fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    Podobné filmy    

73% 146 hlasů
film / drama, Československo, , 80 min., od 12 let
DVD od 29.1.2007 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Film byl uveden na mnohých mezinárodních filmových festivalech (Londýn, New York, New Delhi atd.). V Sorrentu na Přehlídce českých a slovenských filmů získal Stříbrnou Sirénu, v San Sebastianu Cenu za převedení literatury na filmové plátno a dále pak Trilobita FITESU 1968 za režii.


Ukázka
00:46Film o nevydařené pomstě
Univerzální posluchač Ludvík Jahn pošle z jakéhosi školení své dívce a zároveň kolegyni pohlednici, na níž mimo jiné napsal: Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! A protože se píší léta padesátá, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Dívka, jatá posvátným citem stranické povinnosti, předá pohlednici fakultní organizaci, Jahn je vyloučen ze strany, vyhozen z fakulty a jako obyčejný voják poslán do trestního pracovního útvaru nazývaného Černý prapor a pověstného mimořádně surovým zacházením.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Josef Somr je v roli Ludvíka Jahna prvotřídní, k němu žádná výtka. Bohužel ani nevím proč, jsem se z tohoto filmového Žertu neposadila na zadek tak, jako u čtení Kunderovy předlohy. Ovšem i tak lepší čtyři hvězdy.
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Žert

<>Obrázek nenalezen<> Tragikomedie Žert, natočená podle jednoho z vrcholných románů jednoho z nejlepších českých spisovatelů (minimálně) druhé poloviny našeho století, Milana Kundery, je jedním z onoho malého počtu filmů, které ve své době vzniku otevřeně hovořily o deformacích 50. let, jenž měly vliv na pokřivení lidských charakterů. Jejím mottem může být výrok režiséra Jaromila Jireše: "Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť."
Hlavní hrdina Ludvík Jahn představuje oběť, která se ani po letech nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Po letech se vrací do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu kdysi zničil život. Setkává se tu se starými známými a ve vzpomínkách se vrací do minulosti, kdy ho za pohlednici se žertovným textem vyhodili ze školy, přišel o svoji lásku, léta strávil ve vojenském vězení a v dolech. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty.


O filmu

Ve filmu Jaromila Jireše podle románu Milana Kundery jsou exponovány tři typy intelektuálů ve vzájemně vyostřené souvztažnosti. Představitel režimní politiky, chameleonsky proměnlivý Zemánek (Luděk Munzar), je vysokoškolský pedagog pojištěný stranickou příslušností, s níž dokáže obratně operovat i jako kdysi "pomýlený" (jak se rádo říkávalo) reformní komunista. Zemánek je ovšem stínovou figurou na pozadí - víc se o ní mluví, živě v ději vystoupí jen krátce. Dalším intelektuálem je protagonista příběhu Ludvík Jahn (Josef Somr), společenský vyvrženec s politickou skvrnou na kádrovém profilu, který ze vzdoru setrvává v pozici vyřazeného, nikoli však jako opoziční rebel; nenápadně stranou vyčkává, až nadejde jeho chvíle k soukromé pomstě. (...) Důležitou paralelu k Jahnovi tvoří třetí verze intelektuála, jeho dávný fakultní spolužák, evangelík Kostka (Evald Schorm). Kdysi byl jako odborný asistent vyloučen z fakulty kvůli náboženskému vyznání, nyní je s osudem - na rozdíl od Ludvíka - srovnán. Osobní křivdu přijal smířeně "jako šifrovanou výzvu".

Podobné filmy

Hrabě Monte Christo (2/2)
(Le Comte de Monte Cristo) Čest, zrada a pomsta. Jean Marais jako Edmond Dantes ve francou...
dnes 20.00
ČT2
Americký sniper
(American Sniper) Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Bradley Cooper byl vysl...
dnes 22.40
Nova
Jako malé děti
(Little Children) Jedno malé sousedství, kde žije vyšší třída. A v tomto sousedství žije K...
dnes 23.35
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 23. 7. 2021 Svátek má Libor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz