fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

64% 1162 hlasů
film / komedie, drama, romantický, Velká Británie/Francie, , 98 min., od 12 let
Wimbledon / La Plus belle victoire
Kinopremiéra v ČR 30.12.2004, DVD od 16.5.2005 Universal

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:05Nová romantická komedie od tvůrců Notting Hill, Láska nebeská a Deník Bridget Jonesové.
Sladká i komická romance se odehrává na tenisovém kurtu během turnaje ve Wimbledonu. Peter Colt byl spíš smolař, ale štěstí se na něho konečně usměje a přinese mu úspěch na kurtu i v osobním životě. I když je na tenisovém žebříčku někde úplně vzadu, podaří se mu získat divokou kartu, která mu umožní zúčastnit se prestižního wimbledonského turnaje. Zde se seznámí s americkou tenisovou hvězdou Lizzie Bradburyovou a zamiluje se do ní. Nenadálé štěstí v lásce i úspěchy na kurtu mu dodají elán a Peter se propracovává v turnaji na přední místo, až už se ocitá blízko splnění svého životního snu - bojovat o nejvyšší titul v turnaji - pokud ho jeho štěstí neopustí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zajímavý film, který byl moc příjemný, nevnucující a bavil mě :thumbsup: Taková milá pohodovka s hezkými herci :-) Nenadchne, ale ani neurazí :-)
Všechny komentáře k filmu 42+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Wimbledon kromě atraktivního sportu, krásných herců (v bílých šortkách a sukničkách) a slušného romantického příběhu pyšní také nebývale vydatnou proci britského humoru, můžu tuto sportovní komedii dopurčit klidně i těm, kteří si myslí, že se tenis hraje na poločasy.      Největším trumfem celého filmu je ale zejména hlavní představitel Paul Bettany (v bílých šortkách!). Tenhle blonďatý Angličan, který svůj komediální talent prokázal už ve filmu Příběh rytíře a výrazně na sebe upozornil po boku Russella Crowea ve filmech Čistá duše a Master&Commander, totiž odkvétajícího tenistu vybavil přitažlivou grácií a sympatickým suchým humorem, takže vám bude trvat maximálně dvě minuty, než si ho zamilujete.    Scénář mu předepsal i párek výstředních rodičů a praštěného bratra, což postavu sportovce bojujícího už jen o svou důstojnost ještě víc polidšťuje. Proto snímku odpustíte, že se drží čitelného schématu, v jehož rámci se odehrává dramtaická linie příběhu. Dvatřicet... Celá recenze
Archinek, 8 z 10

Popis filmu Wimbledon

Jednatřicetiletý tenista Peter Colt už od tenisové kariéry nic nečeká. Domnívá se, že je už starý, momentálně se nachází na 111. místě světového žebříčku, a tak ho nechává celkem klidným, že se má na divokou kartu zúčastnit turnaje ve wimbledonu. Ví, že je to jeho poslední soutěž v kariéře, a jede si tam spíš jen zahrát než se mermomocí pokoušet o vítězství. Rodičům ale lístky obstarat nechce, pokaždé mu totiž přinesli smůlu... V hotelu v Londýně mu dá recepční omylem jiný klíč a Peter se ocitá v luxusním apartmá, kde se právě sprchuje mladá naděje amerického tenisu, půvabná, ale také nadmíru energická až dravá hráčka Lizzie Bradburyová. Vše se vysvětlí a Peter se brzy dostane do svého mnohem skromnějšího pokoje. Lizzie přijela jako obvykle s otcem, který svou už tak dost ctižádostivou dceru ještě víc povzbuzuje: Lizzie prostě musí být všude první a nejlepší. Když se zanedlouho Peter a Lizzie náhodně opět setkají, mladík pozve mladou Američanku na večeři. Nezůstane ale jen u jídla a pití, a tak si Peter může v praxi vyzkoušet, je-li radno se před zápasem milovat, či nikoli. Druhý den je sice velice unavený a první zápas na turnaji se pro něj zpočátku nevyvíjí dobře, pak ale náhle pookřeje a lehce zvítězí. Zdá se tedy, že sex před zápasem může také přinášet pohodu a štěstí. Otec Lizzie je ovšem zcela opačného názoru a také to Peterovi jasně řekne: nepřeje si, aby jeho dceru vyhledával a stýkal se s ní. Lizzie se musí cele a výhradně soustředit jen na tenis... Peter zcela nečekaně vyhraje i další zápasy a pomalu se blíží do semifinále. Jeho úspěch za ním přivede i manažera Rona, který o sobě v poslední době nedal vědět a náhle má o tenistu opět eminentní zájem. Na party, které se účastní Peter i Lizzie, se o dívce hrubě vyjádří Jake Hammond, největší hvězda turnaje, a Peter mu bez váhání zasadí ránu pěstí. Pak spolu s Lizzií odjíždějí do města, kde Peter žije s rodiči, a společně tam prožijí krásný den. Druhý den ráno se ale přede dveřmi objeví Lizziin otec.


O produkci

obrazek
Brit Peter Colt se nikdy nevzdal svého snu, že se jednou stane slavnou tenisovou hvězdou. Ve světovém žebříčku si vydobyl čestné 11. místo, jenže během času poklesl až na příčku 119 a jeho popularita pomalu vyhasínala. Nyní, v předvečer světového šampionátu, na němž mu zajistila účast divoká karta, si uvědomuje, že je to poslední Wimbledon v jeho kariéře. Kdysi nastupoval k zápasům s nejslavnějšími světovými tenisovými špičkami a nyní je nucen přemýšlet o odchodu, o tom, že bude v tenisovém klubu dělat trenéra starším dámám, mezi jejich návštěvou kadeřníka a odpoledním čajem.

Američanka Lizzie Bradburyová vycházející hvězda světového tenisu, hraje svůj první Wimbledon jako horký favorit. Je na ni soustředěna pozornost a je tlačena svým coachem a otcem Dennisem, aby dosáhla co nejlepších výkonů. Lizzie také nic nenechává náhodě, na své cestě vzhůru dokáže čelit všem svodům nejen na hřišti, ale i v soukromí. Nedokáže ji rozhodit ani krátká romance s kolegou, americkým šampiónem Jakem Hammondem.Její sportovní dráha míří strmě vzhůru k cíli, chce se stát nejlepší tenistkou na světě a vítězkou Grand Slamu. Wimbledonské vítězství by mělo být prvním slibným milníkem na její cestě.

<>Obrázek nenalezen<> Peterovy plány o klidném důchodu však vezmou za své, když přijde na wimbledonské hřiště do All England Lawn Tennis and Croquet Clubu. Zde, poté, co se potkají s Lizzy a přeskočí mezi nimi jiskra, stane se neuvěřitelná věc: Peter vyhraje svůj první zápas. Je poháněn směsí své znovuzískané sebedůvěry a láskou a začíná svou sérii vítězství v zápasech, což ho pomalu vede zpět mezi tenisové celebrity a fanoušci znova drží palce svému někdejšímu a nově zazářivšímu miláčkovi.

Peter, který už má mladá léta za sebou, najednou zjišťuje, že svět skutečně miluje vítěze, stejně jako jeho obvykle nepřítomný agent Ron Roth. Začíná znova okoušet chuť vítězství. Lizzie brzy zjišťuje, že její nadšení pro zápasy opadá, když se jí podaří překonat nepřekonatelné, a začíná propadat obdivu k tomuto skoro už bývalému šampiónovi se srdcem vítěze.
Jak to bude dále s náhlým štěstím Petera a Lizzie?

O natáčení

obrazek
Dlouhá historie tenisového šampionátu ve Wimbledonu, který je považován za světové mistrovství v tenisu na travnatých kurtech, začala mužskou dvouhrou v r. 1877. Návrh natočit romantickou komedii na pozadí této sportovní události vznikl na konci roku 1990. Tehdy scenáristé Jennifer Flackettová a Mark Levin přišli s nápadem, umístit romantický příběh do tohoto prostředí. Společnost Working Title se dala inspirovat touto myšlenkou.

"Zdála se nám výborná," říká producent Eric Fellner, "Nápad, že to bude postava ´antišampióna´ na pozadí profesionálního tenisu, se tedy stal základem příběhu." Producentka Liza Chasinová: "Nezáleží na tom, jste-li tenisovými fanoušky nebo ne, protože tu jde o příběh, který všechny pobaví." Sama vyrostla ve Forest Hills v N.Y. v bezprostřední blízkosti prestižního West Side Tennis Clubu - někdejšího dějiště U.S. Open. "Lidé obyčejně milují příběhy, kde se outsider najednou stane šampiónem a navíc je taková historie spojená s láskou."

obrazek
Tehdy se také začalo uvažovat o možném režisérovi, který měl mít předpoklady nejen pro romantickou komedii, ale také pro akční zobrazení sportu ve filmu. Volba padla na Richarda Loncrainea, který říká: "Nejsem sice nadšený sportovní fanoušek a taky jsem nenatočil nic, co by se mohlo vysloveně označit jako romantická komedie. Ale velmi mě tento projekt nadchl svou vnitřní energií a švihem. A také mé děti mě povzbudily, když prohlásily, že to bude film, na který se i ony budou moci podívat."

Fellner a ostatní producenti si byli jistí, že Loncraine je tím správným režisérem pro tento příběh. "Je to velký vyprávěč, a klade velký důraz na vizualizaci příběhu - a to jsme právě potřebovali. Ve filmu je vedle hloubky a emocí také důležitý způsob vizuálního vyjádření." Loncraine přijal nabídku jako výzvu. "Skutečně jsem chtěl udělat nějakou podobnou komedii, ale současně to pro mne nebylo lehké. Na komedii se lidé musí smát. Když se to nepodaří, je to prohra. A co se týče prvku tenisu? Děláte-li film o obrovských ještěrech, můžete si vymyslet cokoli, protože nikdo vlastně pořádně netuší, jak vypadali. Jestliže ale točíte film o tenisu, každý divák ví, o čem je řeč. Bylo to vlastně jako kdybych točil dva filmy. Jednak romantickou komedii, která koneckonců vychází z reality a má pravdivý základ. To nebyl problém. Pak je tu ale příběh, vycházející z tenisu, který se může zdát jako přímočarý, ale ve skutečnosti je to celý komplex motivů. A neúčinkuje tu skupina lidí, ale máte před sebou dva sportovce, kteří se téměř jako mistři baletu pohybují jen v omezených liniích, jaké určují pravidla zápasu."

obrazek
Než však mohlo dojít k vlastnímu natáčení, bylo třeba dopracovat scénář tak, aby zajistil, že zde budou předpoklady k pravdivému zobrazení tenisového světa a dalším úkolem bylo vybrat představitele postav z obou zastoupených stran.

Adam Brooks, autor takových romantických komedií jako Francouzský polibek, který též spolupracoval na druhém pokračování Bridget Jonesové, byl angažován k úpravám scénáře. Brooks poznamenává "Working Title mě nabídla tuto práci a musím říci, že patřila k nejproduktivnějším, jaké jsem dělal. Myslím, že Wimbledon patří do skupiny okouzlujících anglických romantických komedií, které mají úspěch i všude v zahraničí, včetně Spojených států."

Když byl scénář dokončen, filmaři poskytli jeho kopie vrcholovým tenistům včetně Pata Cashe a Johna McEnroea. "Bylo skvělé, že jsme od nich nedostali mnoho připomínek, a ty, které nám dali, se týkaly určitých detailů, sloužících k tomu, aby příběh opravdu odpovídal současné tenisové hře." Říká Brooks.

Australan Pat Cash, který zvítězil ve Wimbledonu v r. 1987 se stal konzultantem při natáčení filmu. Říká: "Je to film a nhe dokument, proto se jedná o uměleckou licenci. Ale je velmi přesná, pokud jde o tenisové hráče a atmosféru Wimbledonu."
Loncraine dodává:"Jestliže natáčíte film o tenisu, možná nemusíte být v tom oboru odborníkem. Ale nám přispívali radami McEnroe, Cash a ostatní hráči. Adam Brooks, náš scenárista a producentka Liza Chasinová jsou velkými fanoušky tohoto sportu, takže jejich znalosti, spolu se zkušenostmi a připomínkami herců nám pomohly vytvořit realistickou atmosféru takového zápasu, kde i osudy hrdinů jsou co možno nejpřesněji převzaté ze života."

O obsazení

obrazek
Flmaři hledali představitele, kteří především splňovali základní podmínky týkající se tenisu, ale samozřejmě také měli k sobě zájemně nějaký vztah. Volba padla na Američanku Kirsten Dunstovou a Angličana Paula Bettanyho.
Fellner říká: "Kirsten je v současné době jednou z předních amerických hereček a bylo štěstí, že se jí scénář opravdu líbil. Také Paul je herec na vysoké úrovni, a když jsme se s ním setkali, byli jsme přesvědčeni, že je to role pro něj. Nejvíce nás pak potěšilo, že oba představitelé, když jsme je postavili vedle sebe na malé scéně, k sobě okamžitě našli výborný vztah - což bylo předpokladem autentičnosti romantického příběhu a také dohromady vypadali velmi dobře, hodili se k sobě."

Pro filmaře to ovšem znamenalo, že museli čekat, až oba hlavní představitelé budou ve stejnou dobu k dispozici pro natáčení, což trvalo zhruba rok.
"Myslím, že Paul nejen sportovně vypadá, ale má i potřebnou energii a správný ležérní postoj, jakým šampión dokáže skrýt vnitřní napětí a schopnost vložit se v pravý čas do hry," říká Loncraine.

<>Obrázek nenalezen<> Dunstová vysvětluje svůj přístup k postavě Lizzie: "Líbil se mi scénář a mám ráda tenis. Svým způsobem je to sexy sport, je v něm zastoupena velká elegance. Postava Lizzie je navíc zajímavá. Je pevně rozhodnuta nenechat se ničím zviklat na své cestě za vítězstvím, vyloučila ze svého života lásku, je velmi soutěživá. A najednou se všechno změní, když se setká s Peterem. Opravdu si ho váží. Až doteď muže spíš využívala a pak se jich zbavila, ale nyní je schopna zamilovat se do Petera, a to mění veškeré okolnosti jejího života."
Ani Dunstová, ani Bettany dříve nijak cílevědomě nesportovali, ale oba byli ochotni zvládnout vedle hereckých i fyzické předpoklady svých postav.

Režisér věnoval velkou pozornost i obsazení vedlejších postav, otce Lizzie hraje známý herec Sam Neil, do role Peterova sportovního agenta byl obsazen americký herec a režisér Jon Favreau, postavu Peterova nejlepšího přítele a sportovního partnera vytvořil dánský herec Nikolaj Coster-Walder a tenisového šampióna ve dvouhře, který je bývalým přítelem Lizzie, vytvořil mladý talentovaný Austin Nichols.

obrazek
K podtržení autentičnosti filmu přispělo obsazení skutečných postav z tenisové historie: Je to americký sportovní komentátor Mary Carillo, wimbledonský veterán John Barret a wimbledonští šampióni John McEnroe a Chris Evertová.

Režisér Loncraine byl velmi překvapen setkáním s McEnroem: :Přiletěl v noci před natáčením a místo, aby šel do postele, šel na wimbledonský kurt a zahrál si tenis. Hrál asi půldruhé hodiny. Myslím, že to byl jeho způsob, jak překonat leteckou nemoc. Vypadal neuvěřitelně svěží. On spolu s ostatními tenisovými postavami byl velkým přínosem, pro film. Má také velký smysl pro humor a poskytl nám několik výborných nápadů, které jsme vtělili do filmu."

O hercích

Kirsten Dunstová
obrazek Narozena 30. 4. 1982 v New Jersey (USA).
Dunstová začala svou profesionální kariéru již ve třech letech, kdy se poprvé objevila v televizní reklamě. Když jich měla na kontě okolo sta, získala roli v celovečerním filmu Povídky z New Yorku Martin Scorseseho, Francise Forda Coppoly a Woodyho Allena. Na televizní obrazovce se kromě seriálu Pohotovost objevila také ve sci-fi sérii Krajní meze. Časopis Hollywood Reporter ji také v souvislostí s její rolí náctileté prostituky v televizním seriálu Pohotovost označil za nejlepší mladou hvězdu.
Zatím největšího úspěchu dosáhla díky roli ve komerčním hitu Spider-Man, ve kterém si zahrála s Tobey Maguirem.

Paul Bettany
obrazek Bettany se narodil v Británii, hraje ve filmu, v divadle i v britské televizi. Američtí diváci ho poprvé viděli ve filmu Příběh rytíře. Za tuto roli obdržel cenu Londýnských filmových kritiků jako nejlepší herec ve vedlejší roli.. Bettany vystudoval v Drama Center v Londýně, vystupoval nejprve ve West Endu, strávil rok s Royal Shakespeare Company, kde účinkoval v dramatech Richard III., Romeo a Julie a Julius Caesar. Ve filmu debutoval snímkem Bent.

Sam Neill
obrazek Rodilý Ir, žije na Novém Zélandu. Je populárním filmovým a televizním hercem. K jeho nejvýznamějším filmům patří Bicentenial Man s Robinem Williamsem, Zaříkavač koní s Robertem Redfordem a Kristin Scott Thomasovu, ...
Neillova kariéra prudce vzrostla v roce 1993, kdy vytvořil roli dr. Granta v Jurském parku a postavu manžela hrdinky ve filmu Jane Campionové Piano. Tento film vyhrál Zlatou palmu na Canneském festivalu a též získal cenu udělenou nejlepšímu filmu Australským Filmovým institutem (A.F.I.) Neill byl jmenován nejlepším nowozélandským hercem-bavičem roku 1993. Neil rozšířil pole svého působení o režii a produkci. Za svou hereckou práci byl dvakrát nominován na Zlatý Globus za televizní role a získal Zlatý Globus a nominaci na cenu Emmy v r. 1998 za miniseriál Merlin.

O tvůrcích

Richard Loncraine
Patří ke špičkovým britským režisérům. Režíroval Loncraine úspěšný film The Gathering storm, který mu vynesl nominaci na cenu Emmy a cenu DGA. Natočil také řadu vysoce hodnocených televizních snímků, za něž získal četná ocenění. V posledních 18 letech byl také úspěšným režisérem reklam a získal za svou práci řadu ocenění.

Darius Khondji, A.S.C., A.F.C.
Vystudoval Mezinárodní centrum fotografie na New York University Film School. Vedle práce na reklamách natáčel filmy s předními režiséry jako Lars von Trier, David Fincher, Jean-Baptiste Mondiano, Chris Cunnigham aj.
Byl nominován jako nejlepší kameraman na 69. udílení Cen Akademie a dále v roce 1997 oceněn Cenou BAFTA a dalšími cenami za práci na filmu Alana Parkera EVITA. Jeho prací je např. filmový thriller The Interpreter, který natáčel nositel Oscara režisér Sydney Pollack s Nicole Kidmannovou a Seanem Pennem.

Pat Cash
Je výraznou postavou ve světovém tenisu. Narodil se 27. května 1965 v australském Melbourne, začal hrát tenis profesionálně v roce 1982 a v následujícím roce se stal nejmladším účastníkem Davis Cupu. V roce 1984, ve svých 19 letech se dostal do semifinále ve Wimbledonu a stejného úspěchu dosáhl na U.S. Open, kde ve finále prohrál s Lendlem. 1986 opět hrál v rozhodujícím zápase Davis Cupu za Austrálii. 1987 sice prohrál se Stefanem Edbergem finále na Australian Open ale získal vítězství na Wimbledonu, když porazil Lendla. Ve své dráze pokračoval až do roku 1989. Nyní mj. např. komentuje Wimbledon a další významná tenisové události na BBC.

Podobné filmy

Čivava z Beverly Hills
(Beverly Hills Chihuahua) Rozmazlení psí mazlíčci si spolu se svými pány užívají luxusu Be...
dnes 18.15
Nova Cinema
Ponorka
(Boot, Das) Slavné německé drama jedné z ponorek, které za druhé světové války bojovaly v ...
dnes 20.00
ČT2
Hadí doupě
(Crooked House) Sofia, vnučka zesnulého obchodního magnáta Aristide Leonidese, navštíví so...
dnes 20.00
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 31. 7. 2021 Svátek má Ignác
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz