fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Fotky    

dokument, Česká republika, , 94 min.
Kinopremiéra v ČR 29.8.2013, DVD od 14.5.2014 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:11Filmová odysea o Zuzaně Michnové.
Celovečerní film o hudební skladatelce, textařce a zpěvačce Zuzaně Michnové. Mimo jiné hlavní představitelce legendární skupiny Marsyas. Film není klasickým dokumentem, jedná se o koláž vzpomínek, vzácných archivních materiálů, hraných scén, výpovědí osobností a záběrů z vyprodaného koncertu v La Fabrice. Nevšední střihová skladba propojená emotivním vyprávěním a absurdními situacemi, jako živý bláznivý sen, co nemá žádné hranice. Fantazie a abstraktnost textů Zuzany Michnové prosakuje po vzoru Luise Buňuela i do pojetí hraných scén a vzniká chvílemi doslova obrazová báseň. Z filmu stříká energie a je určen pro všechny, kdo milují Zuzanu, Marsyas, skvělou muziku a hlavně život, který rozhodně nekončí v žádném věku.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tak krásnou náladu jsem si neodnesla z kina už hodně dlouho. Bylo to , jako by se vrátilo celé mládí. Zase se točila deska na gramu a znovu a znovu hlásala ostrým kytarovým hlasem, že chlapi maj svým ženám říkat, že jsou pro ně ty ppravé. A když to neřeknou, tak se nic nestane. Do svých životů je stejně nepustíme. A jako bezstarostná studentka jsem se chechtala, když Janžurka smažila palačinky v okapu. Přeju paní Michnové její poezii na širé louce. Její hlas pozná člověk vždycky. Film má spád, není tam ani chvilka, kdy by se člověk stačil nudit. Krásné archivní záběry československých hippíků, prostě bájo. Prožili jsme znovu, to co jsme tenkrát stihli a zprostředkovaně i to, co jsme nestihli. Díky .Už se těším, až si film pustím znovu i když třeba jen na počítači. A určitě se budou koukat i děti.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVDO filmu Zuzana Michnová - Jsem slavná, tak akorát

obrazek
Očekávaný film režisérky Jitky Němcové přiblíží období největší slávy Zuzany, její radosti, ale i sny, obsahuje rozhovory s hudebníky, i archivní záběry. Snímek obsáhne životní příběhy nejen její, ale i jejích souputníků; například Petra Kalandry, který v roce 1995 zemřel. Využije archivní materiály, fotografie, videoklipy a bude inscenovat některé zábavné příběhy z jejího života tak, aby vypadaly jako skutečně kdysi natočené. Film doplní rozhovory např. s Markem Ebenem, Jaroslavem Hutkou, Michalem Pavlíčkem, Davidem Kollerem či Michaelem Kocábem a dalšími osobnostmi Dokument ale není jen závanem vzpomínek a zachycením mluvících hlav známých osobností, pokouší se proniknout do nitra zpěvačky tak, aby vznikla doslova obrazová báseň v souladu s její výpovědí, vlastními texty a písněmi. Je kombinací dokumentárního a hraného filmu, triků, archivních záběrů a představuje jednu z nejzajímavějších a nejnáročnějších realizací v českém dokumentárním filmu posledních let.

Film plný energie je určen všem, kteří milují Zuzanu a Marsyas, všem generacím rockerů, nejen těm, kdo Zuzanu nebo Marsyas znají, ale i těm, co životem proplouvají a berou ho takový, jaký je. Režisérka Jitka Němcová se rozhodla film Jsem slavná tak akorát natočit, protože se sama počítá mezi obdivovatelky Zuzany a o zpěvačce říká: „Zuzana Michnová pro mě byla v 70. letech prostě zázrak. My jsme na ni chodili do klubů a v té blbé době, co byla, tak to bylo prostě takové, že nám to hodně pomáhalo. Důvodem bylo i to, že je textařka, skladatelka, má nádhernou muziku a jedinečná a výjimečná žena. Takže si myslím, že ten nápad o ní natočit film za to stojí,“ uvažuje režisérka. „Navíc je Zuzana spontánní písničkářkou, která se prostě a nečekaně svěřuje se svými pocity i city, má velké kouzlo a energii. Vždyť ve svých třiašedesáti letech obráží hudební kluby a festivaly po celé zemi a vždycky je vyprodáno,“ dodává Němcová.

O Zuzaně Michnové a skupině Marsyas

Skupina Marsyas je jedním z klíčových souborů české populární hudby 70. a 80. let. K nejznámějším písničkám Marsyas patří například Zmrzlinář, píseň byla jednou z ústředních skladeb filmu Pupendo. V roce 1971 společně s banjistou a zpěvákem Jiřím Jeřábkem vytvořila folkové duo. Později se připojil vynikající, bluesově cítící kytarista, zpěvák a hráč na foukací harmoniku Petr Kalandra a v roce 1973 nahradil Jeřábka invenční autor, kytarista a zpěvák Oskar Petr. To byl začátek historie skupiny Marsyas, jejíž je Zuzana hlavní postavou. V zakládajícím složení, tedy v dnes už legendárním triu Zuzana Michnová, Oskar Petr a Petr Kalandra, natočila v roce 1978 debutové album, dodnes svěží a inspirativní. Třebaže se v dalších letech obsazení kapely často měnilo, i další desky Marsyas výrazně převyšovaly domácí folkový a rockový průměr. Všemi sestavami a obdobími skupiny prošla jen Zuzana Michnová, jedna z nejlepších českých zpěvaček, navíc zdatná skladatelka a textařka. První deska nazvaná stejně jako kapela vyšla v roce 1978. Kromě pěti alb Marsyas vydala sólové album, kde hostují Michal Pavlíček a Klaudius Kryšpín. Rány. Po roce 1989 dala před muzikou přednost mateřství, a protože si chtěla svého mateřství patřičně užít, s výjimkou vskutku příležitostných koncertů a reedic starých desek se na dlouhá léta odmlčela i skupina Marsyas.

V roce 2012 jsme však měli příležitost stát se svědky koncertního návratu slavné skupiny a to 14. června 2012 ve vyprodané La Fabrice. Sama zpěvačka o koncertu říká: „Pozvala jsem si všechny muzikanty, kteří se mnou hráli během téměř čtyřiceti let“. Na jevišti se společně s Michnovou objevili například Michael Kocáb nebo Oskar Petr, který stál u zrodu alba Marsyas a v roce 1979 emigroval do Spojených států, nebo pozdější členové Marsyas, tedy Jiří Vondráček, Jaroslav Olin Nejezchleba a Pavel Skála. Záznam koncertu Zuzany Michnové a jejích hostů z pražské La Fabriky natočila také režisérka Jitka Němcová, koncertní záznam bude mít příležitostné projekce a vyjde na DVD.

V roce 2013 na jaře také nakladatelství Galén vydalo koncertní dvojalbum skupiny Marsyas s názvem V mýdlových bublinách, které vzniklo v rámci edičního projektu Olivovníky. “Strašně jsme se tenkrát zlobili na našeho zvukaře, který za lahev vína nechal nějakého cizího obejdu napíchnout si náš koncert do svého aparátu a dal mu tak za láhev naši nahrávku. Navíc se to nesmělo. Jenže nebýt těch nahrávek, tak tohle dvoucédéčko nevyšlo,” vypráví okolnosti vzniku nahrávek Michnová. Album obsahuje dosud nevydané písně i skladby z jejího prvního alba v necenzurované podobě z let 1973-1978. Přináší rané písně, dobové cover verze písní Boba Dylana, CSN&Y, Melanie, Fairport Convention a dalších a první pokusy o původní tvorbu. Kromě toho také vyšla kniha s názvem Dávám, tak ber! hudebního publicisty Vojtěcha Lindaura, která je knižním profilem folkrockové skupiny a je pestrou koláží faktografických údajů a osobních vzpomínek autora na setkávání se se skupinou i jejími jednotlivými protagonisty. Kniha mapuje základní sestavy kapely i natočená alba, sleduje osudy Petra Kalandry a Zuzany Michnové v komunistickém Československu i Oskara Petra za „velkou louží“, dává prostor i vzpomínkám přátel, fanoušků a spoluhráčů. Nechybí dobová dokumentace, fotografie, kompletní diskografie, zásadní články o skupině; mozaiku doplňují i postřehy Vladimíra Merty, Jiřího Černého, Jana Hrubého, Michala Juppa Konečného, Daniela Fikejze a dalších.

Zuzana Michnová se narodila 31. března 1949 v Jihlavě a chtěla být od malička herečkou nebo malířkou. Zatímco s malířskou paletou se důvěrněji neseznámila, hereckou kariéru si vyzkoušela v epizodních rolích několika českých filmů. Hlavní roli však v jejím vlastním životě hraje muzika. Zuzana Michnová je nejenom zpěvačka, skladatelka a textařka, ale jedna z nejvýraznějších postav českého folku a folk rocku. Od dvanácti let zpívala ve sboru, později zkoušela štěstí s tanečním orchestrem i rockovou skupinou. Zuzana miluje dobré víno a k šílenství ji přivádí fobie z knoflíků, což jen málokdo ví. Zuzana je spontánní písničkářkou, která se prostě a nečekaně svěřuje se svými pocity a city, dělá to s jistou přirozenou grácií, její obrazy jsou předmětné a její výrazivo živelně neuhlazené.

Zuzana Michnová (rozhovor)
obrazek
Představíte nám hlavní hrdinku filmu Jsem slavná tak akorát, kdo je vlastně Zuzana Michnová?

Je zpěvačka, textařka, interpretka, manželka a maminka dvou dětí.

Jak dlouho se znáte s režisérkou Jitkou Němcovou a vzpomenete si na vaše první setkání?Dlouho, první setkání bylo při příležitosti natáčení pro ČT - hudební pořad Ženy v jazzu a tento pořad si vymyslela Jana Koubková. Já jsem tam zpívala svoje Blues na večer, ale paní režisérka věnovala víc času paní Evě Olmerové.

Co je typické pro režijní práci Jitky Němcové?

Připravenost a nadšení pro filmování.

Ve filmu si mimo jiné užíváte sex ve výtahu se členy Monkey Business? Jak to vzniklo?

Čirou náhodou poslal technik lanovku na terasu hotelu Mowenpick - byli jsme domluveni, že okamžitě vystoupíme a záběr natočíme v přízemí na místě. Tak se nestalo a ti parchanti vymysleli na mě svlékací scénu. Smála jsem se celou dobu a pořád jsem jim nadávala, ale bála jsem se, až se výtah otevře, že mě Jituš zabije. Ale uhrála jsem to.

Od natočení dokumentu uplynulo několik měsíců, jak nyní dělíte čas a své aktivity, co aktuálně připravujete?

Neustále se věnuji filmu a mám pocit, že to nikdy neskončí - postsynchrony, muzika, plakát atd.

Jak skládáte? Je dřív hudba nebo text či obráceně?

V každém případě píšu text na hudbu ať už je moje nebo někoho jiného.

Na co se můžeme těšit na vašich koncertech?

Na příjemné lidi, moje písně a veselé historky.

S kým byste si chtěla zazpívat, kdybyste si mohla vybrat?

Dlouho jsem přemýšlela, ale asi s Dylanem.

Co byste vzkázala těm, kteří se na film Jsem slavná tak akorát chystají do kin?

Klidně ať přijdou s blbou náladou, protože si myslím, že je rozesmějeme.

Jitka Němcová (rozhovor)
obrazek
Co bylo pro Vás zásadním impulsem k tomu natočit dokument právě o Zuzaně Michnové?

Zuzana Michnová, její tvorba, skupina Marsyas, jejich nádherné písničky, vzpomínky.

Jak se taková osobnost jako Zuzana Michnová režírovala?

Jako profesionální herečka.

Jak probíhaly přípravy na natáčení a co bylo nejobtížnější?

Přípravy probíhaly jako na hraný celovečerní film, nic nebylo obtížné.

Když natáčíte film, stává se, že vzniknou nějaké scény spontánně a nakonec se dostanou do filmu?

U tohoto filmu se to stalo vícekrát, to proto, že se taky jednalo víceméně o dokumentární film, hrané scény však byly přesně podle technického scénáře.

Co všechno zasáhlo do tvorby příběhu filmu Jsem slavná tak akorát?

Zuzana Michnová, její neočekávaná energie, kázeň a pracovitost.

Jaké to vlastně je točit film o někom, kdo vás jak sama Zuzana říká, do svého života nepustí?

Film není o bulvárních příbězích, ale o tvrdé práci, inspiraci, fantazii.

V čem s odstupem vidíte hlavní poselství životního příběhu Zuzany?

Ve velkém talentu.

Co grafika plakátu, jak vznikla a kdo ji vybíral, zasahovala jste do ní?

Vybrala jsem ji sama po konzultaci se Zuzanou Michnovou. Vypovídá o době, ve které jsme žili.

Kdo vás filmařsky inspiruje ve vaší tvorbě?

Všechny dobré filmy, z režisérů právě teď Luis Buňuel.

Jaké jsou vaše další filmařské kroky, chystáte v nejbližší době další film?

Připravuji film podle povídek Maxima Billera. Na realizaci se budou režijně podílet i posluchači FAMU, hlavně ti, kterým přednáším.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 29. 10. 2020 Svátek má Silvie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz