Informace    Fotky    

Žánr hudby
folk-country, country
Země
Česká republika, Ústí nad Labem
Rok vzniku
1988
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Vznik kapely v roce 1988, hraje trampskou, folk i country muziku, převážně vlastní tvorba.


Popis kapely Náplava
V lednu r.1988 se potkali Jirka s Renatou v kapele,která hrávala každou středu v restauraci U Kroupů tzv. všehochuť country. Někdy v dubnu r. 1988 přinesl do kapely Vladimír Zach dva texty, Říkalas jen zavolej a Šlapu loukou a nechal je volně k použití tomu, kdo bude mít chuť s nimi něco provést. Skočila po nich Renata, občas se hrály, ale teprve když se Jirka s Renatou rozhodli hrát ještě něco jiného než stávající kapela, staly se základem repertoáru pozdější Náplavy.

Jméno dostala Náplava v západočeském kraji na výročním ohni osady T.O.Hawai, kam se přijeli podívat za kamarády Jirka s Renatou a s Lambertem Kremličkou v červnu 1988. Když se hlásili do soutěže osadních kapel, řešil se problém,pod jakým jménem. Protože se ti tři nemohli dohodnout, zavolal na ně plzeňský kamarád Karel Kop: Tak pojďte,vy náplavy,nebo se do soutěže nedostanete. Už máte jméno? A jméno bylo na světě. Náplava se v západočeském kraji říká cizinci, který se vnutí k ohni. Tak začala hrát Náplava své písničky ve složení:- Jirka Lankaš - 12ti strunná kytara,zpěv

- Renata Novotná - 6ti strunná kytara, zpěv

- Lambert Kremlička - kontrabas

V září 1988 se Bert odstěhoval do Plzně a Jirka s Renatou oslovili tehdy ústeckého Tomáše Rýpara, který měl tu výhodu, že kromě kontrabasu ovládal slušně i banjo a hlavně zpíval. Ale pořád to byly takové lépe zahrané písničky k ohni. Náplava neměla vyhraněný styl. Pak se jednou na jenom koncertě jedné kapely potkala s Karlem Poláčkem, bývalým kapelníkem skupiny Fešáků a požádala ho o jeho názor na to, co kapela hraje - a Jirka s Renatou objevili svět Doca Watsona, Normana Blakea, ale hlavně svět prstýnkové techniky hraní na kytaru a když za pár týdnů zvládli základy,ve složení:

- Jirka Lankaš-12ti strunná kytara,zpěv

- Renata Novotná-6ti strunná kytara,zpěv

- Tomáš Rýpar-kontrabas,zpěv.

Náplava absolvovala krajské kolo Porty 89 v Ústí nad Labem, kde získala svou první portu. Jirka s Renatou se v listopadu 1989 vzali a vzniklo tak muzikantské manželství, které trvá dodnes.

Avšak v září roku 1990 se Tomáš odstěhoval do Žlutic na karlovarsku, a tak Náplava byla opět bez basy a bez třetího hlasu. Od září do prosince 1990 hrála Náplava ve volném sdružení, na kontrabas zaskakoval Zdeněk Lukášek a zpěv doplňoval Standa Čožík, jehož dělový bas byl sice vynikající, ale trojhlas nebyl tak vyvážený, jak byla Náplava zvyklá. Občas s kapelou hostoval i Vláďa Zach na mandolínu a Mirek Konya na harmoniku a vystoupení doplňoval svými fóry a pěveckými kreacemi Franta Sysel.Tato formace skončila lednem 1991, kdy do kapely přišel českolipský Jaromír Zajíček, který vzal do ruky kontrabas a bylo jasné, že tím nastal v kapele ten správný posun. V třech v roce 1991 získala Náplava diváckou portu ve finále Interporty v Ústí nad Labem, v roce 1992 znovu diváckou ve finále Tramské porty v Ústí nad Labem.

V září roku 1992 při vystoupení v Děčíně se Náplava potkala se zpěvačkou Harcovníků Děčín /regionální bluegrassová kapela/, slovo dalo slovo a Hanka Vechová doplnila Náplavu o svou nezaměnitelnou barvu sopránu a dala tak kapele konečnou podobu. V tomto složení také kapela počátkem roku 1993 ve studiu Petra Benesche nahrála svůj první kompaktní disk

s názvem Od pátku do neděle a v témže roce získala svou poslední, tentokrát interpretační portu ve finále Trampské porty v Ústí nad Labem. Zakončilo se tím období soutěží a nastalo období přehlídek a festivalů.

V roce 1996 Jirka, Renata, Hanka a Mirek nahráli v Largu druhý kompaktní disk s názvem Trampské písně z brány Čech a zdálo se, že kapela jde mílovými kroky dopředu. Hojně se koncertovalo, ale koncem roku 1998, kdy se opět nashromáždil materiál na nový disk a kapela uvažovala o dalším nahrávání, zpěvačka Hanka ukončila činnost v kapele a nastalo dilema: dva nebo tři hlasy ve vokálech? Po tříměsíčním váhání se kapela rozhodla pro tři hlasy, a tak se do kapely v březnu roku 1999 dostal benjamínek, Kateřina Šondová, která s Náplavou strávila téměř tři roky, až do srpna roku 2001. Mezitím se v září 1999 napolo odstěhoval do Hradce Králového Mirek Zajíček, kterého nahradil Julius Peroutka, hrající na baskytaru. V září roku 2001 u Hanky Vechové pominuly důvody, pro které v Náplavě skončila, a protože Katku život zavál do Prahy /velmi slušná nabídka vysněné práce, kterou chtěla dělat jako svou profesi/, Hanka se vrátila do Náplavy. A toto je současnost:

- Jiří Lankaš- 12ti strunná kytara,zpěv

- Renata Lankašová - 6ti strunná kytara,zpěv

- Hanka Vechová - zpěv

- Julius Peroutka - baskytara

Náplava má statut tramské kapely, hraje převážně vlastní písničky z dílny Renaty Lankašové, nebrání se však převzít ze zahraničí songy, které ji osloví, jako např. Jako já mívá sen /Wildflowers/ od Dolly Parton, Kam táhnu kříž /Morning Train/ od Elaine Mezzetti-v originále zpívají Peter,Paul and Mary.

Na třetím CD, které bude nahráno v únoru 2002 opět v Largu budou i dva tradicionály, které naprosto skvěle hraje Doc Watson /The Riddle Song a Deep River Blues/, od Everly Brothers Crying In The Rain a Let It Be Me, od Peter, Paul and Mary Power, No Easy Walk To Freedom a San Francisco Bay Blues, od Johna Denvera Paradise a Darcy Farrow, samozřejmě s českými texty.Kontakt
email: renata.lankasova@seznam.cz
kontaktní osoba: Jiří Lankaš
email: renata.lankasova@seznam.cz
telefon: 475 603 132

Diskuze - Náplava

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 16. 6. 2024 Svátek má Zbyněk
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz