fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

78% 2096 hlasů
film / thriller, drama, historický, mysteriózní, USA, , 141 min., od 15 let
The Changeling
Kinopremiéra v ČR a SK 8.1.2009, DVD od 25.5.2009 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize dnes ZDFneo 20.15
ZDFneo 20.15
Ukázka
02:09Pro záchranu syna udělala to, čeho se všichni ostatní báli.
Los Angeles, březen 1928. Je svěží sobotní ráno a v útulném domku na předměstí se svobodná matka Christine Collins před odchodem do práce loučí se svým devítiletým synem Walterem. Netuší, že ho možná vidí naposledy. Po návratu z práce totiž čelí asi největší noční můře každého rodiče - zmizení dítěte. Navzdory usilovnému pátrání státních orgánů se nepodaří zachytit jedinou stopu ztraceného chlapce. Uběhne pět měsíců a najednou, jako blesk z čistého nebe, udeří šťastná novina. Walter se našel a losangeleská policie, která si potřebuje napravit pošramocenou pověst, zaviněnou četnými skandály, ho s velkou pompou před zraky novinářů předává přešťastné matce. Moment nadšení záhy vystřídá další vlna zoufalství. Nalezený chlapec není její Walter. Policie, která nechce přijít o kladné body, ale trvá na tom, že nalezenec je pohřešovaný Walter Collins a matčiny protesty vysvětluje neskutečnou psychickou zátěží. Stejně bohorovně odmítá i evidentní důkazy svědčící ve prospěch její teorie. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci a Christine se pustí do boje za svou pravdu s takovou vehemencí, že začne být nepohodlná. Zatímco ona chce jen najít svého pravého syna, ti, kteří by jí měli pomáhat a chránit, dělají vše proto, aby ji umlčeli. Třeba i navždy.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Dosud jsem neviděl Angelinu Jolie v žádné charakterní roli, tak jsem byl zvědav. Nijak mě neuchvátila, nicméně ani neotravovala, takže tam jsem problém neměl. Z mého pohledu filmu nejvíce škodí jakási roztříštěnost děje a neschopnost si připustit, že už bude lepší to skončit. Dvakrát jsem si říkal, že už je konec a že to má docela povedený závěr a on to konec nebyl. Ten doopravdický je pak vymalovaný jak Angeliiny rty a trochu mě zklamal. Nicméně je potřeba vyzdvihnout neuvěřitelnou preciznost v dobových reáliích a velmi dobrý spád v první zhruba hodině.
Všechny komentáře k filmu 50+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Výměna

Christine Collinsová musí v březnu 1928 odejít nečekaně do práce. Nechá devítiletého syna Waltera doma a on zmizí. Christine zavolá policii, ale dozví se, že policie může vyhlásit pátrání po pohřešovaném až za dvacet čtyři hodin. Příštího dne se kapitán J. J. Jones z policejního oddělení v Los Angeles ujímá vyšetřování, ale bezúspěšně. Případ se dostává do povědomí veřejnosti. Zmiňuje se o něm i presbyteriánský pastor Gustav Briegleb, který ve svých kázáních brojí proti korupci a zvůli v místním policejním sboru. V červenci kapitán Jones oznámí Christine, že policie v Illinois objevila chlapce, který cestoval s jakýmsi tulákem. Chlapec prohlašuje, že je Walter Collins. Policie pozve novináře, aby se zúčastnili shledání matky se synem. Christine však zjistí, že to její syn není... Christine se pak nechá policií přesvědčit, že syna v šoku nepoznala, a odveze si chlapce domů. Postupně ale získává důkazy: chlapec má obřízku, kterou Walter neměl, je menší než Walter a i chrup má jiný. Jones spolu s policejním náčelníkem Jamesem E. Davisem, ve spolupráci s kapacitami v identifikaci pohřešovaných dětí, se ji stále snaží přesvědčit o opaku. Christine trvá na tom, aby policie dál jejího syna hledala. Pastor Briegleb se s Christine sejde a podpoří ji v jejím boji. Christine svým nesouhlasem policii překáží a Jones ji nakonec dá umístit do psychiatrické léčebny. Tam ji nutí, aby podepsala, že chlapec je její syn... Mezitím detektiv Lester Ybarra dostane úkol deportovat do Kanady mladého Sanforda Clarka, který se ilegálně zdržuje na ranči svého bratrance Gordona Northcotta. Clark se mu svěří, že ho Northcott donutil, aby mu pomáhal brutálně zabít asi dvacet chlapců, které unesli. Na fotografiích pohřešovaných pozná mezi unesenými i Waltera. Na ranči se najdou kosterní pozůstatky. Northcott je dopaden a zatčen. Briegleb informuje o případu v rozhlase a organizuje protesty před budovou policejního oddělení. Zasadí se i o to, aby byly z psychiatrie propuštěny ženy, které se tam dostaly zvůlí policie. Christine na policii podá žalobu a Briegleb jí obstará obhájce. Během slyšení se potvrdí všechny důkazy o tom, že nalezený chlapec není Walter. Obhájce zdůrazní, že Jones umístil Christine na psychiatrii bez soudního příkazu. Náčelník Davis se snaží zachránit situaci. Dá tisku prohlášení o tom, že identifikovali chlapce jako Arthura Hutchinse. Přijede si pro něj jeho vlastní matka a Arthur řekne před novináři, že ho policie nutila, aby se za Waltera vydával. Northcott je odsouzen k trestu smrti oběšením, kapitán Jones je suspendován, náčelník Davis degradován a starosta města se vzdá kandidatury na další období... Christine se po pěti letech dozví, že byl nalezen další chlapec z ranče David Clay. David na policii vypoví, že se třem chlapcům, mezi nimiž byl i Walter, podařilo z ranče utéct. Northcott se je tehdy vydal hledat autem a David se během útěku od Waltera a jeho kamaráda odpojil. Christine má naději, že by její syn mohl být ještě naživu.


O filmu

obrazek
Odkaz Christine Collins stále žije

Historie Los Angeles je poznamenána mnoha senzačními příběhy korupce, utajování a zločinů. Již od doby soudního procesu s vrahem Roscoe “Fatty” Arbucklem, který v roce 1921 znásilnil a zavraždil mladou, vycházející hvězdu Virginii Rappe, přes únos misionářky Aimee Semple McPherson v roce 1926 po vraždu Blacka Dahlia v roce 1947, “město andělů” pronásledovaly skandály a vrhaly nepříznivé světlo na jeho politické představitele.

Nakonec to byl téměř zapomenutý příběh svobodné matky z pracující třídy, jež i přes beznadějné vyhlídky na úspěch nevzdala bitvu, aby nalezla svého syna, který po téměř 80 letech spojil v Hollywoodu několik vysoce uznávaných filmařů.

Dokumenty o sporu Christine Collins a městské rady L.A. ležely téměř 100 let na hromadách s dalšími deseti tisíci spisů v archívech losangelské radnice. Spisy umožnily poskládat vyprávění o zmizení devítiletého hocha a o chybném, zkorumpovaném vyšetřování případu losangeleskou policií.

Udivující příběh svobodné matky, která přemohla politickou mašinérii, před roky objevil scénárista, bývalý novinář Los Angeles Times, The Herald Examiner a Time J. Michael Straczynski. Jak přísloví říká, novinář je jen tak dobrý, jak dobrý je jeho zdroj. Když Straczynskimu zavolal jeho dlouholetý kontakt z městské radnice, aby se přišel podívat do spisů, které budou skartovány, věděl, že objeví dobrou látku.

V roce 1928 stál v čele Los Angeles starosta George E. Cryer, podporovaný policejním ředitelem James E. Davis a jeho lidmi, terorizujícími město na požádání. Že něco není v pořádku, začalo vylézat na světlo ve chvíli, kdy svobodná pracující matka nahlásila, že se ztratil její devítiletý syn. Policie nedokázala během několika příštích měsíců najít žádnou stopu, která by objasnila záhadnému zmizení, což zhoršovalo veřejné mínění o práci strážců pořádku.

Když policie oznámila, že Waltera našla, Christine Collins i všichni zúčastnění čekali se zatajeným dechem. Policie považovala případ za úspěšně vyřešený a v rámci vylepšení veřejného mínění, zastavení kritiky své práce a odvedení pozornosti od korupčních skandálů, zorganizovala velmi veřejné setkání matky se ztraceným synem. Objevil se ale problém. Hoch, se vracel ke své matce, nebyl Walter.

Přes okamžité a opakované upozorňování, že chlapec není její, nebyla paní Collins vyslyšena. Podle dochovaných záznamů jí kapitán J.J. Jones, kterému byl případ svěřen, řekl, “ať to s chlapcem na pár týdnů zkusí”. Zmatená a překvapená matka souhlasila. Tím byl případ definitivně uzavřen.

Na pouhé tři týdny. Do doby, než paní Collins přivedla “Waltera” zpět na policejní stanici s tím, že ať si kdo chce, co chce, říká, toto dítě není její. Kapitán Jones, nezvyklý, že by někdo o jeho rozhodnutích pochyboval - tím méně žena, obvinil Christene Collins z urážky a místo uznání omylu, že jí vrátili jiného chlapce, ji poslal do místní psychiatrické léčebny. Collins zde byla zavřena dlouhých pět dní bez jakékoliv možnosti právní pomoci.

obrazek
Chlapec, který předstíral, že je devítiletý Walter, se později přiznal, že je dvanáctiletý Arthur Hutchens (nebo také Billy Fields, jak si občas říkal), uprchlík, jehož snem bylo se dostat do Hollywoodu, kde by se mohl setkat se svým filmovým idolem Tomem Mixem. V jednom bistru v Illinois mu místní číšník řekl, že je velmi podobný chlapci Walterovi, který se ztratil v Los Angeles. Hutchens chytil příležitost za pačesy a přihlásil se na policii jako ztracený Walter. Christine Collins mu zaplatila jízdenku do L.A. a kromě toho mu poskytla ubytování a stravu. Jeho jednání nevědomky odstartovalo sérii událostí, které navždy změnily policii v Los Angeles.

Scénárista Straczynski případ fascinovaně studoval téměř rok. To, co zjistil, bylo ještě více znepokojující než hloupý podvod mladého Hutchense. V zaprášených spisech objevil paralelní příběh Gordona Northcotta, který byl nejprve obviněn a později zproštěn obvinění, že zabil Waltera Collinse. Spisy ukázaly, že policejní moc v té době byla nepřemožitelná a nezměnitelná. V případu dále figuroval muž jménem Gustav A. Briegleb, presbyteriánský pastor a společenský aktivista, který Christině Collins pomáhal. Stál v čele spolku, jehož posláním bylo burcovat veřejnost, aby nezavírala před korupcí policie oči. Briegleb s Collins a jejím obhájcem trvali na tom, že Walterův případ nebude pohřben a naopak nelidské zacházení s Christinou v psychiatrické léčebně bude odhaleno všem, kteří budou chtít naslouchat. Výsledkem jejich snah bylo odvolání nejvyšších představitelů města a odhalení korupce, která byla běžnou součástí činnosti veřejných složek.

Ačkoliv Christine Collins zemřela v roce 1935, po sedmi letech marného hledání svého syna, Straczynski zdůrazňuje sílu jejího odkazu: “Podstatou byla touha Christine Collins zjistit, co se stalo. Touha, které se i přes různé překážky nikdy nevzdala. Její odhodlanost se odrážela v právním systému. Chci jít tímto filmem vzdát hold.” Její jednoduchá otázka: ‘Kde je můj syn?’ porazila politickou reprezentaci města Los Angeles.

S dokončeným scénářem už Straczynskemu zbývalo jen najít režiséra a představitelku hlavní role. Ty našel v Clintonovi Eastwoodovi a Angelině Jolie, což pro něj byla velká pocta, neboť původně byl scénář určen “jen” pro televizní film. Výměna je Straczynskeho celovečerní debut.

obrazek
Šokující, skutečný příběh zaujal oscarové producenty Briana Grazera a Rona Howarda, kteří mají zálibu v natáčení skutečných událostí. Jmenujme alespoň takové trháky jako Americký gangster, Čistá duše, Těžká váha, Světla páteční noci nebo Apollo 13.

Všichni stěžejní členové filmového týmu byli příběhem natolik fascinováni, že nabídku točit Výměnu okamžitě přijali. Jediná, kdo váhal, byla Angelina Jolie. Režisér i producenti byli přesvědčeni, že ona je nejlepší možnou herečkou pro ztvárnění Christine. Ona sama ale nechtěla hrát matku, které unesou syna. Nechtěla přenášet negativní myšlenky do svého blízkého okolí. Nakonec ale rozhodlo odhodlání a síla, s jakou svobodná matka bojovala proti systému a korupci. S tím se podle Jolie setkáváme i dnes a i my s tím musíme neustále bojovat.

Christine Collins na sedmileté cestě hledání syna a odpovědí na otázky provázela řada přívrženců i protivníků. Jejím hlavním zastáncem byl presbytariánský pastor a aktivista, reverend Gustav Briegleb, který se dobrovolně stal hlídacím psem upozorňujícím na rozklad a bezuzdou úplatnost představitelů města. Briegleb upozornil na to, že obyvatelé Los Angeles příliš snadno věří proklamacím policie, že jejich podivné akce jsou městu prospěšné. Snažil se občany burcovat, aby se detailněji zabývali tím, co, proč a za jakých podmínek policie dělá. Reverenda, který sehrál v Christinině pátrání stěžejní roli, (a který jí v našem příběhu zachránil život) ztvárnil uznávaný herec John Malkovich.

Angelina Jolie o vztahu dvou hlavních postav říká: “Briegleb byl silná osobnost, který Christine dodával odvahu a táhl ji kupředu. Dal jí pocit síly, kterou mohla přijmout jen od někoho, kdo představoval jiný typ autority, než proti které bojovala. Reverend jí říkal, ‘Nejste blázen. A ti lidé jsou špatní. I když oni představují zákon, neznamená to, že se jich máte bát. Musíte se jich neustále ptát.’”

Podle Malkoviche aktivista Briegleb představuje jednoho z prvních bojovníků za spravedlnost, který pro to využil vliv médií. Reverend měl vlastní pořad v rádiu, ve kterém promlouval k lidem, kázal své modlitby a poukazoval na nesprávné policejní praktiky. Podle něj byla v té době losangeleská policie nejneschopnější a nejvíce úplatná policie ve Spojených státech.

obrazek
Dalším, kdo stál po boku Christine Collins, byl proslulý obhájce S.S. Hahn, jenž se ujal jejího případu. Jako potomek slavné losangeleské rodiny v sobě nesl politickou historii starou několik desítek let, na kterou navázaly i budoucí generace politiků včetně předsedy městské rady Kennetha Hahna nebo bývalého starosty Jamese Hahna.

Herec Jeffrey Donovan ztělesnil ukázkového padoucha, nelítostného kapitána J.J. Jonese, šéfa policejního oddělení zabývajícího se případy dětí a mladistvých, který donutil traumatizovanou Christine Collins, aby přijala cizího chlapce za svého syna. Ačkoliv Collins vyhrála soudní spor proti městu, který ji přinesl 10 800 dolarů, nikdy nevysoudila žádné finanční odškodnění na kapitánovi Jonesovi. Herec Donovan byl překvapený, jakým vlivem jeho postava disponovala. Kapitán bez jakékoliv oprávnění a bez důkazů nechal Christine Collins zavřít na samotku do psychiatrické léčebny.

Ačkoliv případ Waltera Collinse nebyl nikdy vyřešen, paralelní policejní vyšetřování přineslo jiné šokující odhalení. V roce 1928, patnáctiletý synovec Gordona Northcotta, Sanford Clark dovedl policii na strýcovu slepičí farmu blízko městečka Wineville v Kalifornii. Policie vedená detektivem Lesterem Ybarrou zde objevila zůstatky několika dětí zabitých sekerou. Sanford přísahal, že jedním ze zabitých byl malý Walter, ale pravda zůstala i v tomto případě neodkryta. Vyšetřování ukázalo, že dvacetičtyřletý sériový vrah Northcott se svojí matkou unesl, mučil a zabil několik malých chlapců. Northcott byl odsouzen za vraždu čtyř dětí, ale předpokládá se, že jejich počet byl mnohem vyšší. Tento zrůdný padouch si až do poslední chvíle, než byl popraven, hrál s vírou Christine Collins, že její syn je možná naživu. Díky faktu, že Christine i Northcot byli dennodenně na prvních stránkách novin, k ní tento psychopat pociťoval podivnou spřízněnost.

Northcottova matka byla odsouzena k doživotí. Do role krutého psychiatra Jonahtana Steela, který stál v čele léčebny, kam byla Christine Collins neprávem uzavřena, byl obsazen divadelní a televizní herec Denis O’Hare, jenž si po boku Angeliny Jolie nedávno zahrál v dramatu Síla srdce.

Amy Ryan hraje zpupnou pacientku léčebny Carol Dexter, prostitutku, která měla poměr s policajtem a po rozchodu byla “uklizena” do ústavu. Dexter, se v léčebně stane ochráncem truchlící Christine.

Angelina Jolie vzpomíná, že když naposledy hrála postavu zavřenou v léčebně pro mentálně nemocné, její postava byla drsné a zábavné Carol dost podobná. Devítiletého Waltera hraje mladý herec Gattlin Griffith a Devon Conti ztvárnil dvanáctiletého podvodníčka Arthura Hutchense, který se za zmizelého chlapce nějakou dobu vydává.

obrazek
Skutečné postavy jsou ve filmu doplněné několika smyšlenými. Patří k nim detektiv Lester Ybarra, jenž vyřešil případ Gordona Northcotta a ukázal na možnou souvislost s případem Waltera Collinse. Stejně tak postava policejního šéfa Jamese E. Davisa, muže, který velmi stál o to, aby Christine Collins zmizela jednou provždy.

Clint Eastwood, jenž režíroval více než 30 filmů, při natáčení hojně využívá svých hereckých zkušeností. Není zastáncem zkoušek (čímž získá více autentické herecké výkony) a dlouhých záběrů. Herci si jeho přístup nemohli vynachválit, má prý mimořádný dar vést lidi, správně se rozhodnout ve správnou chvíli a pochválit výkon každého herce.

Město Los Angeles hraje ve Výměně důležitou roli. Je to místo, kde se odehrává celý příběh a proti jemuž vedení se Christine Collins postaví.

Vybrání lokací, které budou duplikovat “město andělů: 20. a 30. let minulého století, bylo podrobeno důkladnému průzkumu. Díky moderní výstavbě většina starších čtvrtí (včetně té, ve které rodina Collinsových bydlela) dnes neexistuje. Z fotografií ze součastnosti a z tehdejší doby není možné nalézt téměř žádné podobnosti. Přesto se filmařům podařilo nalézt několik nedotčených předměstí (San Dimas, San Bernadino a Pasadena), které mohly ty z 20. let simulovat.

Klíčové scény z městské radnice a soudní síně byly natočeny na skutečných místech.

Kostýmy vytvořila Deborah Hopper, která pracovala už na Eastwoodových filmech zasazených do 40. let minulého století (Vlajky našich otců a Dopisy od Iwo Jimy). Nyní musela obléci téměř 1 000 lidí, kteří se při natáčení objevili před kamerou. Pochopitelně nejdůležitější byla garderobiéra Christine Collins. Angelina Jolie říká, že se v oblečení ve stylu 20. let cítila velmi dobře, připadala si ženštěji a křehčeji. Velmi bizarním doplňkem garderoby její postavy jsou kolečkové brusle, které si v práci obouvala na své boty na podpatku! (aby se mohla rychle pohybovat po kanceláři, kde měla na starosti několik telefonních spojovatelek).

Celý štáb vyzdvihuje vliv Angeliny Jolie při natáčení. Postavu Christine Collins hraje velmi přesvědčivě, ukazuje, co všechno je rodič ochotný udělat pro své dítě.

Pokud Walter Collins žije, je mu 89 let.

Podobné filmy

Danielle Steelová: Palomino
(Danielle Steel´s: Palomino) Úspěšná newyorská fotografka Samantha odjíždí za prací na ran...
dnes 10.30
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Strom snů
(War, The) Stu Simmons a jeho starší sestra Lidia se jednoho dne rozhodnou splnit si svůj ...
dnes 10.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Manželství na kšeft
(Arrangement, The) Billy Whitley je syn bývalého guvernéra Floridy. Také on by chtěl uspět...
dnes 15.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 16. 7. 2020 Svátek má Luboš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz