fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

73% 2653 hlasů
film / thriller, drama, mysteriózní, science fiction, USA, , 106 min., od 11 let
Unbreakable
Kinopremiéra v ČR 18.1.2001, DVD od 20.8.2001 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:11Bruce Willis hledá tajemství své podivuhodné jedinečnosti.Nadpřirozený thriller od tvůrců Šestého smyslu.
K nárazu vlaků došlo ve 3 hodiny 15 minut. První plně obsazený vagón byl roztržen na dvě půlky a ty se rozletěly na opačné strany. Druhý vůz urazil ještě po svém rozdrcení čtyři sta stop. Úlomky z trosek vlakové soupravy byly nalezeny až míli od místa nehody. Ze sto osmnácti pasažérů a sedmi členů posádky jako zázrakem přežil jediný člověk...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Poprvé se mi tenhle film moc nelíbil, jenže už si nepamatuju proč, protože podruhé se mi líbil hodně. Nebyla jsem z něj vyloženě nadšená, ale nápad, jeho zpracování i finální zvrat mě dostaly. A ano, nepamatovala jsem si, jak to skončí.
Všechny komentáře k filmu 37+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Vyvolený

obrazek
David Dunn pracuje jako šéf ochranky na stadionu ve Filadelfii. Poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežije děsivou havárii vlaku na cestě z New Yorku, kde se marně pokoušel sehnat lepší práci. Trosky vlaku se rozlétly na míli daleko o život přišlo sto dvacet cestujících a on sám nemá ani škrábnutí. Dokonce ani při autonehodě se svou tenkrát budoucí ženou se munic nestalo. Když nemocnici opouští, najde za stěračem auta lístek s otázkou kolik dní v životě byl nemocný? Ani on, ani nikdo jiný si však na žádnou Davidovu nemoc nepamatuje. <>Obrázek nenalezen<> Podle loga na obálce vzkazu vyhledá Elijaha Priceho, majitele galerie vystavující a prodávající comicsy, vzácné comicsové výtisky a originály comicsových předloh, jež jsou podle něj záznamy skutečnosti. Muž trpí vrozenou extrémní křehkostí kostí. Sebemenší náraz pro něj znamená bolestivou zlomeninu. Děti ve škole mu dokonce přezdívaly Pan Skleněný. Nyní hledá někoho, kdo je jeho opakem, kdo je nezranitelný a jako superman má tedy odpovědnost chránit ostatní. David s ním zpočátku nechce nic mít, ale Elijah se ho pokouší přesvědčit o jeho výjimečnosti. A tak dá David své schopnosti do služeb lidem, když při kontaktu s nimi vidí záblesky jejich špatných skutků. Setkání se skutečným zločincem ho však teprve čeká.


O natáčení

obrazek
Jedním z největších hitů přelomu roku 1999/2000 se stal film autora a režiséra M. Nighta Shyamalana Šestý smysl. Film se postupně dostal v historických tabulkách finanční úspěšnosti do první desítky, získal řadu ocenění, včetně šesti nominací na Oscara. Duchařský thriller o podivném vztahu známého dětského psychologa a jeho malého pacienta, který trpí představou, že vidí mrtvé lidi, oživil slávu superhvězdy Bruce Willise, který tak potvrdil odhodlání doplnit svůj statut akčního hrdiny o poněkud náročnější herecké party. Mezi režisérem M. Nightem Shyamalanem a hercem vznikl velmi úzký kontakt, který položil základ dalšímu společnému snímku s názvem Vyvolený.

PRÁCI NA PŘÍBĚHU NOVÉHO PSYCHOTHRILLERU ZAČAL SHYAMALAN JIŽ V DOBĚ DOKONČOVACÍCH PRACÍ NA ŠESTÉM SMYSLU

" Měl jsem námět o muži, který byl účastníkem příšerné vlakové nehody, z níž vyvázl bez jediného škrábnutí. To v něm vyvolalo otázky: kdo je a co je posláním jeho života. Ta myšlenka byla tak provokující, že jsem ji okamžitě začal rozpracovávat. Během pár dní jsem měl základ filmu, na kterém jsem pak několik měsíců pracoval," říká scenárista a režisér.

Když začal psát scénář, oslovil Shyamalan producenty Šestého smyslu Barryho Mendela a Sama Mercera, zda jsou ochotni podílet se s ním na dalším filmu. Společně se pak stali producenty Vyvoleného. " Ještě předtím než jsem začal psát scénář, jsem měl celý film vytvořený v hlavě. Svým partnerům jsem řekl, že chci do hlavní rolí Bruce Willise a Samuela L. Jacksona a že chci být hotov do Dne Díkůvzdání," dodává Shyamalan.

S jasnou představou o hlavních hereckých hvězdách budoucího filmu začal psát Shyamalan scénář přímo pro ně. Oba herci však o tom neměli ani tušení. Až po několika týdnech jim zavolal. "Řekl jsem jim, že píšu něco speciálně pro ně, nabídl jsem jim role, ale zároveň jsem je upozornil, že jim v téhle chvíli nemohu říct o příběhu nic bližšího, " směje se Shyamalan. " Vůbec jsem si nemohl být jistý, že budou souhlasit, když nečetli scénář, ale tohle je přesně ten druh osudovosti, o němž film vypráví. Když souhlasili, vzal jsem to jako znamení, které mě definitivně utvrdilo v tom, že to musím udělat."

"Nemohl jsem tomu uvěřit, když mi Night volal a řekl mi, že píše scénář speciálně pro mě," vzpomíná Bruce Willis. " Právě jsme dokončili Šestý smysl, ještě ani nebyl v kinech a on už měl další nápad a chtěl mě jako hvězdu." Režisér má také po ruce jednu z osudových historek. Jednou pozdě večer mu volal Bruce Willis, který byl první, komu Shyamalan poslal krátký popis děje a charakterů. Willis volal Shyamalanovi, že ho napadlo, kdo by mohl hrát roli Pricea. "Já vím, koho máš na mysli," překvapil ho Shyamalan na druhém konci drátu. "Jak to můžeš vědět?" divil se Bruce. " Je to Samuel Jackson, že?" odpověděl Shyamalan. Na druhém konci se rozhostilo mrtvolné ticho a pak Willis řekl: "Stojí tady vedle mě. Jak jsi to mohl vědět?"

Podobný druh instinktivní víry v Shyamalanův scénář osvědčil i Jackson " Před časem jsem četl jeho scénář k Šestému smyslu a také jsem hovořil s Brucem Willisem o jeho zkušenostech z práce s Nightem."

Když byl scénář hotov poslal ho Shyamalan Willisovi a Jacksonovi, kteří obratem potvrdili své dřívější rozhodnutí role přijmout. K natáčení povolal režisér řadu spolupracovníků z Šestého smyslu v čele s výkonnými producenty Garry Barberem a Rogerem Birnbaumem, které nazývá "kmotry" Šestého smyslu. Režisér se rád obklopuje lidmi, kterým věří a při natáčení panuje jistý druh rodinné atmosféry.

"Jedním z důvodů, proč jsem se pustil do Vyvoleného bylo, že jsem chtěl pokračovat ve spolupráci s Brucem Willisem. Cítil jsem, že můžeme dosáhnout dalšího, hlubšího stupně spolupráce, že on dokáže zahrát tu postavu tak, jak já ji toužím na plátně vidět. V Šestém smyslu působil jako jakési zrcadlo pro všechny kolem. Ve Vyvoleném jsem mu dal šanci ukázat své možnosti na hlubším charakteru. A on skutečně dodal té roli všechny odstíny, které jsem od toho očekával. Dokáže dát hrdinovi fyzické přednosti, bohaté emoce, zahraje humor stejně dobře jako nemotornost. Je prostě chlap se vším všudy. Jeho David Dunn je přesně takový, jakého jsem ho napsal," říká Shyamalan. S tím souhlasí i producent Barry Mendel: "Spousta lidí dosud považovalo Smrtonosnou past za jediný Bruceův film, v němž mohl využít všechny své schopnosti - smysl pro humor, šarm i schopnost být akčním hrdinou, ale zároveň zůstat obyčejným člověkem. Ve Vyvoleném vzal Night tento základ a dodal mu větší hloubku a jedinečnost a nabídl Bruceovi mimořádnou příležitost."

Stejně tak jako postava Davida Dunna měla odrážet Bruceovu schopnost zahrát hrdinu, s nímž se dokáže každý ztotožnit, postava Elijaha Pricea, kterou hraje Samuel L. Jackson, měla nést znaky excentrické osobnosti. "Nemůžete po nějakém herci chtít, aby hrál jako Sam Jackson. Jestli chcete Sama Jacksona, musíte si najmout Sama Jacksona," směje se Shyamalan, který je dlouholetým obdivovatelem tohoto herce a jakkoliv má rád jeho výkon například v Pulp Fiction, byla to především role v historickém dramatu Krvavé housle ( v ČR na videokazetách), kde Jackson hraje odhadce hudebních nástrojů, který zoufale touží po vzácném magickém nástroji, která ho přesvědčila, že Jackson bude ideální představitel podivína Pricea ve Vyvoleném. Kromě toho sledoval, jak fungovala vzájemná týmová spolupráce mezi Jacksonem a Willisem například ve Smrtonosné pasti 3 ( Willis a Jackson se společně objevili také v Pulp Fiction). "V Samovi je fakt něco elektrizujícího, co nabíjí i vás, když s ním pracujete," souhlasí Bruce Willis.

V Šestém smyslu se podařil Shyamalanovi a jeho týmu doslova geniální tah s obsazením dětské role, kterou hrál malý talent Haley Joel Osment a za svůj výkon získal nominace na Oscara i Zlatý glóbus. Také postava Davidova syna Josepha ve Vyvoleném vyžadovala inteligentní a talentované dítě. Dlouhé hledání skončilo nakonec u krátkého seznamu mladých herců, mezi nimiž bylo i jméno dvanáctiletého Spencera Treata Clarka <>Obrázek nenalezen<> "NIGHT JE SKVĚLÝ V OBSAZOVÁNÍ DĚTÍ," ŘÍKÁ PRODUCENT MENDEL. "MÁ SCHOPNOST NAJÍT TOHO SPRÁVNÉHO MLADÉHO HERCE PRO KAŽDOU ROLI A SE SPENCEREM TO ZNOVU DOKÁZAL." I KDYŽ SHYAMALAN BYL SPOKOJEN SE SPENCEROVÝM VÝKONEM PŘI ZKOUŠCE, VĚC, KTERÁ HO DEFINITIVNĚ PŘESVĚDČILA, BYL OKAMŽIK, KDY KAMERA ZŮSTALA PÁR MINUT STÁT KVŮLI PORUŠE A SPENCERA TO VŮBEC NEVYVEDLO Z MÍRY A DOKÁZAL ZŮSTAT PŘIPRAVENÝ A VŠE ZOPAKOVAT. PRO MALÉHO HERCE PAK BYLA POCHOPITELNĚ NEJVĚTŠÍM ZÁŽITKEM SPOLUPRÁCE S BRUCEM WILLISEM. "NEJVĚTŠÍM PŘEKVAPENÍM PRO MĚ BYLO, ŽE JE TO MILÝ A ÚPLNĚ OBYČEJNÝ ČLOVĚK," VZPOMÍNÁ SPENCER. "SEDÁVALI JSME U NĚJ V KARAVANU A POVÍDALI O DOCELA OBYČEJNÝCH VĚCECH, O TOM JAK RÁDI HRAJEME HOKEJ, JAKOU MUZIKU POSLOUCHÁME. BYLO TO SKVĚLÉ."

Pro příběh Vyvoleného je důležitá konfrontace dvou osobností, jejich příběhů a životních přístupů. "Stejně tak jako Šestý smysl nebyl horor, tento film nelze označit jako klasický thriller, " říká režisér. "Vyprávíme příběh lidí, kteří mají opravdové problémy jako kdokoliv z nás. Každý může mít problémy v manželství, potýká se s tím, jak být dobrým otcem, jak být takovým, jakým ostatní očekávají, že bude."

"DAVID DUNN JE NESPOKOJEN S VLASTNÍM ŽIVOTEM," DODÁVÁ PRODUCENT MENDEL. "CÍTÍ, ŽE MU NĚCO CHYBÍ, ŽE NĚCO NENÍ V POŘÁDKU. JE NESPOKOJENÝ JAKO MANŽEL A OTEC A NENÍ ŠŤASTNÝ VE SVÉ PRÁCI. CÍTÍ, ŽE BY MĚL DĚLAT NĚCO VÍCE, NĚJAKOU VĚTŠÍ VĚC, ALE Z RŮZNÝCH DŮVODŮ JI NEDĚLÁ. A PRÁVĚ PRO TU NEJISTOTU OHLEDNĚ SVÉHO POSLÁNÍ NA ZEMI SE CELÝ JEHO SVĚT BORTÍ."

Podobným otázkám vystavil režisér a scenárista sám sebe asi v sedmnácti letech. Koncept Vyvoleného je odrazem Shyamalanových vlastních pochybností o svém poslání. Pocházel z tradiční lékařské rodiny, oba rodiče jsou lékaři, a tak bylo považováno za přirozené, že Night bude pokračovat v medicíně. Jeho vášeň pro filmařinu však byla silnější. "Když jsem se nemohl věnovat filmování, budíval jsem se ráno mrzutý a tenhle pocit jsem nechtěl mít celý život. Vyvolený je právě o tom, o objevení vlastního poslání, o hledání odpovědi na otázku - k čemu jsme byli na tomto světě předurčeni," vysvětluje Shyamalan.

O hercích

Bruce Willis
se rolemi v tak odlišných filmech, jakými jsou Smrtonosná past, Smrt jí sluší či Dvanáct opic, dokázal vypracovat na mezinárodní hvězdu první velikosti. Willis se narodil v německém Idar Obersteinu, kde otec pracoval na americké základně a oženil se Němkou, ale od dvou let vyrůstal v dělnické rodině ve státě New Jersey. Studoval na malé univerzitě v Montclairu, kterou si vybral kvůli jejímu renomovanému divadelnímu souboru. Když tam jako herec uspěl, rozhodl se, že zkusí štěstí v New Yorku. Několik let se objevoval na off-broadwayských scénách, v reklamách a příležitostně hrál na harmoniku v několika hudebních skupinách. V roce 1985 v konkurenci tří tisíc zájemců získal roli Davida Addisona v populárním televizním seriálu "Měsíční svit". Ta mu přinesla nejen slávu, ale i uznání v podobě cen Emmy a Zlatý glóbus. Na filmovém plátně debutoval po boku Kim Basingerové v komedii Schůzka naslepo. Hvězdu z něj udělal jeho třetí film, akční thriller Johna McTiernana Smrtonosná past. O rok později propůjčil svůj hlas vypečenému batoleti Mickeymu v úspěšné komedii Kdopak to mluví. Vedle trháků typu dvou pokračování Smrtonosné pasti, sci-fi Luca Bessona Pátý element či katastrofické podívané Armageddon, se Willis sem tam objeví v podstatně skromnějším projektu. Hrál v hitu Quentina Tarantina Pulp Fiction - Historky z podsvětí, po boku Paula Newmana ve filmu Nobody's Fool a naposledy v adaptaci románu Kurta Vonneguta Snídaně šampiónů, na které se podílel i jako producent. Návrat na absolutní výsluní mu vynesla v loňském roce první spolupráce s režisérem Shyamalanem na filmu Šestý smysl, který se v historických tabulkách zařadil mezi deset nejúspěšnějších snímků všech dob. V průběhu roku jsme ho mohli dále vidět v romantické veselohře Druhá šance, kde hraje manželský pár s Michelle Pfeifferovou, v gangsterské černé komedii Můj soused zabiják a komedii Jona Turtletauba Kid. Willis navíc natočil dvě hudební alba, přičemž první z nich, "Bruce Willis: The Return of Bruno", se stalo platinovým.

Samuel L. Jackson
Patří k nejobsazovanějším a nejpopulárnějším černošským hercům v Hollywoodu. Herectví se začal věnovat již při studiu dramatu na Morehouse College v Atlantě. Do povědomí filmových diváků se dostal především díky filmům známého černošského režiséra Spikea Leeho. Za roli mladého feťáka ve filmu Horečka džungle byl vyznamenán cenou za herecký výkon ve vedlejší roli na MFF v Cannes. Největší popularitu a postup mezi hvězdy první ligy však znamenala až role zabijáka Julese v kultovním snímku Quentina Tarantina Pulp Fiction - historky z podsvětí. Spolupráci s Tarantinem s zopakoval opět rolí zabijáka a překupníka se zbraněmi ve filmu Jackie Brownová. Do své filmografie si nechává zapisovat jak kasovní trháky typu Smrtonosná past 3, Star Wars: Epizoda 1 Skrytá hrozba tak i komornější příběhy jako třeba Můj nejmilejší bar. Rovněž je jeho bohatá filmografie důkazem, že Jackson zvládá jak akční role např. ve filmech Dlouhý polibek na dobrou noc, Vyjednavač, tak úlohy, které vyžadují hereckou suverenitu a smysl pro dramatický účinek - například ve filmech Krvavé housle, Koule, Čas zabíjet. V letošním roce se objevil v drsné krimi s kultovním hlavním hrdinou Drsnej Shaft a válečném politickém dramatu Krvavá volba. Ujal se produkce snímku Caveman´s Valentine,v němž rovněž hraje a pokračuje s Georgem Lucasem v natáčení dalších dílů Hvězdných válek, v nichž byla oproti Epizodě 1 jeho postava značně rozšířena.

Robin Wright Penno
Rodačka z Dallasu získala asi největší popularitu díky oscarovému hitu Forrest Gump. Za roli Jenny získala také nominaci na Zlatý globus. Začínala jako modelka, ale po čase modeling opustila, živila se jako servírka. Když vyhrála konkurz na roli v mýdlové opeře Santa Barbara, začala její cesta směřovat k herectví. Největší herecké ceny jí přinesl rok 1997, kdy byla nominována na Screen Actors Guild Award za roli v dramatu Je tak úžasná, kde hraje po boku Johna Travolty a svého manžela, známého bouřliváka Seana Penna. Za film Loved získala cenu pro nejlepší herečku na festivalu v Seattlu. U nás jsme ji mohli vidět v adaptaci románu Moll Flandersová, v dramatu Mstitel, který režíroval její muž v hlavní roli s Jackem Nicholsonem a naposledy spolu s Kevinem Costnerem a Paulem Newmanem v milostném dramatu Vzkaz v láhvi.
Robin byla krátce vdaná za herce Dana Witerspoona. Dramatický vztah se Pennem prošel několika bouřlivými rozchody a návraty, aby skončil v roce 1996 svatbou. Mají spolu syna a dceru.

Spencer Treat Clark
Debutoval na plátně vloni v teroristickém dramatu Miluj bližního svého. Krátce na to natočil dramatický příběh Dvojí obvinění, a objevuje se také v roli císařova synovce ve velkofilmu Ridleyho Scotta Gladiátor. Dvanáctiletý herecký talent má na svém kontě také několik televizních prací, hraje v divadle a je juniorským členem Symphony for United Nations, hudebního tělesa, které působí ve prospěch dětských humanitárních organizací při OSN.

Tvůrci

M. Night Shyamalan (scenárista, režisér, producent)
Začal s natáčením filmů už ve svých desíti letech. V šestnácti měl za sebou 45 krátkých filmů, v sedmnácti svým rodičům lékařům oznámil, že o medicínu nemá zájem a šel studovat film na Newyorskou univerzitu. Poslední rok studia odjel do Indie, kde natočil svůj celovečerní debut pod názvem Praying with Anger. Film, který napsal, režíroval, produkoval a v němž si zahrál hlavní roli, sklidil značný ohlas na Torontském filmovém festivalu a v roce 1993 byl Americkým filmovým institutem vyhlášen nejlepším debutem roku. O rok později prodal svůj scénář Labor of Love společnosti 20th Century Fox a pro studio Columbia napsal adaptaci oblíbené dětské knihy Myšák Stuart Little. Stejně jako svůj druhý celovečerní film nazvaný Wide Awake, natočil i Šestý smysl a Vyvoleného výhradně v rodné Philadelphii. Duchařský thriller Šestý smysl katapultoval v loňském roce devětadvacetiletého autora a režiséra na Hollywoodské výsluní, když získal řadu prestižních ocenění včetně šesti nominací na Oscara a celosvětově vydělal 661 milionů dolarů. Shyamalan založil vlastní produkční společnost. Sídlí pochopitelně ve Philadephii. Shyamalan je otcem dvou dcer.

Podobné filmy

Křižovatka smrti 2
(Rush Hour 2) Dva policajti Jackie Chan a Chris Tucker se znovu setkávají v Hongkongu a tě...
dnes 22.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Rychle a zběsile 7
(Fast & Furious 7) Vin Diesel a jeho parta si mysleli, že kriminální minulost nechali za s...
dnes 23.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Kmotr 3
(Mario Puzo´s The Godfather: Part III) Michael Corleone na sklonku života hledá smíření se...
zítra 01.00
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 29. 3. 2020 Svátek má Taťana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz