fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

86% 192 hlasů
film / drama, válečný, Československo, , 90 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 23.9.1960, DVD od 10.2.2010 Filmexport

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Film získal mnohá ocenění doma i ve světe. Režisér Jiří Krejčík si v roce 1960 přivezl z mezinárodního filmového festivalu v Locarnu cenu Mezinárodní federace filmového tisku, Jana Brejchová zde dostala Stříbrnou plachtu za nejlepší ženský herecký výkon. A navzdory tomu, že na filmovém festivalu v Benátkách ve stejném roce byl Vyšší princip odsunut do mimosoutěžního předvádění, nebylo možné pominout působivost díla a vynikající mistrovství Františka Smolíka, který zde získal zlatou medaili za nejlepší mužský herecký výkon.


Ukázka
02:41Slavné české okupační drama aneb Vražda na tyranu není z hlediska vyššího principu mravního zločinem!
Vyšší princip je filmovou adaptací povídky Jana Drdy z knížky Němá barikáda. Děj snímku je situován do roku 1942, do období po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. V zemi panuje výjimečný stav a nacisté se zběsile mstí. Film však nevypráví o žádném okázalém hrdinském činu v boji s okupanty, ale obrací se spíše ke všední statečnosti a hrdosti lidí postavených tváří v tvář smrti. Hlavní příběhová linie se odehrává v jednom maloměstském gymnáziu, kde se právě nejvyšší ročník připravuje k maturitám. Jejich průběh je však narušen zatčením tří mladíků za to, že na portrét zabitého Heydricha přimalovali knírek a vousy. Marně se třídní profesor Málek, klasický filolog, snaží o jejich záchranu. Všichni tři jsou popraveni, přestože velitel gestapa přislíbil hochy propustit.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.“ Fenomenální František Smolík v roli neskutečně silného a slušného člověka. Film mapuje 2 červnové dny v době heydrichiády, kde jsou hlavními hrdiny žáci maturitního ročníku, jejich třídní profesor a učitelský sbor. Je opravdu těžké si uvědomit, pod jakým tlakem byli při stanném právu všichni lidé, odsouzení, jejich rodiny i úplně neznámí. Snímek nám kromě nevinných prezentuje i jejich protipól, ať už se jedná o na první pohled sympatického gestapáka či na postavu zadluženého obuvníka a jeho syna, jenž ztvárnil Rudolf Hrušinský. Komorní drama a perla české kinematografie, a co víc, bez náznaku komunistického vlivu, za což jsem nesmírně rád.
Všechny komentáře k filmu 31+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Vyšší princip

Drama Vyšší princip natočil v roce 1960 režisér Jiří Krejčík podle jedné z povídek Jana Drdy ze sbírky Němá barikáda. Příběh, který Jan Drda popsal, se skutečně stal. V tragické době heydrichiády, v červnu 1942, byl šestnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes zatčen. Jeden ze spolužáků ho udal za to, že z časopisu Zdroj vytrhl fotografii Hitlera a hodil ji do koše. 29. června 1942 byl mladík spolu se svým otcem zastřelen. V Drdově povídce se oběťmi fašistické zlovůle stali tři maturanti. Jediný, kdo veřejně projevil nesouhlas s tímto nelidským činem, je starý profesor klasických jazyků. Režiséra Jiřího Krejčíka povídka zaujala již v roce 1945, kdy vyšla v novinách. letech u nás natočeno. Film získal mnohá ocenění doma i ve světě. Jiří Krejčík si v roce 1960 přivezl z mezinárodního filmového festivalu v Locarnu cenu Mezinárodní federace filmového tisku, Jana Brejchová zde dostala Stříbrnou plachtu za nejlepší ženský herecký výkon. A navzdory tomu, že na filmovém festivalu v Benátkách ve stejném roce byl Vyšší princip odsunut do mimosoutěžního předvádění, nebylo možné pominout působivost díla a vynikající mistrovství Františka Smolíka, který zde získal Zlatou medaili za nejlepší mužský herecký výkon.


O filmu

Vyšší princip natočil v roce 1960 režisér Jiří Krejčík podle jedné z povídek ze sbírky Němá barikáda Jana Drdy. Příběh, který Jan Drda popsal v povídce, se skutečně stal. V tragické době heydrichiády, v červnu 1942, byl šestnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes zatčen. Jeden ze spolužáků ho udal za to, že z časopisu Zdroj vytrhl fotografii Hitlera a hodil ji do koše. 29. června 1942 byl spolu se svým otcem zastřelen. V Drdově povídce se obětmi fašistické zlovůle stali tři maturanti. Jediný, kdo veřejně projevil nesouhlas s tímto nelidským činem, je starý profesor klasických jazyků. Režiséra Jiřího Krejčíka povídka zaujala již v roce 1945, kdy byla publikována v novinách. Její filmový tvar prošel řadou variant. Až teprve ve spolupráci s autorem povídky se podařilo vytvořit scénář, jehož realizací vzniklo strhující filmové drama, které dodnes patří k tomu nejlepšímu, co bylo v 60. letech u nás natočeno. Na úspěchu filmu se podílely velkou měrou i herecké výkony.

Podobné filmy

Mít někoho do deště
Petr Čepek a Lukáš Bech v příběhu o tom, jak důležité je pochopení blízkého člověka (1985)...
dnes 13.50
ČT1
Knoflíková válka
(War of the Buttons) V jihozápadním Irsku jsou dvě malebné vesničky, Carrickdowse a Ballyd...
dnes 14.00
Nova Cinema
Globální kolaps
(Global Meltdown) Když ve středním Pacifiku dojde k zemětřesení, nastává katastrofa obrovs...
dnes 20.15
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 18. 6. 2021 Svátek má Milan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz