho však k so...
dnes 15.20
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 23. 1. 2022 Svátek má Zdeněk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz