fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

61% 13 hlasů
film / komedie, romantický, Česká republika/Slovensko, , 105 min.
Kinopremiéra v ČR a SK 7.11.2019, DVD od 29.4.2020 Magic Box

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:28…když láska přemůže i bod mrazu.
Zimní romantická komedie, v níž láska přemůže i bod mrazu.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Ženská na vrcholu

Trochu svérázná svobodná matka, úspěšná majitelka biokavárny Helena, odjíždí na popud své tety Ely s nadšeným osmiletým synem Mikulášem strávit advent na horách, aby se tak vyhla svému citovému problému. Díky své roztržitosti a hře osudu se ocitá ve vysokohorské chatě Samota. Tam potkává dva muže, ač o žádné seznamování opravdu nestojí. Jedním je horal a milovník adrenalinových sportů Richard a druhým, jeho bratr, vážený člen horské služby, ale hlavně milovník žen a zábavy. Tahle nesourodá partička se ve sněhem zapadané Samotě rozhodně nenudí. A to Helena ještě netuší, že její starostlivá milující matka donutí protestujícího otce, aby vyrazili na hory za nimi. Jsou Vánoce a rodina musí být přece pohromadě!


O filmu

obrazek
Na zasněžené vysokohorské chatě se odehrává film režisérky Lenky Kny, natočený podle námětu scenáristky Hany Cielové. Příběh představí Annu Polívkovou jako úspěšnou majitelku biokavárny, nadšenou zastánkyni zdravého životního stylu, ale také pečlivou svobodnou matku Helenu. Na slovenských horách, kam se vypraví se svým synkem „Kulíškem“ na vánoční svátky, potkává dva diametrálně odlišné bratry, a stane se tak součástí jiskřivě humorného milostného trojúhelníku. „Neměla jsem problém se s Helenou ztotožnit, protože jsem v zásadě taková městská holka,“ svěřila se herečka.

Bratry ve filmu představují Martin Dejdar jako starší Richard a Marek Němec jako živelný mladší Mišo. Richard se jako uzavřený horal a instruktor adrenalinových sportů stará sám o malou dcerku Zuzu, kdežto Mišo, záchranář horské služby, je milovníkem nejen života, ale i žen a zábavy. Tahle nesourodá trojice se sejde na odlehlé, sněhem zapadané vysokohorské chatě Samota, takže o legraci ani romantiku není nouze.

Humornou notu do příběhu vnášejí i starostliví rodiče Heleny v podání Bolka Polívky a Jany Preissové. Oblíbená herečka se tímto snímkem vrací po dlouhých letech před filmovou kameru. „ Je to o rodině a hraju milující babičku, kterou v reálném životě jsem a pracuji s kolegy, kteří jsou mému srdci blízcí,“ prozradila Jana Preissová důvod, proč tuto roli přijala. „Je to krásné hrát Janě manžela. My jsme ve filmu manželé už asi padesát let a je tedy dovoleno se trochu špičkovat. To jsme si užívali,“ dodal Bolek Polívka, který ve filmu poprvé hraje otce své skutečné dceři. „Že hraju společně s tátou je skvělé. Účinkujeme spolu třeba v divadle v představení DNA a považuju za vrchol kariéry, že s ním dokážu herecky koexistovat,“ vysvětlila Anna Polívková.

Pro režisérku Lenku Kny byla právě tato herečka jasnou volbou. „Hlavní ženskou postavu, protihráčku, která bude mít dobrou chemii s Martinem Dejdarem a Markem Němcem a bude vtipná, uvěřitelná a citlivá, jsem obsazovala snadněji, než ostatní, protože Anička Polívková splňovala všechny tyto parametry. Navíc je skvělá herečka a role jako by byla napsaná přímo jí na tělo. Točily jsme spolu už jeden film, tak byl i předpoklad, že určitá důvěra mezi námi je a můžeme se pustit i do tak náročného vysokohorského natáčení,“ řekla režisérka a spoluscenáristka filmu.

Jako dobrá volba se ukázali i oba herci ztvárňující bratry. „Můj Mišo surfuje, lyžuje, skáče, jezdí na skútru, potápí se, pokud tedy zrovna neotevírá prosecco na Everestu… Dělá prostě všechno a nejlíp! Na skútru jsem se musel naučit jezdit, ale nebyl to problém, jsem motorkář. Na snowboardu jsem taky jezdil já, jen v jedné nebezpečnější scéně za mě zaskakovali kaskadéři,“ popsal Marek Němec svoji roli.

Pro Martina Dejdara, nadšeného všestranného sportovce, bylo největším adrenalinem počasí. „Točili jsme v dost extrémních podmínkách, kdy se počasí měnilo z hodiny na hodinu, takže to byl občas opravdu velký adrenalin,“ dodal herec o natáčení, které probíhalo hlavně na horách. Příběh se totiž odehrává v odlehlé vysokohorské chatě a jejím okolí v malebném prostředí Chopku v Nízkých Tatrách.

V nové české zimní komedii Ženská na vrcholu, která je plná humoru, lásky a krásných zasněžených exteriérů, uvidí diváci i Janu Krausovou, Marka Adamczyka, Danicu Jurčovou, Romana Pomajba a talentované dětské herce - Antonína Holoubka a Emmu Voksovou.

Hudba k filmu je dílem renomovaného muzikanta Michala Pavlíčka, písně nazpívali Kamil Střihavka, Bára Basiková, Matěj Ruppert a Martin Dejdar.

Lenka Kny (Rozhovor)
obrazek
Proč jste se pustila po filmu Přijde letos Ježíšek? do další romantické zimní komedie?

Můj první film Stínu neutečeš byl drsné drama a tehdy jsem si po festivalovém období řekla, proč vlastně lidi trápit těžkým životem ještě v kině? Někdy se člověk přece potřebuje nechat příběhem romanticky pohladit. Proto jsem jako druhý film natočila Ježíška. A díky němu mě v Karlových Varech jedna slovenská televize oslovila, zda nenatočím zase takový milý vánoční film. Měla jsem zrovna s Lucií Konášovou rozpracovanou zimní pohádku, ale finančně hodně náročnou, když Hana Cielová přišla právě s tímto námětem. A protože zimu a hory miluju stejně jako ona - Hanky rodina má dokonce chatu ve Vysokých Tatrách, zasadily jsme příběh do vysokohorského prostředí. Námět mě inspiroval i k možnosti dotknout se díky hlavním postavám dnešních, skoro až hystericky řešených témat kolem zdravého životního stylu a singl rodičovství. Ale nebojte, není to sociální studie, drželi jsme se „zadání“ s příběhem se zasmát i dojmout, a věřím, že film potěší i mužskou populaci, přece jen chlapi a hory jdou dost dobře dohromady.

Jak jste s Hanou Cielovou spolupracovaly na scénáři?

První verze scénáře, našeho zimního a i vánočního příběhu - pracovní název filmu byl Vánoce budou!, vznikala paradoxně jednoho horkého léta. Hana byla zrovna u moře a já na chalupě pod borovicemi, a tak se nám scény ve vichřici, mlze, dvacetistupňových mrazech a závějích na vrcholu hor psaly báječně. No a realita byla nakonec drsná. Vše, co jsme si ve scénáři vymyslely, jsme se štábem a herci zažili na vlastní kůži, a vzpomínáme na těžké natáčení doteď. Ale na plátně vypadají některé atmosféry jako naprostá pohodička.

Natáčet tolik exteriéru ve vysokých horách asi nebylo jednoduché.

Měli jsme exkluzivní možnost točit v reálném prostředí na vrcholku Chopku jak interiéry, tak exteriéry. Když postavy vybíhaly z horské chaty, tak opravdu do minus sedmnácti a vichřice, a vracely se zpět do chaty, kde se v reálných chodbách a pokojích příběh točil. Když vysvitlo slunce, přestali jsme okamžitě respektovat natáčecí plán a šli jsme točit obrazy, ve kterých jsme potřebovali slunce a jiskřivý sníh. Samozřejmě, že na Chopku nevydrží počasí déle než půlhodinu, takže jakmile bylo vše připraveno, zatáhlo se a začala vánice. Myslím, že kdokoli někdy točil film závislý na počasí, ví, o jakém pekle mluvím. Do práce jsme každý den jezdili dvěma lanovkami a pak jsme tahali zařízení přes sjezdovku k lanovce, která byla vlastně taková malá tramvaj, kam se nás kvůli úspoře času narvalo všech sedmatřicet členů štábu, často i s herci. Když se končilo natáčení a potřebovali jsme ještě půl hodiny pracovat, dostala se k nám zpráva, že se žene vichřice a my se rychle musíme přesunout na lanovku, která nás doveze dolů - protože z bezpečnostních důvodů žádná už dolů nepojede. Risk, napětí zima… tohle natáčení se nám zarylo pod kůži stejně jako mráz a vítr.

Vychází příběh filmu z vašich osobních zkušeností nebo ze zkušeností vašeho blízkého okolí?

V současnosti velká část populace až hystericky řeší zdravý životní styl, biopotraviny, veganství, vitariánství. Předháníme se, kdo objeví zajímavější biokavárnu, kdo si pěstuje sám své sedmikrásky na salát. Trochu z toho jsem přenesla na hlavní hrdinku, která je podle námětu Hany Cielové pravým opakem ústředního mužského hrdiny Richarda. Přiznám se, že se tak trochu víc ztotožňuji s ním a jeho slaninkou a pivkem. Mám moc ráda hory a sníh, takže mi nedělalo potíže se při psaní verzí scénáře přenášet do sněhových závějí a vánice. A Hana se inspirovala Tatrami, protože tam odmalička jezdila lyžovat - jejich rodina tam má malou chatu. Bylo to pro ni inspirací pro mužské zázemí, se kterým se naše městská hrdinka z biokavárny potká.

Jak jste skládala herecký ansámbl?

Najít herce, kterým bychom věřili, že jsou to drsní horští chlapi, trochu sexy a ještě uvnitř citliví a schopni romantické lásky, je nelehké, stejně tak, jako potkat takové chlapíky v reálném životě. Takže obsadit hlavní mužské role bylo stejně tak těžké. Ale podařilo se! Martinovi Dejdarovi s Markem Němcem postavy skvěle sedly. Navíc oba umějí lyžovat, jezdit na snowboardu a bravurně ovládat skútr. A jsou uvěřitelní v postavách, kde hrají bratry Richarda a Miša. Hlavní ženskou postavu, protihráčku, která bude mít dobrou chemii s Martinem a Markem a bude vtipná, uvěřitelná a citlivá, jsem obsazovala snadněji, protože Anička Polívková splňovala všechny tyto parametry, navíc je skvělá herečka, a role jako by byla napsaná jí přímo na tělo. Točily jsme s Aničkou již jeden film, tak byl předpoklad, že určitá důvěra mezi námi je a můžeme se spolu pustit i do tak náročného vysokohorského natáčení. Ale samozřejmě, že jsem se potkala při castingu s dalšími skvělými herečkami, ale Anička s Martinem a Markem jako by přímo vystoupili ze scénáře.

A jak se vám podařilo přemluvit k účasti na filmu Janu Preissovou?

Když jsem psala první verzi scénáře, už jsem si na Janu myslela pro postavu maminky Janinky a na Janu Krausovou pro roli tety Ely. Věděla jsem, že paní Preissová nehrála dlouhé roky ve filmu, ale nějak jsem se své představy nedokázala vzdát, a tak mi naše castingová Zdenka Munzarová sjednala schůzku. Byla jsem hodně nervózní, když jsem se měla s Janou Preissovou poprvé osobně setkat po představení v Národním divadle. Přinesla jsem jí scénář a chvíli jsme si povídaly. Jana je velmi citlivá a křehká žena a zároveň silná a vtipná, prostě osobnost. Sešly jsme se pak ještě jednou a Janě se líbilo, že je film o rodině, která drží pohromadě, cení si vztahů a má pozitivní přístup k životu, a zároveň je postava Janinky trochu svérázný velitel rodiny. A poté, co nevyšlo původní obsazení Janinčina manžela Josefem Abrhámem, který se aktuálně necítil zdravotně fit, našli jsme Aničce jiného tatínka - jejího reálného otce Bolka Polívku. Vzniklo tak exkluzivní herecké spojení, protože Anička si ve filmu s tátou zahrála coby jeho dcera poprvé. Navíc Jana Preissová s Bolkem Polívkou vytvořili úplně jinou dynamiku a stali se z nich skvělí manželé, kteří si jeden druhého navzájem dobírají a stále se i po čtyřiceti letech manželství mají rádi. Ironickou Bolkovu sestru, tetu Elu, ztělesňuje Jana Krausová a myslím, že si ji docela užila.

Jak jste hledala dětské herce?

Dětské role Zuzu a Mikuláška jsme nejdřív vybírali klasickou cestou hledáním v divadelních kroužcích, castingových agenturách i zvaním dětí našich kamarádů. Ale osud si stejně vše zařídí, jak chce a jak má být, takže se stalo toto: při obhlídkách hledání horské chaty tady v Čechách v Jizerkách nás po jedné krásné chatě provázel pan správce. Zrovna za ním přišla dcera ze školy a za chvíli přiběhla její mladší sestřička... no ano! Dceru správce chaty nám hraje dcera správce chaty Emmička Voksová, která má neuvěřitelný talent, cit pro situaci a dialog a měla i průpravu z dramaťáku. A klučíka Mikuláška jsem měla při jednom castingu hned. Přišel malý zrzavý a vnímavý kluk a věděla jsem hned, že je to on! A představte si, že Toník Holoubek neuměl ani lyžovat, takže jsme měli bonus navíc, který jsme podle scénáře potřebovali. Pak jsem jen trnula, aby si tahle parta sedla a měla chemii, kterou jsme potřebovali. A oni měli!

Anna Polívková (Rozhovor)
obrazek
Vaše Helena je nadšenou propagátorkou zdravého životního stylu. Patříte taky k „fanatikům“ racionální výživy?

K fanatikům určitě ne… ale masa jím hodně málo, myslím si, že by maso mělo být svátečním jídlem. Když se začnete zajímat o vegetariánství, zjistíte spoustu zajímavých věcí, například, že i hodně nejúspěšnějších sportovců jsou vegetariáni, i to, že nadprodukce masa způsobuje hodně velkou část ekologických problémů… Ale jíst zdravě může být velice prosté, postava Heleny je takový městský extrém, v luhované bříze a pomazánce z lišejníku určitě nefrčím…

Velká část natáčení se odehrávala v exteriérech Nízkých Tater. Jste sama milovnicí hor a zimních sportů, jimž ovšem vaše hrdinka neholduje?

Ano, moc ráda lyžuju, loni jsem objevila krátké lyže a jsem z toho nadšená! Hory, moře, les a louky navštěvuju, kdykoli mám čas... Natáčení na Chopku bylo úžasně dobrodružství.

V posledních letech jste hrála v několika romantických komediích Myslíte, že romantika a humor jdou dohromady?

Podle filmů, které se natočily v této kombinaci, rozhodně. A v životě by se mi romantika bez humoru zdála patetická. I když i takové chvíle jsou někdy fajn.

Ve filmu hrajete maminku osmiletého kluka. Jak se vám obecně s dětmi hraje? A jak jste si rozuměla s malým Toníkem Holoubkem, který vašeho synka Kulíška hraje?

Toník je malý profesionál, byl báječný, pro Emmu Voksovou to byla první zkušenost, ale byla dokonalá. Na Chopku v minus dvaceti to bylo chvílemi náročné, ale byli úžasně stateční oba.

Jak jste si užívala natáčení s hereckými kolegy Markem Němcem a Martinem Dejdarem, jejichž hrdinové - každý úplně jiným způsobem - usilují o přízeň vaší Heleny?

My jsme byli všichni dost připravení na natáčení, ale myslím, že nikdo úplně nečekal, jak s námi zamává Chopok, lanovky, vichry, mlhy, ale i nádhera, kterou občas 2 000 metrů nad mořem nabízí. Bylo to intenzivní a kluci byli skvělí.

Martin Dejdar (Rozhovor)
obrazek
Jak se vám hrál svérázný horský drsňák Richard, za jehož poněkud neomaleným chováním tušíme jemnou duši?

Role si vybírám podle toho, jestli se mi líbí. Což znamená, že scénář se mi líbil.

Ve vaší jinak bohaté filmografi i moc romantických komedií nenajdeme, zatímco komedií dost. Asi je vám před kamerou bližší to „komické“ než to „romantické“, ne?

No to máte pravdu. Ani si nepamatuji, jestli jsem nějakou romantickou roli ve filmu hrál…

Jako horský záchranář a instruktor adrenalinových sportů ve vysokohorském středisku jste si užil při natáčení na Chopku v Nízkých Tatrách i nějaký ten adrenalin na vlastní kůži… Jak na natáčení vzpomínáte?

Tak adrenalin to byl od prvního dne. Protože kdo to nezažil, jen těžko si umí představit, jaké to je být třicet dní denně na vrcholku Chopku s celým štábem pohromadě. Počasí tam bylo v podstatě hlavním režisérem, protože i když existoval natáčecí plán, stejně se často musel měnit podle počasí. A věřte mi, to se tam na vrcholu změní během minuty.

Jste jistější na lyžích, nebo na snowboardu?

Rozhodně na lyžích.

Jak se vám „romanticky jiskřilo“ s Aničkou Polívkovou?

S krásnou a výbornou herečkou to jde samo!!!

V příběhu hrají důležitou roli děti. Oba jejich představitelé - Toník Holoubek a Emma Voksová, se shodli, že právě s vámi byla na place největší legrace. Jak se vám povedlo dětské kolegy tak nadchnout?

Protože jsem na tom stejně jako oni. Rozhodně mi jsou bližší blbiny než seriózní debaty. A ve spojení s „bráchou” Markem Němcem to byla úplná brnkačka. Pro děti to bylo obzvlášť náročné, takže bylo potřeba je i nějak zabavit.

Dostal jste od režisérky prostor si svého Richarda trochu dotvořit k obrazu svému, nebo jste ho přijal takového, jakého ho stvořily scenáristky - Hana Cielová a Lenka Kny?

Režisér, který s hercem nevytváří postavu společně, není tvůrce. A my jsme tvořili dohromady…

Marek Němec (Rozhovor)
obrazek
Hrajete zábavného milovníka ženského pokolení a navíc drsného člena Horské služby - to je docela příjemná herecká úloha, ne? Jak jste si tuhle roli užíval?

Já jsem si původně dělal zálusk spíš na figuru Richarda, kterého hraje Martin Dejdar... Moje postava Mišo je playboy, což je pozice, do které mě občas někdo vrhne. Je takový bezstarostný chalan. Fakt ale je, že přináší do děje určité odlehčení, a to mě bavilo. Navíc režisérka Lenka Kny nám tu a tam umožnila si s postavami hrát a různě blbnout.

Jak jste na tom se zimními sporty? Nakolik za vás zaskakovali kaskadéři?

Mišo surfuje, lyžuje, skáče, jezdí na skútru, potápí se, pokud zrovna neotevírá prosecco na Everestu - dělá prostě všechno a nejlíp! Na skútru jsem se musel naučit jezdit, ale nebyl to problém, jsem motorkář. Na snowboardu jsem taky jezdil já, jen v jedné nebezpečnější scéně za mě zaskakovali kaskadéři. Schválně, jestli to diváci poznají.

Jak vzpomínáte na chladné natáčení v tatranských výškách?

To jsem se jednou takhle vracel z nočního natáčení, které se protáhlo dejme tomu o tři hodiny. Jel jsem lanovkou přes hřeben zpátky do Jasné, ale ona se zasekla a tři čtvrtě hodiny jsme se v ní ve větru houpali a mrzli. Těšíte se, až se zahřejete na pokoji v hotelu, ale zjistíte, že je tam otevřené okno. A je noc, topení netopí. Tak se chcete zahřát horkou sprchou, ale když pustíte horkou vodu, namrzlá sprchová vanička praskne. Tak jako poslední možnost na zahřátí vypijete celý minibar. A nakonec skončíte pod dekou a pouštíte na sebe aspoň horký vzduch fénem. To okno jsem samozřejmě ráno otevřel já, abych si pěkně vyvětral… I takové momenty jsem v Tatrách zažil.

Muži většinou neholdují romantickým komediím. Vezmete občas nějakou na milost?

No jasně. Když jsou dobře udělané, což bývají většinou britské romantické komedie, je to nádhera. Notting Hill, Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Láska nebeská. Ta je excelentní. Mišo je moje první role v romantickém filmu. A klidně bych si zahrál nějakou další. Nějakýho mrzouta, který se musí napravit, nebo křehkýho elegána, co si nevěří.

Jaká herecká partnerka je Anička Polívková nadaná nezaměnitelným komickým talentem?

Nejsme lidi stejné krevní skupiny, naše životy i vkus jsou diametrálně odlišné. Museli jsme to všechno sladit. Myslím, že se to ve finále zadařilo.

Jana Preissová (Rozhovor)
obrazek
Naposledy jste stála před filmovou kamerou v historickém dramatu Řád před patnácti lety. Proč jste přijala právě nabídku od režisérky Lenky Kny na tuhle zimní komedii?

Je to o rodině a hraju milující babičku, kterou jsem i v reálném životě. Mám čtyři vnoučátka a ta mě úžasně drží při životě. A také mě natáčení svedlo dohromady s kolegy, kteří jsou mému srdci blízcí.

Poprvé jste se před kamerou potkala s Bolkem Polívkou. Jaké bylo tohle setkání?

Bolka samozřejmě znám dlouhá léta, ale nikdy jsem s ním nepracovala. Tak mě velmi potěšilo, když roli přijal. Práce s ním byla moc příjemná a inspirující.

Hrajete s Bolkem něžně se hašteřící manželskou dvojici po mnoha letech soužití. S vaším mužem Viktorem jste spolu také přes padesát let. Je podle vás humor v partnerském vztahu důležitý?

Naprosto. A nejen v partnerském vztahu, ale i ve vztahu s dětmi, s lidmi při práci. Když se člověk bere moc vážně, k ničemu dobrému to nevede.

Máte nějaký recept na dlouhodobý vztah?

Na to nejsou žádné rady. Jenom musíte rozlišovat, co je podstatné, a co ne. A abyste si měli pořád o čem povídat a abyste se spolu smáli. Humor je láska, humor je život.

Podobné filmy

Stolečku, prostři se!
(Tischlein deck dich) Tři bratři dostanou od mistrů, u kterých se vyučili, vzácné dary. Pr...
dnes 08.20
Nova
Zamilovaný Shakespeare
(Shakespeare in Love) Joseph Fiennes se vášnivě zamiloval do mladičké Gwyneth Paltrow. S l...
dnes 11.55
Nova Cinema
Madagaskar
(Madagascar) Lev Alex, zebří sameček Marty, hrošice Gloria a žirafák Melman si žijí poklid...
dnes 14.20
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 23. 10. 2021 Svátek má Teodor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz