SERIÁL: Letadlová loď Enterprise 1   díl: Ve spárech nepřítele - (3. díl)


fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Seznam dílů    Podobné seriály    

81% 27 hlasů
dokument / historie, válečný USA,
< Předchozí díl3. z 10 dílůNásledující díl >

Režie:
Herci: , , , , , více...

Díly v TV:
Den "D" v Pacifiku televize čt. 2.4. ČT2 16.30 (skryté titulky), ne. 5.4. ČT2 01.05 (skryté titulky)

Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945.
Uprav informace o dílu

Komentář k seriálu Po technickej stránke na vysokej úrovni zvládnutý dokument, ktorému však podráža nohy dosť tendenčne orientovaný slovný doprovod, vyznievajúci ako vojnová propaganda z dôb druhej svetovej vojny alebo z čias tej studenej. Doba sa síce zmenila, ale stará rímska pravda, že dejiny píšu víťazí, je stále vysoko aktuálna a nadčasová... Ale čo už iné čakať, keď Američania natáčajú filmy o druhej svetovej vojne z pohľadu Japoncov, veď je jasné, že Japonci by svoje pocity určite nedokázali tak brilantne vyjadriť ako ľudia, ktorí proti ním bojovali ( Mr. Eastwood, ja proti Vám nemám nič, vážne...)
Všechny komentáře k seriálu 2+ Napiš komentář k seriálu a získej DVDPopis dílu Ve spárech nepřítele

7. srpna 1942, 6 hodin 13 minut ráno. Poklidné ticho na odlehlém tichomořském ostrůvku Guadalcanal během několika okamžiků rozbouřila mohutná dělostřelecká palba. Křižník USS Quincy zahájil palbu ze svých děl ráže 203 milimetrů. Do bojové akce se rychle zapojily i další křižníky a torpédoborce, které chrlily na japonské pobřežní pozice záplavu olova a oceli. Američtí vojáci byli nadšení, když viděli, jak obrovské střely dopadají na břeh a slyšeli, jak vybuchují. Střemhlavé bombardéry startující z Enterprise zasypávaly ostrov bombami o hmotnosti 450 kilogramů. Posádky lodí amerického úderného svazu, vzdálené od břehu několik kilometrů, mohly sledovat obří ohnivé exploze stoupající ze zasažených skladů munice a paliva. O několik minut později mířily k plážím vyloďovací čluny. Americká námořní pěchota vzala břeh útokem. Ve válce v Tichomoří to byla první invaze jednotek americké námořní pěchoty na ostrov obsazený nepřítelem. Jack Glass, letecký radista z Enterprise na to vzpomíná: "Až do tohoto dne byly naše boje striktně defenzivní, dokonce i bitva u Midway. Tady jsme poprvé přešli do ofenzívy." Zatímco se na pláži vylodila námořní pěchota, muži na palubě Enterprise měli jen běžnou pohotovost, aniž by si uvědomovali strategický význam tohoto dne. Pro hlavní stratégy této války však byla invaze na Guadalcanal klíčem k budoucím úspěchům. Šalamounovy ostrovy leží uprostřed námořních tras Tichého oceánu, jen 2000 kilometrů od Austrálie. Kdo ovládne Šalamounovy ostrovy, ten bude mít v bitvě o tuto oblast rozhodující slovo. Japonské válečné loďstvo proto udělalo z ostrova Guadalcanal ústřední pole na šachovnici Tichého oceánu. Během léta 1942 Japonci podnikli invazi na Šalamounovy ostrovy a začali s výstavbou letiště na Guadalcanalu. Pokud by se jim to podařilo, mohli by útočit na životně důležité námořní trasy v jižním Tichomoří. Z Guadalcanalu mohli vysílat vícemotorové střední bombardéry. Byla to vlastně příprava na invazi do Austrálie. Letecká základna na Guadalcanalu mohla znamenat ztrátu Austrálie, která by padla do rukou Japoncům. Enterprise musela tento plán za každou cenu zmařit. Průběh bitvy můžete sledovat ve 3. dílu americké dokumentární rekonstrukce.


Podobné seriály

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli
Sůl Sůl jako univerzální pomocník našich babiček – pro zdraví, pro krásu i v domácnosti. ...
dnes 18.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Letadlová loď Enterprise (7/10)
(Battle 360) Pekelné kladivo Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat voje...
zítra 03.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Krásné živé památky
Na konci světa Jak se opravuje historická tančírna nebo kostel, který byl určený k demoli...
zítra 06.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné seriály
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 28. 3. 2020 Svátek má Soňa
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz