fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

56% 16 hlasů
film / thriller, drama, mysteriózní, Česká republika, , 92 min.
Kinopremiéra v ČR 8.11.2012, DVD od 9.5.2013 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:30Nikdo není tím, kým se zdá být.
Celovečerní psychothriller z prostředí českého venkova. Sevřené vyprávění o vášni měnící se v neovladatelnou posedlost, o lásce, která nebere ohledy na hranici mezi životem a smrtí, o citech, které se dají koupit, a pastech, z nichž není úniku. Vztahové komorní drama čtyř lidí, kteří se jako figurky na herním poli pohybují v krajině Labe a Českého Středohoří v časovém limitu krátké podzimní neděle.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nezávislý snímek na poli psychothrilleru se významně veze na velmi nízkém rozpočtu a na výsledku je to samozřejmě velmi razantně znát. I tak se režisér Ivan Pokorný z toho snažil vytáhnout co se dá. Příběh je velmi jednoduchý a bohužel zcela zbytečně roztáhnutý. Tohle by stačilo odhadem na čtyřicet minut stopáže jako televizní povídka. Napětí se přesto podařilo vytvořit, což je až s podivem. Co se týče herectví, raději se ani nezmiňovat. Pokud v tom byl úmysl, tak bohužel zůstal nepochopen. Místama byl znát malý přesah do artu, ale to asi vzniklo zcela náhodně. Snímek zkrátka vznikal dle hesla: ´Za málo peněz hodně muziky´, takže v tomto případě už vůbec nelze čekat něco velkolepého, něco významného, něco překvapujícího. V kategorii nízkorozpočtových snímků však nedopadl zase až tak hrozně. Jen se na to musí dívat s jistým odstupem. Když je na film málo peněz, zázraky se prostě nedějí.
Všechny komentáře k filmu 11+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Záblesky chladné neděle

Dora po vzrušené hádce vyskakuje z Richardova auta a v náhlém popudu zamává na kolemjedoucí vůz, v němž sedí Adam. Richard je začne sledovat. Adam si myslí, že Dora je prostitutka, a nabídne jí kšeft. Chce, aby na večerní rodinné slavnosti doprovázela jeho mladšího bratra, jenž nedávno prožil citové trauma a teď žije sám na nedalekém statku. Rodina i sousedé se tím mají uvést v domnění, že Martin se už vzpamatoval z deprese. Dora nabídku přijme ani ne tak kvůli penězům, ale hlavně aby unikla Richardovi. Ten ji už delší dobu svým vlastnickým postojem utlačuje. Přestože mu auto s Adamem a Dorou ujede, nakonec s pomocí kamaráda policisty vypátrá Adamovu adresu a pod falešnou záminkou zjistí, kde Dora je. Rozhodující situace se pak odehrávají na samotě uprostřed lesa. Dora si dlouho není jistá, zda se má víc bát výbušného Richarda, chladného Adama, nebo jeho záhadného bratra Martina.


O filmu

obrazek
Prostředí: podzimní atmosféra českého venkova, především osamělý statek a silnice.

Po vzrušené hádce s Richardem v autě vyskočí Dora kdesi na severočeské silnici a v náhlém popudu zamává na kolemjedoucí vůz, v němž sedí Adam. Richard je začne sledovat.

Adam si myslí, že Dora je prostitutka a nabídne jí kšeft: má zahrát při rodinné oslavě roli přítelkyně jeho mladšího bratra Martina. Rodina i sousedé se tím mají uvést v domnění, že Martin už se vzpamatoval z deprese a s novým vztahem začíná nový život. Dora nabídku přijme ani ne tak kvůli honoráři, ale hlavně aby unikla Richardovi. Ten ji už delší dobu svým vlastnickým postojem terorizuje. Ani teď se nevzdává. Přestože mu auto s Adamem a Dorou ujede, nakonec s pomocí kamaráda policisty vypátrá Adamovu adresu a pod falešnou záminkou zjistí, kde Dora je.

Klíčové situace se pak odehrávají na samotě uprostřed lesa, kde Martin s Dorou prožívají jakousi variantu hry kočky s myší. Dlouho máme pocit, že jí chce Martin ublížit, ale postupně přicházíme na to, že skutečné nebezpečí číhá jinde.

Press - listopad 2011:
V krajině Labe a Českého Středohoří natočil režisér Ivan Pokorný nový celovečerní film Záblesky chladné neděle. Sevřené vyprávění o vášni měnící se v posedlost, lásce, která nebere ohledy na hranici mezi životem a smrtí, o vztazích, které se dají koupit, a pastech, z nichž není úniku.

Scénář Ivy Procházkové dává příležitost rozehrát komorní drama čtyř lidí, jejichž skutečné záměry a identita se vylupují jen pozvolna ze slupek lží a předstírání. Nikdo není tím, kým se na první pohled zdá být, paranoia se v řadě scén úspěšně maskuje dojmem reálného ohrožení, skutečné nebezpečí se naproti tomu vynořuje zrádně a nečekaně.

Adéla Petřeková, čerstvá absolventka DAMU, dostává se svou první filmovou rolí nelehký úkol ztvárnit ženskou hrdinku plnou rozporů a citových zvratů. Vábící a v každé vteřině nevypočitatelná má budit soucit i despekt zároveň a nechávat diváka až do poslední chvíle na pochybách, zda se shání po kořisti, anebo je obětí.

Neopominutelným dalším hráčem napínavého psychothrilleru je čas: krátká podzimní neděle, kdy jako by se už od rána stmívalo, zamlžený horizont obrací pohled zvenčí do nitra a každé slovo má ozvěnu mnoha významů. O navození zneklidňující atmosféry slepých cest, zužujících se možností a ztrácejících se stop se za kamerou stará mladý kameraman Armin Dierolf.

“Obvykle si režiséři přibírají ke spolupráci mladé kameramany, když požadují razanci, rychlost, drzost pohledu,” říká Ivan Pokorný. “Já jsem si Armina Dierolfa vybral pro jeho schopnost odtrhnout obraz od skutečnosti, dát mu zcela jedinečný rám, který ze světa, který je nám důvěrně známý, vytváří něco nového, nerealistického a přitom svébytného.”

Iva Procházková (rozhovor)
obrazek
Záblesky chladné neděle je titul, který podněcuje představivost . Proč zrovna neděle?

Neděle má pro většinu z nás zvláštní postavení. Od neděle si skoro vždycky něco slibujeme a zároveň nás svou výlučností zavazuje. Je to neuralgický bod našeho týdne. Provokuje, ale i zastrašuje, je nudná i vyzývavá. Nedělní svoboda je pro mnoho lidí frustrující a často dohání k extrémním činům.

Jakému žánru byste váš nový filmový příběh přiřadila?

Vzhledem k napětí, které takřka od počátku až do konce příběh provází a odvíjí se z emocí a vztahů mezi hlavními postavami, bych ho označila za psychothriller.

Není tedy ve hře fyzické násilí?

Latentní násilí cítíme z každé situace, ze všech postav. U někoho bublá těsně pod povrchem, někde se přímo projeví, jinde se skrývá pod společenským nátěrem. U všech našich hrdinů se protíná silná vnitřní nespokojenost s potřebou dát svému životu nový směr a to i za cenu rizika, bolesti či ztrát.

Jedna žena a tři muži, to dává tušit erotické zabarvení…

Samozřejmě tu erotika hraje svou roli - kolem ní se vlastně celé vyprávění točí. Není náhoda, že hned úvodní scéna se odehrává na stanovišti prostitutek jakési blíže neurčené severočeské silnice. Dostaneme se tak bez dlouhých oklik k jádru zápletky.

Není to jenom silnice, která slouží jako pozadí pro rozbouřené city vašich protagonistů; pokud vím, velká část filmu se natáčela kdesi „daleko od hlučícího davu“. Co vás k volbě takového prostředí vedlo?

Osamělý statek, ve kterém žije jeden z hlavních hrdinů, Martin, je opravdu „Far from the Madding Crowd“. Stejně jako v příběhu Thomase Hardyho i u nás to dodává vztahům a situacím dramatičnosti a koncentrovanosti, kterou bychom v městském prostředí nenašli. Mladý člověk, který žije takhle osaměle, probouzí zvědavost. Tušíme v něm tajemství, hloubku - možná nebezpečnou.

Jsou vaše postavy jakými prototypy, anebo je považujete spíš za výjmečné?

Například Adam inklinuje spíš k tomu, aby působil jako muž středního věku, který má celou škálu odhadnutelných vlastností. Přesto nejedná vždy podle očekávání. Martin je naproti tomu podivný, nezařaditelný, ale když se dostaneme k jeho „tajemství“, zjistíme, že je velmi pochopitelné a má svou zákonitost. I Dořino chování je při vší bláznivosti logické. Richard je zřejmě ze všech čtyř hrdinů nejkonkrétnější a také musím přiznat, že se nezrodil v mé fantazii, ale psala jsem ho podle skutečné postavy.

Ivan Pokorný (rozhovor)
obrazek
Podtitul vašeho filmu zní: “nikdo není tím, kým se zdá být”, o čem ten film vlastně je?

Slečna na vysokých podpadcích přisedne k cizímu chlápkovi do auta... a v čtyřúhelníku zdánlivě normálních existencí tak odstartuje slalom s nejistým koncem. Je to film o osudovém nedělním odpoledni.

To zní jako psychologické drama?

Ne, ne, ne! Neslibujeme víc než přitažlivý příběh se skvělými neokoukanými herci - 90 minut zábavy s přídechem chladného napětí.

Tuším mord...?

Omlouvám se, ale opět jste mimo. Za posledních pár let jsem natočil 24 dílů detektivek, kde bylo povražděno tolik spoluobčanů, že by to vydalo na krchov o rozloze několika hektarů. Jdu do věku, kdy narůstá pravděpodobnost stát se sám mrtvolou, čímž pádem získávají moje sympatie příběhy rafinovanější, které se objedou bez těžší munice.

Sázíte na “neokoukané herce”. Není to riskantní?

Nevím. Vycházím z vlastního pocitu, kdy už mi sázka na jistotu při obsazování českých filmů připadá kontraproduktivní. Je to ale otázka vkusu a žánru - například komedie vyžaduje hvězdy. Byl bych rád, kdyby náš příběh působil autenticky. Třeba proto jsem vsadil na Adélu Petřekovou, čerstvou absolventku DAMU. Volbu mi potvrdila redaktorka německého časopisu Kameramann, která do článku o našem natáčení napsala: “Adéla Petřeková je zjevení. Propůjčuje Doře, hlavní hrdince filmu svěžest i hloubku. Petřeková není klasická slovanská kráska, na jakou jsme zvyklí z televizních obrazovek. V jakékoli světelné atmosféře ožívá její tvář k tétměř surreálné kráse. Ačkoli je jí teprve 23 let, působí před kamerou sebejistě, její herecký výraz má sílu.”

Kde se vzala na natáčení německá redaktorka?

Jednak je mladý kameraman Armin Dierolf slibná vycházející osobnost německého filmu a kromě toho jsme některé scény točili s prototypem kamery PS-Cam X35. To jsou dva důvody zájmu německého odborného tisku.

Podobné filmy

Osudové léto 2
(Blue Crush 2) Osmnáctiletá Dana, která je skvělou surfařkou, objeví deník své zemřelé mat...
dnes 10.30
Nova Cinema
Neuvěřitelný Hulk
(The Incredible Hulk) Před pěti lety prováděl jaderný fyzik Bruce Banner, společně se svou...
dnes 12.40
Nova Cinema
Peklo je pro hrdiny
(Hell Is for Heroes) Jak se dokáže hrstka vojáků ubránit německé přesile v pekle u Siegfri...
dnes 13.30
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 15. 5. 2021 Svátek má Žofie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz